ТАШКЕНТ ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫНЫҢ БАЗАСЫНДА СТУДЕНТТЕРДІҢ КӘСІБИ ҚҰЗЫРЕТТІЛІКТЕРІН ҚАЛЫПТАСТЫРУ

Кәсіби дағдылар бекіту үшін "Дәрілік заттардың сапасын бақылау және стандарттау" өндірістік практикасы Өзбекстан Республикасының Ташкент фармацевтикалық институты (ТашФармИ) дәрілік заттардың (ДЗ) сапасын стандарттау және менеджмент кафедрасының базасында өтті.

Оқу бағдарламасына және өндірістік практика кестесіне сәйкес студенттер-практиканттар дәрілік препараттарды талдау саласындағы жұмыстарды орындады. Практиканттар ӨзР ДСМ "ДЗ, ММБ және МТ мемлекеттік сараптау және стандарттау орталығы" МУК қызметімен, фармацевт-аналитик міндеттерімен, республикадағы дәрілік заттардың сапасын бақылау мен стандарттауды регламенттейтін нормативтік құжаттамамен танысты.

Студенттер фармакопеялық әдістерге сәйкес барлық сапалық көрсеткіштер бойынша дәрілік формалардың (таблеткалар, капсулалар, жақпамайлар, инъекцияға арналған ерітінділер және өсімдік шикізаты) физикалық, химиялық және физика-химиялық қасиеттеріне жалпы талдау жүргізді. Сондай-ақ, студенттер ДЗ-ға жоғары тиімді сұйық хроматография, газ хроматографиясы, ИҚ-спектроскопия, рефрактометрия, поляриметрия, УК және көрінетін аймақтарында спектрофотометрия, титриметрия (комплексонометрия, йодометрия, нитритометрия және т.б.) әдістерімен талдау жүргізді. ӨзР I, II басылымдардың, сондай-ақ АНҚ, УАНҚ өндірушілердің МФ талаптарына сәйкес сапа көрсеткіштері бойынша өнеркәсіптік өндірістің субстанциялары мен дәрілік препараттарына фармакопеялық талдау жүргізілді.

Сонымен қатар, практиканттар "Nobel Pharmsanoat" және "ZIYO NUR FARM" (Ташкент қ.) фармацевтикалық компанияларына экскурсия өткізді, онда студенттер зауыттардың құрылымымен, белсенді фармацевтикалық субстанцияларды қабылдау, сақтау және ДЗ сапасын бақылау бөлімдерінің жұмысын ұйымдастырумен танысты.

Тәжірибенің қарқынды және қызықты мәдени бағдарламасы Ташкент қаласының көрікті жерлеріне баруды және бірегей тарихи нысандар: Регистан алаңы, Шахи-Зинда кешені, Гур-Әмір кесенесі, Би би-Ханум мешіті және т. б. орналасқан Самарқанд қаласына экскурсиялық сапарды қамтыды.

ОҚМА фармацевтикалық және токсикологиялық химия кафедрасының студенттері мен ұжымы Академия басшылығына мүмкіндік бергені үшін және Ташкент фармацевтикалық институтының басшылығына өндірістік практиканы ұйымдастырудың жоғары деңгейі, ұжымның кәсібилігі және жұмысқа тартылған әрбір қызметкердің барлық міндеттер мен мәселелерді шешуге көмектесуге деген ұмтылысы үшін шын жүректен алғыс білдіреді.

11.07.2023, 14:28