Білім алушылармен бірге дөңгелек үстел: Жастардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетін қалыптастыру

Азаматтық қоғамның қатысуынсыз сыбайлас жемқорлықпен күресу мүмкін емес. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыруда өскелең ұрпақпен жұмыс принципті маңызды рөл атқарады. Жастар арасында сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру мақсатында 2024 жылдың 26 сәуір күні Педиатрия-1 кафедрасы студенттермен «Жастардың сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетін қалыптастыру» тақырыбында дөңгелек үстел ұйымдастырылды.
Дөңгелек үстелдің қонақтары – комплаенс офицер Пернебаев Нұрғали Алиханұлы, әлеуметтік мәселелер және жастар саясаты бөлімінің басшысы Сәлім Ербол Қалтұрсынұлы, Педиатрия-1, Педиатрия-2 кафедраларының профессорлық-оқытушылар құрамы мен В-ЖМҚАБ-01, В-ЖМҚАБ-02 топ білім алушылары.

Дөңгелек үстелдің модераторы Педиатрия-1 кафедрасының меңгерушісі, PhD Кемелбеков Қанат Сауханбекұлы болды.
Дөңгелек үстелдің мақсаты:
1. Жастардың назарын «сыбайлас жемқорлық» деген қоғамдық қауіпті құбылысқа аудару.
2. «Сыбайлас жемқорлық» түсінігін және оның түрлерін қалыптастыру, оның дамуына ықпал ететін себептер мен жағымсыз салдарларды көрсету және әлемдегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекет тәжірибесі туралы түсінік беру. Сыбайлас жемқорлықтың әртүрлі нысандарымен күресудің тиімді әдістері бойынша ұсыныстар әзірлеу.
3. Білім алушыларда сыбайлас жемқорлыққа қарсы ойды қалыптастыру.
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы белсенді азаматтық ұстанымды және сыбайлас жемқорлықтың әртүрлі түрлеріне төзбеушілік қатынасты қалыптастыру.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы білім берудің негізгі міндеттеріне мыналар жатады: сыбайлас жемқорлық құбылысымен (түсінігі, белгілері, түрлері, жіктелулері, себептері, салдары, таралу механизмдері және т.б.) таныстыру; сыбайлас жемқорлықтың тарихи формалары, оның өмірдің әртүрлі салаларында көрініс беру ерекшеліктері, осы құбылыстың себептері мен зиянды салдары туралы жалпы түсінік беру; сыбайлас жемқорлық көріністеріне төзбеушілікті қалыптастыру; сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестің мүмкіндіктері мен тетіктерімен таныстыру; сыбайлас жемқорлыққа төзбеушілікті қалыптастыру үшін қажетті құндылықтар мен көзқарастарды тәрбиелеу.
Жоғары оқу орындарының сыбайлас жемқорлыққа қарсы дүниетанымын қалыптастырудағы рөлі зор. Осы орайда студенттердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы дүниетанымын қалыптастырудың негізгі міндеттерін шешуші де солар болғандықтан, бұл үдерісте мұғалімдердің рөлі зор екенін атап өткен жөн.
Білім беру – жүйені реформалау бойынша нақты қадамдар сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың алдын алу саласында айтарлықтай әсер ете алатын белсенді әлеуметтік секторлардың бірі.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы білім беру – мемлекеттік білім беру стандарттары шеңберінде әзірленген және білім беру ұйымдарында іске асырылатын жалпы білім беретін оқу бағдарламалары негізінде тұлғаның, қоғамның және мемлекеттің мүдделері үшін оқыту мен тәрбиелеудің мақсатты процесі. -сыбайлас жемқорлық дүниетанымы, студенттердің құқықтық санасы мен құқықтық мәдениетінің деңгейін арттыру.
Жастар арасындағы сыбайлас жемқорлық мінез-құлық үлгілерімен күрестің табысты болуының өте маңызды шарты – білім беру ұйымдарындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы тәрбиенің бұқаралық сананың санадан тыс құрамдас бөліктеріне әсер етуі.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы тәрбиеде отбасы да бірдей маңызды рөл атқарады. Бұл үдерістегі оның рөлін бағаламау мүмкін емес.

02.05.2024, 12:18