Шымкент қаласының және Түркістан облысының невропатологтарына арналған «Эпилепсия мектебі».

2023 жылдың 22 мамырында Rixos Khadisha Shymkent-те шетелдік ғалымдардың, Түркия мен Қазақстанның жетекші эпилептологтарының қатысуымен «Эпилепсия мектебі» халықаралық семинарының бірінші күні өтті.
«Эпилепсия мектебі» Meet & Greet семинарына жиналғандарға сәлемдесу сөзін: Dr. Проф. Мұстафа Узан, доктор. Проф. Чигдем Озкара – Стамбул üniversitesi-Cerrahpaşa, сонымен қатар Л.О.Даирбаева – Қазақстан ұлттық эпилепсияға қарсы лигасының директоры, А.М. Елубаева – «Жанұя медицина орталығы» неврология және эпилепсия орталығының директоры, Н.А.Жаркинбекова – Түркістан облысы денсаулық сақтау басқармасының бас штаттан тыс невропатологы, Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының неврология кафедрасының меңгерушісі, профессор.
Бірінші күннің бағдарламасы Түркияда да, Қазақстанда да эпилепсияны емдеудің мәселелері мен әдістерін көтерген қарқынды болды. Шетелдік қонақтар Шымкент және Түркістан облысындағы емдеу мекемелері мен емханаларының невропатолог-дәрігерлеріне ересек пациенттердің де, педиатриялық пациенттердің де жағдайын ескере отырып, диагностиканы сәтті жүргізуге және дәрі-дәрмекті дұрыс тағайындауға көмектесу мақсатында клиникалық жағдайларды талдауға қатысты. Қол жетімділік пен аурудың алғашқы белгілерімен, ең алдымен, пациенттердің ата-аналары мен туыстары айналысуы керек, бұл нәтижеге жетуі мүмкін, бастапқыда шамалы болса да, бірақ науқастардың ұстамалардан зардап шегуін жеңілдетеді. Сонымен, дәрі-дәрмекті дұрыс таңдап, науқастың ауру тарихымен дебюттен, яғни аурудың басталуынан және емхана мен емдеу мекемелеріне алғаш барғанға дейін, тағайындау нәтижесінде ауысымға қол жеткізуге болады. қажетті препараттар. Сөзсіз, МРТ, УДЗ, КТ жүргізу қажет. Сондай-ақ, құрысулардың неліктен пайда болатынын түсіну, пациенттердің өздеріне мейірімділікпен көптеген әңгімелесулерден кейін олардың жағдайын нашарлататын кез келген әдеттерден бас тартуға мүмкіндік беру және, әрине, есірткіні ұзақ уақыт қолдану қажет. Клиникалық жағдайлардың мысалында олар науқастың қалай сауығып, өмір сүру сапасын жақсартуға болатынын түсіндірді.
Медицина дәрменсіз болған аурудың ауыр жағдайлары да бар.
Эпилепсия мектебінің семинарында баяндамалар жасады:
Dr. Проф. Cigdem Ozkara, İstanbul üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa медициналық факультеті (Эпилепсия диагностикасы. Эпилепсияны емдеу. Фармакологиялық төзімді эпилепсия; диагностика және емдеу); Даирбаева Л.О., Қазақстан ұлттық эпилепсияға қарсы лигасының директоры (Ұлттық эпилепсия бағдарламасы); Dr. Проф. Мустафа Узан, Стамбул üniversitesi-Cerrahpaşa, нейрохирургия бөлімі (Ересектер мен педиатриядағы эпилепсия хирургиясы); Л.О.Даирбаева, Қазақстан ұлттық эпилепсияға қарсы лигасының директоры (ЭЭГ-тің эпилепсия диагностикасындағы маңызы. ЭЭГ талдауының негізгі принциптері); А.М. Елубаева, «Жанұя медицина орталығы» «Неврология және эпилепсия орталығының» директоры, м.ғ.к., доцент (эпилептикалық энцефалопатиялар); З.Қ.Танабаева, №2 Нұр-Сұлтан МД қалалық ауруханасы неврология және реабилитация бөлімінің меңгерушісі (Стердж Вебер синдромымен ошақты құрылымдық эпилепсияның клиникалық жағдайы).
2023 жылдың 23 мамырында семинардың екінші күні Түркістан облысы денсаулық сақтау басқармасының бас штаттан тыс невропатолог дәрігері, профессор Н.А.Жаркинбекова Қазақстанның оңтүстік өңіріндегі эпилепсия ауруының ағымдағы жағдайы туралы баяндама жасайды. 2023 жылдың 24 мамыры – Шымкент қаласындағы облыстық клиникалық ауруханаға науқастарды қабылдау.
Профессор Н.А. Жарқынбеков, Стамбул университеті-Cerrahpaşa профессорларының қатысуымен семинар нейрофизиологтар, невропатологтар, нейрохирургтер және нейрорадиолог пен психиатрдан тұратын оңтүстікқазақстандық невропатологтар арасында эпилепсияның хирургиялық диагностикасы мен хирургиясын үйрету үшін фокус-топ құруға үлес қосуда. неврологиядағы заманауи бағыттардың бірі.

25.05.2023, 19:02