СЕЧЕНОВ УНИВЕРСИТЕТІ БАЗАСЫНДА ӨТКЕН МАГИСТРАНТТЫҢ ҒЫЛЫМИ ТАҒЫЛЫМДАМАСЫ

Оңтүстік Қазақстан Медицина Академиясы (Шымкент) мен И.М. Сеченова ат. Бірінші МММУ (Сеченов университеті) "Фармацевтикалық экология" бейіні бойынша II оқу жылының магистранты Нұрсұлтанқызы Мөлдір Сеченов университетінің базасында ғылыми тағылымдамадан өтті.
Ғылыми тағылымдама жоспарына сәйкес магистрант А.П. Нелюбин ат. Фармация институтының ғылыми жұмыс бойынша директорының орынбасары Степанова М. Ю. басшылығымен Сеченов университетінің бөлімдерімен танысты.
Ғылыми тағылымдама бағдарламасына сәйкес диссертация тақырыбы бойынша Нұрсұлтанқызы М. эксперименттік зерттеулер жүргізді:
• Сұйық сұйықтық экстракциясы әдісімен су үлгілерінің сынамаларын дайындау әдістемелерін әзірлеу;
• су үлгілерін талдау үшін жоғары эффективті сұйықтық хроматография әдістемесін әзірлеу және валидациялау;
• Шымкент қаласының су жүйелері мен су айдындарынан алынған су үлгілері құрамын дәрілік заттардың қалдықтарына зерттеу және т.б..

Бекітілген ғылыми тағылымдама жоспарына сәйкес магистрант:
• РМҒА академигі А.П. Арзамасцевті еске алуға арналған "Фармация апталығы" халықаралық ғылыми-практикалық конференцияға қатысты;
• "Фармацевтика өнеркәсібін дамытудың 2030 жылға дейінгі стратегиясы шеңберінде дәрілік заттың өмірлік циклінің әрбір кезеңінде санитариялық-гигиеналық және экологиялық бақылауды ұйымдастыру" секциялық отырысына қатысты;
• "Фармацевтикалық өндірісте ағынды суларды сүзу, су дайындау және тазарту технологияларын қолданудың практикалық тәжірибесі" секциялық отырысына қатысты.

Сондай-ақ, тағылымдама бағдарламасы бойынша магистрант "Фармация апталығы" халықаралық ғылыми-практикалық конференцияда "Шымкент қаласының ағынды суларында УЖЭСХ әдісімен дәрілік заттарды анықтау" тақырыбында баяндама жасап, I дәрежелі дипломмен марапатталды.
"Фарма-Премиум" орталығының жұмысымен орталықтың басшысы фарм.ғ.к., Е.В. Мельник таныстырды және VR-зертханаға, практикалық дағдылардың тренинг-орталығына, бірегей дәрілік және косметикалық заттарды тәжірибелік зертханалық өндіруге арналған алаңға экскурсия өткізді.

Доцент Е. С. Мельниковтың жетекшілігімен А.П. Арзамасцев ат. фармацевтикалық және токсикологиялық химия кафедрасының ғылыми-зерттеу бағыттарымен танысты.
Ғылыми тағылымдама фундаментальді құзыреттерді нығайтуға және кеңейтуге, ғылыми және кәсіби біліктілік деңгейін арттыруға, сондай-ақ осы бағдарламамен байланысты практикалық дағдыларды дамытуға бағытталған мақсатты қызметті көздейді.
Мәдени бағдарлама да бай, қызықты болды және маңызды тарихи және мәдени орындарға бару көзделді: Қрасная площадь, ВДНХ-дағы Қазақстан Республикасының павильонына, бірегей тарихи нысандар орналасқан Звенигород қаласына (Қасиетті Успен соборы, Александр Невский храмы, Богородицы Рождество соборы). Звенигород манежінде болған "Левитан айналасында" көрмесінде, Николай Рерихтің Жаңа Третьяков галереясындағы суреттер көрмесінде, "Царицыно" мұражай-қорығы және т. б. болды. Мұндай бағдарлама мәдени ортаға терең бойлауға ықпал етеді және мәдени мұраның қазіргі қоғамға әсері мен маңыздылығын түсінуге мүмкіндік береді.

Фармацевтикалық және токсикологиялық химия кафедрасының ұжымы А.П. Нелюбин ат. Фармация институтының директоры проф. Г.В. Раменская және директордың ҒЗЖ жөніндегі орынбасары доцент М. Ю. Степановаға Сеченов университеті базасында ғылыми тағылымдамадан өтудің оңтайлы жағдайларын ұсынғаны үшін алғысын білдіреді.

22.12.2023, 18:23