Қалыпты және патологиялық физиология кафедрасы

Қалыпты физиология кафедрасы1979 жылы Алматы мемлекеттік медицина институты Шымкент филиалының базасында ұйымдастырылған.

1980-1994 жылдары кафедра құрамына микробиология, патология, гигиена курстары енгізілген. 2003 жылы қалыпты физиология және патологиялық физиология кафедралары біріктіріліп, қалыпты және патологиялық физиология кафедрасы құрылды.

Кафедраның қалыптасуына, өркендеуіне профессор Н.Ш. Забиров, доцент Г.С. Моренко, доцент Ш.Ж. Жанадилов, профессор Ш.Б. Садықов, профессор А.А. Өтепбергенов, профессор Н.Ж. Орманов, доцент К.И. Мамин, профессор Д.А. Әділбекова, доцент С.Е. Айтбаева, аға оқытушылар Н.М. Мурина, Д.С. Бекбергенова өз үлестерін қосты.

Әр жылдары қалыпты физиология кафедрасында меңгерушілік қызметін профессор Н.Ш. Забиров (1980-1981), биология ғылымдарының кандидаты, доцент Г.С. Моренко (1981-1992), доцент Орманов Н.Ж. (1992-1993), доцент Ш.Ж. Жанадилов (1994-1995), медицина ғылымдарының кандидаты, доцент Д.А. Әділбекова (1995-1997), медицина ғылымдарының докторы, профессор А.А. Өтепбергенов (1997-2003) атқарды, ал патологиялық физиология кафедрасын медицина ғылымдарының докторы, профессор Ш.Б. Садықов (1997-2003), ал қалыпты және патологиялық физиология кафедрасын медицина ғылымдарының докторы, профессор Д.А. Әділбекова (2003-2011) басқарды.

2018-2021 жылдар аралығында кафедра меңгерушісі болып медицина ғылымдарының кандидаты, доцент Бисимбаева Сауле Бабатовна тағайындалды.

2021 жылдан бастап кафедра меңгерушісі болып биология ғылымдарының кандидаты, доцент Жакипбекова Галия Сапаровна жұмыс жасап келеді.

Кафедра меңгерушісі биология ғылымдарының кандидаты, доцент

Жакипбекова Галия Сапаровна.

Кафедра міндеттері

Қазіргі уақытта кафедраның профессор-оқытушылық құрамы, олардың оқу-әдістемелік және ғылыми потенциалы келесі сұрақтарды шешуге мүмкіндік береді: кең фундаменталді білімді, тез өзгеретін өмірге бейім, инициативті жаңа мамандарды дайындау; оқудың әдістерін және технологияларын жақсарту; педогогикалық үдерістің деңгейін жоғарылату; ғылымдағы басым бағыттарды дамыту.

Кафедрада төмендегі пәндер бойынша қазақ және орыс, ағылшын тілдерінде типтік және жұмыс бағдарламалары бар:

051103 – «Фармация» мамандығы бойынша «Физиология анатомия негіздерімен»;

051102 – «Қоғамдық денсаулық сақтау» мамандығы бойынша «Физиология»;

051101 – «Мейірбике ісі» мамандығы бойынша «Физиология»;

4. 5В130100 – «Жалпы медицина» мамандығы боынша « Физиология;

051102 – «Қоғамдық денсаулық сақтау» мамандығы бойынша «Патологиялық физиология»;

051101 – «Мейірбике ісі» мамандығы бойынша «Патологиялық физиология»;

7 .5В130100 – «Жалпы медицина» мамандығы боынша ; «Патологиялық физология»;

8 .051103 – «Фармация» мамандығы бойынша «Патологиялық физология»;

051101 – «Мейірбике ісі» мамандығы бойынша «Клиникалық патофизиология»;

ТжКББФ.

0306000 – «Фармация мамандығы бойынша «Физиология анатомия негіздерімен»;

0302000 – «Мейірбике ісі» мамандығы бойынша «Физиология»;

051103 – «Фармация» мамандығы бойынша «Патологиялық физология»;

051101 – «Мейірбике ісі» мамандығы бойынша «Патологиялық физиология»;

8.5В130100 – «Жалпы медицина» мамандығы боынша ; «Патологиялық физология»;

Оқу дисциплинасының жаңаруы

OP-3204 – «Жалпы патология» (патологиялық физиология) « жалпы медицина» мамандығы бойынша

OP-3204 – «Патология органов и систем» » (патологиялық физиология) « жалпы медицина» мамандығы бойынша

Кафедраның ғылыми-зерттеу жұмыстары

1. Өтепбергенов А.А. Адам физиологиясы. Оқулық, 2000 жыл.

2. Мурина Н. М. Методические указания для студентов к лабораторным занятиям по курсу нормальной физиологии: Физиология дыхания.

3. Жакипбекова Г.С. Физиология высшей нервной деятельности. Условный рефлекс, его нейрофизиологические механизмы: учеб. пособие. – А., 2006 жыл.

4. Айтбаева С.Е. Жалпы нозология, оқу-әдістемелік құрал, 2006 жыл.

5. Құлбалиева Ж.Ж. Аллергия, оқу-әдістемелік құрал, 2013жыл.

6. Жакипбекова Г.С. Ас қорыту мүшелерінің құрлысы мен қызметтері, оқу құралы, 2013 жыл.

7. Әділбекова Д.А. Өндірістік және дәрілік ксенобиотиктерге организмнің даралық сезімталдығы. 2011жыл.

8. Әділбекова Д.А., Орманов Н.Ж. Окислительный гемостаз и фосфорная патология. 2011жыл.

9. Бисимбаева С.Б., Орманова Л.Н. Өкпе туберкулезін оңтайлы емдеуді негіздеу. 2011 жыл.

10. Жолымбекова Л.Д., Әділбекова Д.А. Сары фосфорға организмнің даралық сезімталдығына байланысты бауыр қызметінің жағдайы. 2011жыл.

11. Жолымбекова Л.Д. Қан және бауыр қызметінің фосфорға даралық сезімталдығы. 2014 жыл.

12. Бисимбаева С.Б. Өкпе туберкулезіндегі оңтайлы фармакотерапиясын негіздеу. 2014 жыл.

13. Бисимбаева С.Б Жүрек қан-тамыр ауруларының медициналық-әлеуметтік мәселелері,2018.

14. Бисимбаева С.Б Симтомы и диагностика рака пищевода

Кафедра ғылыми жұмыс нәтижелері бойынша баяндамаларымен ғылыми конференцияларға қатысады, өздерінің ғылыми мақалаларын журналдарда жариялайды. Кафедра қызметкерлері 200-ден астам ғылыми мақалалардың авторлары болып табылады, оның ішінде халықаралық ақпараттар базасы Tomson Reuters-те кафедра қызметкерлерінің ғылыми мақалалары жарияланды.

Студенттік ғылыми-зерттеу жұмыстарына тарту жас маманды дайындаудың маңызды факторы. Кафедрада студенттік ғылыми үйірмесі бар. Үйірменің жұмысы жылдық жоспарына сәйкес жүргізіледі. СҒЗЖ нәтижелері талқыланатын семинарлар өткізіледі. Үйірмеге қатысушы студенттер халықаралық және республикалық конференциялар мен олимпиадаларға қатысып, жүлделі орындарға ие болуда.Үйірме мүшелерімен 20-дан аса мақалалар мен баяндамалар жарияланды.

Қызметкерлер тізімі

Кадирсизова К. С. – аға лаборант;
Нұралы А. Б. – аға лаборант;
Ізбасар А. С. – лаборант;
Құрманай А. Н. – лаборант.

Мекен жайы - байланыс телефоны

Ал-Фараби 3, №2 корпус, 5 этаж, 504-508 кабинет