ҚАСҚАСУ БАЗАСЫНДАҒЫ ПРАКТИКА 2023

2023 жылғы 29 мамыр мен 30 маусым аралығында "Фармация" білім беру бағдарламасының 1 және 3 курс студенттері Каскасу базасында ботаника және фармакогнозия бойынша оқу-далалық практикадан өтті. Фармацевтикалық студенттер осы аймақта өсетін дәрілік өсімдіктердің негізгі түрлерімен танысты. Олар дәрілік өсімдіктерді жинау, кептіру, гербаризациялау, тіршілік формаларын анықтау және морфологиялық сипаттау дағдыларын игерді. Практиканың алғашқы күндері студенттер далалық жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық қауіпсіздік ережелерімен танысты. Студенттер күн сайын жоспарға сәйкес жұмысты орындап, тәжірибе күнделіктерін уақытылы толтырды.

Қажетті шикізат ресурс көздерін ескере отырып жинады, шөпті, ағашты және бұталы өсімдіктер мысалында осы аймақтың жабайы дәрілік өсімдіктерінің қорын анықтау әдістері қолданылды. Білім алушылар Қазақстанның табиғи өсімдік ресурстарын қорғау мен ұтымды пайдалануға ғылыми көзқараспен қарады.

Білім алушылар әртүрлі морфологиялық топтардағы дәрілік өсімдік шикізатын жинаудың, өсімдік шикізатын бастапқы өңдеудің, кептірудің және таңбалаудың, экскурсия барысында фитохимиялық талдау жүргізудің, сондай-ақ әртүрлі тіршілік формаларындағы (ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер) өсімдіктерді гербаризациялаудың практикалық дағдыларын игерді.

Практика соңында ОҚМА фармацевт-студенттері практика жетекшілеріне дифференциалды сынақты сәтті өткізді, сондай-ақ жиналған дәрілік өсімдік шикізаты мен гербарийлерді көрсетті.

Бұдан басқа, 6 маусымда «Қазақстан және Корея арасында ынтымақтастықты дамыту мақсатында» Қасқасу ауылдық округі, Керегетас ауылында, Төлебий ауданында орналасқан дәрілік өсімдіктерді өсіру, жинау және қайта өңдеу жөніндегі оқу-кәсіптік базаға Корея өкілдерінің сапар шекті. Қонақтар жергілікті табиғатқа экскурсия өткізді, сондай-ақ жергілікті флораның дәрілік өсімдіктерімен таныстырды.

04.07.2023, 12:47