2024 жылдың 20-21 маусым аралығында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2024 жылға арналған ғылыми-практикалық іс-шаралар жоспарына сәйкес Түркістан қаласында Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының Жұқпалы аурулар және дерматовенерология кафедрасының ұйымдастыруымен "Төтенше жағдайлар кезіндегі Қазақстан Республикасы мен Орталық Азияның өзекті инфекциялары" атты III Халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті. Конференцияны ұйымдастырушы ретінде Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі, Оңтүстік Қазақстан медициналық академиясының Жұқпалы аурулар және дерматовенерология кафедрасы; Жұқпалы аурулар жөніндегі Республикалық қоғамдық бірлестік, "Оңтүстік Қазақстанның денсаулық сақтау саласындағы тәуелсіз сарапшылар қауымдастығы" ҚБ, Роспотребнадзордың "Орталық эпидемиология ғылыми-зерттеу институты" ФБУН, Башқұрт мемлекеттік медицина университеті бірлесіп ұйымдастырды.
Конференция жұмысына Қазақстан, Түркия, Ресей, Өзбекстан, Башқұртстан, Қырғызстанның жетекші ғалымдары қатысты. Инфектология, эпидемиология, паразитология, фтизиатрия, микробқа қарсы төзімділіктің ең өзекті мәселелеріне арналған бетпе-бет және онлайн форматта 100-ден астам баяндама жасалды.

Конго-Қырым геморрагиялық қызбасы және басқа да табиғи-ошақты инфекциялар мәселелері бойынша оларды зерттеу саласындағы жетекші әлемдік ғалымдардың қатысуымен жеке секция ұйымдастырылды: Hakan Leblebicioglu( Турция); Пшеничная Н.Ю., Бургасова О.А., Бондаренко Е.И. (Россия) Эшбоев Э.Х.( Узбекистан), Джолбунова З.К.( Кыргызыстан), Хасанова Г.М.( Башкортостан), Хаертынова И.М.( Татарстан), Кошерова Б.Н., Дуйсенова А.К., Смагул М.А., Ералиева Л.Т.,Куттыкожанова Г.Г.,Катарбаев А.К. и Абуова Г.Н. (Казахстан).
Конференция жұмысына Қазақстанның медициналық жоғары оқу орындарының жұқпалы аурулар кафедралары: ҚазҰМУ, С. Д. Асфендияров, АМУ, МУК, МУС, Марат Оспанова атындағы БҚМУ белсене қатысты. Жас ғалымдар секциясы үлкен ынтамен өтті, онда I, II, III дәрежелі дипломдар номинацияларының жеңімпаздары анықталды. Конференцияны ұйымдастыру мен жұмысына ОҚМА: жұқпалы аурулар және дерматовенерология, эпидемиология, терапия кафедралары белсенді қатысты.
Соңында конференция қонақтары үшін Түркістанның қасиетті қаласы мен Түркістан облысының тарихи орындарына экскурсия ұйымдастырылды.

27.06.2024, 09:37