Тақырыптық мастер-класс: "Жаңа туған нәрестелердің алғашқы реанимациясы"

28 Ақпанда "Педиатрия -1" кафедрасында практикалық денсаулық сақтаумен бірлесіп, практикалық дағдылар бойынша тақырыптық мастер-класс Медицина факультетінің 3 курс білім алушылары мен 6 курс интерндері үшін ОҚМА "Педиатрия" білім беру бағдарламасы бойынша "педиатриядағы шұғыл көмек"пәні бойынша жаңа туған нәрестеге алғашқы жүрек-өкпе реанимациясын көрсету бойынша кәсіби тәжірибені беру өткізілді.
Мастер-класс перзентханада жаңа туған балалардың жағдайын тұрақтандыруға және реанимацияға арналды және 2 кезеңнен тұрды. Білім алушылардың теориялық бөлігімен Педиатрия-1 кафедрасының доцентінің м.а. б. Баймаханова таныстырды. Ол балалардағы жүрек, тыныс алу жеткіліксіздігінің негізгі синдромдары, жаңа туған балалардың жүрек-өкпе реанимациясының принциптері мен кезеңдері туралы айтып берді, студенттерді ағзалар мен тіндердің адекватты қан айналымын және өкпенің желдетілуін қалпына келтіруге бағытталған терапевтік шаралар кешенімен таныстырды, дәрігерлердің командада жұмыс істеу қажеттілігіне баса назар аударды, өйткені олардың үйлестірілген іс-әрекетіне көп нәрсе байланысты науқас үшін нәтиже болады.

Бірінші санаттағы неонатолог дәрігер, №2 ОПО Мерей Насырханқызы Жұманова, 2011-2013 жж. ОҚМА резиденті жаңа туған балаларға алғашқы реанимациялық көмек көрсетудің барлық кезеңдерін манекендерде нақты көрсетті, әртүрлі кезеңдердегі негізгі қиындықтарды атап өтті. Тақырыптық мастер-класс өткізу үшін кафедра практикалық денсаулық сақтаумен бірлесіп жарақтандырудың толық жиынтығын дайындады: тренажер жаңа туған нәресте, интубацияға арналған ларингоскоп, кіндік венасын катетеризациялауға арналған барлық бір реттік материалдар (катетерлер, зондтар, аспираторлар, шприцтер), ауыз қуысы мен жоғарғы тыныс жолдарының мазмұнын аспирациялауға арналған, асқазанды зондтауға арналған зондтар, секундомері бар қабырға сағаты, фонендоскоп, жаңа туған нәрестелерге арналған маскалардың бірнеше мөлшері бар Амбу қапшығы, дәрі-дәрмектер (адреналин және т.б.).

Кейбір білім алушылар реанимациялық іс-шараларды өз бетінше өткізуге тырысты және баланың өмірінің нәтижесі сапалы уақтылы шұғыл көмек көрсетуге байланысты екеніне көз жеткізді, сондықтан арнайы дағдыларды пысықтау (жаңа туған нәрестенің жағдайын бағалау, жүрек соғу жиілігін, ТЖ есептеу, жүрекке жанама массаж жасау, адреналинді жүргізу және өсіру, асқазан зондын, аспирациялық катетерді қою, кіндік тамырын катетеризациялау), ҚР ДСМ 2019 жылы бекітілген "жаңа туған балаларды Реанимациялау" №74 диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамасына сәйкес жүргізу алгоритмін зерделеу және тиісті құзыреттіліктерді қалыптастыру әрбір білім алушы үшін міндетті болып табылады.

29.02.2024, 17:31