САМАРҚАНД МЕМЛЕКЕТТІК МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІНІҢ КАСКАСУ БАЗАСЫНДА АКАДЕМИЯЛЫҚ ҰТҚЫРЛЫҚ БОЙЫНША БІЛІМ АЛУШЫЛАРДЫҢ ПРАКТИКАСЫ

17.06.2024-28.06.2024 ж. аралығында Самарқанд мемлекеттік медицина университетінің "Фармация" факультетінің 3 курс студенттері академиялық ұтқырлық бойынша "Қасқасу" базасында өндірістік практикадан өтті.
1. Ермекова Севинч Екубжон қызи
2. Кенжаева Лайло Ботиржон қызи
3. Соатова Мохичехра Зафар Кеси
4. Хаққұлов Ұлықбек Райымқұл көмір
5. Холбобоева Умида Алимардон кизи
СамММУ aармакогнозия және фармацевтикалық технология кафедрасының ассистенті Э. С. Боймуродовтың жетекшілігімен өтті.

Практика барысында студенттер Қасқасу базасында Түркістан облысының флорасында өсетін дәрілік өсімдіктердің түрлерімен танысып, дәрілік өсімдіктердің флористикалық тізімін жасады.
Алғашқы күндері студенттер академия студенттерімен бірге Қаскасу тауларына көтеріліп, жабайы, улы және мәдени дәрілік өсімдіктермен танысты.
Практиканың мақсаты жабайы және мәдени дәрілік өсімдіктер туралы білімді бекіту және тереңдету, дәрілік өсімдіктерден алынған шикізатты қолдану мен ресурстарды қорғауды негіздей отырып, дәрілік өсімдік шикізатын дайындау, сақтау және қайта өңдеу мәселелері бойынша білімді қалыптастыру және практикалық дағдыларды жетілдіру болып табылады.

Студенттер өсімдіктердің вегетациялық кезеңімен, тұқымдастарымен және тіршілік формасымен танысты, морфологиялық белгілері бойынша жабайы табиғатта өсетін дәрілік өсімдіктерді анықтау дағдыларын жетілдірді.
Келесі дағдыларды игерді: өсімдік шикізатын бастапқы өңдеу, кептіру және таңбалау, дәрілік өсімдік шикізатына фармакогностикалық талдау жүргізу, дәрілік өсімдік шикізатын орау, таңбалау және тасымалдау.

Практика барысында студенттер ОҚМА студенттерімен «Менің практикалық дағдыларым» сайысына қатысты. Сайыс Қаскасу базасында өткізілді, онда олар өздерін жақсы жағынан көрсетті. Өздерінің теориялық және практикалық дағдыларын жоғары деңгейде көрсетіп, 1 орынды иеленді.

«Өзбекстан күнін» өткізді, онда ұлттық тағамдар салынған дастархан жайылды. Өзбек тағамдарының дәстүрлері және тарихымен таныстырды.

Мәдени бағдарлама аясында студенттер барлық түркі елдерінің тарихи қаласы мен астанасы - Түркістан қаласына барып, көрікті жерлер мен тарихи ғимараттармен танысты. Дәстүрлі тағамдардың дәмін татып, қазақ халқының ұлы тарихын білді.

Өндірістік практика қорытындысы бойынша СамММУ студенттері өздерінің практикалық және теориялық білімдерінің жақсарғанын және алған жаңа білімдерін практикада қолдана алатынын көрсетті.

Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының ректоры М.М. Рысбековтың атынан студенттер академиялық ұтқырлық бойынша өндірістік практикадан өткені үшін сертификаттармен марапатталды.

01.07.2024, 12:11