Ұстамалардан босату және пациенттердің өмір сүру сапасын жақсарту неліктен маңызды

Шымкентте Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының неврология кафедрасының меңгерушісі, профессор Н.А.Жарқынбекованың бастамасымен дәрігерлерді неврологияның қазіргі жағдайымен, сонымен қатар заманауи тактика мен емдеу әдістерімен таныстыруға арналған «Эпилепсия мектебі» өтуде. пациентті басқару. Клиникалық жағдайларды талдауға ерекше назар аударылады. Түркияның Стамбул üniversitesi-Cerrahpaşa және Астана, Алматы, Шымкент қалаларындағы медициналық клиникалардың жетекші невропатологтары практикалық тәжірибелерімен бөлісті. Мектептің үшінші күні қала тұрғындары балаларымен бірге шетелдік қонақтарды қабылдауға жазылды. Ауру тарихы мен аспаптық мәліметтерді, УДЗ, МРТ-ны қарап шыққаннан кейін қонақтар ата-аналарының сұрақтарына жауап берді.
Профессор Н.А.Жарқынбекова өз баяндамасында атап өткендей, «2009-2011 жылдары Шымкент қаласында да, Оңтүстік Қазақстан облысының облыстарында да науқастарда эпилепсияны анықтау, оларды емдеу, есепке алу бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстары жүргізілді. Жұмысты біздің зерттеу тобы жүргізді. Ұсынылған кестелер мен диаграммалар балалық шақтағы, жасөспірімдік және ересек жастағы науқастардың аурушаңдығы мен дәрі-дәрмекпен емдеу көрінісін анық көрсетеді. Алайда бүгінде өкінішті және алаңдатарлық мұндай көрініс жоқ, өйткені науқастардың саны, олардың ауруы белсенді фазада, ремиссия бар ма, эпилепсиялық синдроммен қанша науқас болғаны туралы нақты деректер жоқ. конвульсиялар алғаш басталған кезде, олардың алғашқы айлардағы, жылдардағы ұзақтығы анықталды. Түсіндіру қарапайым: қаржыландыру жоқ. Қазақстан ғылым және білім министрлігінің ұтып алған мемлекеттік грантына ғана үміт бар. Бюджетте бұл бағыттағы ғылыми-зерттеу жұмыстарына қаржы тапшы сияқты.
Dr. Проф. Cigdem Ozkara, İstanbul üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa медициналық факультеті, үш күн бойы тәжірибесімен бөлісті, өйткені MRI және бейне кадрларда егжей-тегжейлі айтып, көрсететін нәрсе бар. Ал, екінші жағынан, Чигдем Озкара Шымкент пен Қазақстанда эпилепсиямен ауыратын науқастардың саны туралы сұрады, олардың қаншасы дәріге төзімділікпен ауырады? Емдеуде қандай заманауи препараттар қолданылады? Сондай-ақ, ол невропатологтардың, тұрғындардың назарын МРТ нәтижелерін алу кезінде екпінді дұрыс қоя білуге, ұстамалардың алғашқы және жиі кездесетін жағдайларын көрсететін ауру тарихын толтыруға аударды. Ал кетогендік диетаға жүгіну қаншалықты маңызды.
Dr. Проф. Мұстафа Узан, Стамбул üniversitesi-Cerrahpaşa, нейрохирургия бөлімі де өз тәжірибесімен бөлісті, қызықтыратын сұрақтарға жауап берді, эпилепсияның әртүрлі түрлерінде мидың қай аймақтарына назар аударуға кеңес берді.
Баяндама жасағандар: Л.О.Даирбаева – Қазақстан ұлттық эпилепсияға қарсы лигасының директоры А.М. Елубаева – «Жанұя медицина орталығы» «Неврология және эпилепсия орталығының» директоры, З.К.Танабаева – Астана қаласының No2 МД қалалық ауруханасының неврология және оңалту бөлімінің меңгерушісі, т.б.
SKMA Түркиядағы ең жақсы медициналық университеттердің бірінде хирургиялық диагностика мен эпилепсия хирургиясын оқыту үшін невропатологтар, нейрофизиологтар, невропатологтар, нейрохирургтар және нейрорадиологтар мен психиатрлардан тұратын фокус-топ құруды мақсат етеді.
Семинарға қатысушылар резолюция қабылдады.
Райхан Шаймерденова, Қазақстан Журналистер одағының мүшесі

25.05.2023, 19:00