Шымкент қаласының әкімінен журнал редакторы Райхан Шаймерденоваға «Алғыс хат»

Биылғы 2021 жыл екі күнмен айтулы: тарихы 1921 жылдың қазан айында басталған Қазақ радиосының 100 жылдық мерейтойын мерекелеумен және Қазақстандағы кәсіби мерекелерде алғаш рет радио қызметкерлерінің ресми күні болып жариялануымен. Екі оқиғаға да ғылыми журнал редакторының, Қазақстан Журналистер Одағы мүшесінің тікелей қатысы бар.

90-шы жылдардың ортасында Қазақстан радиосы мен телевидение корпорациясы төрағасының бұйрығымен ол Қазақ радиосының Оңтүстік Қазақстан облысы бойынша меншікті тілшісі болып тағайындалды, өйткені Шымкент облыстық телерадиокомитетінің орыс редакциясында жұмыс тәжірибесі бар еді. Оқиға материалдарын жариялаудағы жеделділік ауқымды еді: мемлекеттік делегациялардан бастап, күздік және жаздық дақылдарды егу, шитті мақтаны, көкөністерді, жемістерді жинау, жаңа құрылыс материалдарын шығаруға дейін. Радиожурналистер газет жазушы бауырластардан екі-үш күн алда болды. Және «шұғыл!» деген белгімен, олар телефон сымдары арқылы және тікелей негізгі аппараттық жаңалықтар блоктарына жіберілді, онда материалдар ыстық бәліштей тарайды, өйткені оны тәулік бойы күтетін. Бірнеше минуттан кейін материалдар эфирге шығатын, ал маңыздылығы төмен оқиғалар – очерктер, эскиздер әуежай арқылы өтті. 90-шы жылдары корпорацияда телефон арқылы сөйлесуге қаражат болмады, ол барлық жедел бюджетке, сондай – ақ корреспонденттік пункттің үш корреспонденті – Марзия Иманқызы Омарова, Қалыбек Атжанов және Райхан Шаймерденова үшін меншікті жалға алынған үй-жайға жұмсалатын. Қазақтелекоммен келіссөздердегі тапқырлық оған қашықтықты жүріп өткен «жасыл дәлізді» қамтамасыз етуге мүмкіндік берді.

Бұл туралы Райхан Ануарбекқызы Шымкент қаласының әкімі Мұрат Әйтеновпен және жұртшылық өкілдерімен кездесуде әріптестерімен бөлісті. Шымкент қалалық мәдениет басқармасы радиожурналистика ардагерлері мен қазіргі уақытта радиостанцияларда жұмыс істейтін және Қазақстанға тікелей эфирде хабар тарататын азаматтар үшін салтанатты іс-шаралар ұйымдастырды.

Олар цитадельге, этноауылға, Арбатқа барды, онда қала тұрғындарына 21 ғасырда кездеспейтін жылдардың радиохабар техникалары ұсынылды.
Ғылыми кеңес отырысында Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының ректоры Мырзабек Мырзашұлы Рысбеков Райхан Шаймерденоваға өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуын баяндауда Шымкент қаласы мен Түркістан облысы алдында сіңірген еңбегінің мойындалғанын атап өткен Алғыс хатты табыс етті.

Р.А. Шаймерденованың айтуынша, ҚазМУ-дың (қазіргі Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті) журналистика факультетін 80 – жылдардың басында және бүгінгі күні бітіргендер БАҚ-тың қуатты идеологиялық қару екенін біледі.

Егер әлеуметтік желілер бұғатталуы мүмкін, оларды да реттеуге болады, ал радио сигналдары қашықтықтан, мұхиттар мен континенттер арқылы өте жақсы өтіп, бүкіл әлемге оқиғалар туралы сенімді ақпарат береді. Журналистің кредосы да осы. Өзіне және қоғам алдында адал болу.
Оңтүстік Қазақстан медицина академиясында ол 23 жылдан бері жұмыс істеп келеді. Осы жылдар ішінде «ОҚМА хабаршысы» ғылыми журналының редакторы, Қазақстанның медициналық жоғары оқу орындары арасында өткен республикалық конкурстардың жеңімпазы.

24.11.2021, 16:30