"Қазіргі фармацевтика саласының өзекті мәселелері мен даму тенденциялары" халықаралық қатысуымен 1-ші республикалық ғылыми-практикалық конференция

2023 жылдың 25-26 сәуір күндері ОҚМА-ның профессорлық-оқытушылық құрамының тобы Ташкент фармацевтикалық білім беру және зерттеу институтында "Қазіргі заманғы фармацевтика саласының өзекті мәселелері мен даму тенденциялары" халықаралық қатысуымен өткен 1-ші республикалық ғылыми-тәжірибелік конференция жұмысына қатысты.
Конференцияға Қазақстан, Ресей, Украина, Қырғызстан, Оңтүстік Корея және басқа елдердің фармация және өсімдік текті заттардың химиясы саласындағы танымал мамандары, сондай-ақ Өзбекстанның фармацевтика саласы мен бизнесінің өкілдері қатысты.
Конференцияның салтанатты ашылуында Ташкент фармацевтикалық білім және зерттеулер институтының ректоры, профессор А.Ф.Дусматов қатысушыларға құттықтау сөз сөйлеп, қазіргі заманғы фармацевтика саласының өзекті мәселелерін талқылаудың маңыздылығын атап өтті, сондай-ақ жоғары оқу орындары арасындағы Білім және ғылым саласындағы халықаралық ынтымақтастықтың маңыздылығын атап өтті.
Пленарлық отырыста ӨЗ ҒА (Өзбекістан республикасының ғылым академиясының) өсімдік заттары химиясы институтының Өзбекстан флорасы өсімдіктеріне негізделген фитопрепараттар субстанцияларын жасау саласындағы жаңа технологиялар бойынша, СПХФУ ұжымдық пайдалану орталығы (Санкт-Петербург, Ресей), Корей ғалымдарының биомаркерлерді (Корея Республикасының Ұлттық университет) анықтау үшін наноталшықтардан девайстар жасау саласындағы жетістіктері, ұсынымдар туралы баяндамалары тыңдалды, Украинада дәрі-дәрмектерді әзірлеуге, зерттеуге және тіркеуге ICH ұсыныстары, ЕАЭО фармакопеясы туралы жалпы нарықтағы ДЗ сапасы бойынша негізгі құжат ретінде және т. б. тыңдалды.
Ғылыми-практикалық конференцияның негізгі бөлігі 6 секциялық отырыста өтті, онда Фармацияның өзекті мәселелері, жаңа ДЗ синтезі және стандарттау, өнеркәсіптік aармация, фармакогнозия және Фитохимия, фармацевтикалық істі ұйымдастыру, фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология, қазіргі заманғы фармацевтикалық білім беру мәселелері бойынша баяндамалар тыңдалды. Қатысушылардың ерекше назары шетелдік әріптестер мен жас зерттеуші ғалымдардың баяндамаларына аударылды.
ОҚМА ғалымдары конференцияның секциялық отырыстарына қатысты. Фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология кафедрасы меңгерушісі, қауым.профессор Токсанбаева Ж.С., фармацевтикалық өндіріс технологиясы кафедрасының доценті Құдайбергенова З.У., "Фармация" ББ 2-ші оқу жылының магистранты Қасымбекова Д.А., ФӨТ білім беру бағдарламасының 3-курс студенті Гуламова Д. өздерінің зерттеулері жайында баяндама жасады.
ОҚМА ұжымы, "Фармация" факультеті деканының орынбасары, доцент Сапақбай өзінің құттықтау сөзінде конференцияны ұйымдастырудың жоғары деңгейі мен жылы қабылдауы үшін ЖОО басшылығы мен ұжымына зор алғысын білдірді.
Сонымен қатар, осы іс-шара барысында Фармацевтикалық білім беру және зерттеу институты мен ОҚМА АҚ арасында ынтымақтастық туралы Меморандумға қол қойылды.
Конференция Оңтүстік Кореяның, Өзбекстанның, Қазақстанның, Ресейдің және Қырғызстанның танымал және жас ғалымдары, мемлекеттік құрылымдары мен фармацевтикалық бизнесі үшін белсенді алаңға айналды, онда ғылыми-білім беру сипатындағы өзекті мәселелер, дәрілік заттар айналымы мен жалпы фармация саласындағы әртүрлі елдердің ерекшеліктері талқыланды.

05.05.2023, 13:33