«Пәнаралық неврология» халықаралық конференциясының пресс-релизі

2023 жылдың 9-10 қарашасында Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының неврология, психиатрия, реабилитология және нейрохирургия кафедрасы «Пәнаралық неврология» атты халықаралық ғылыми - тәжірибелік конференция өткізді.
Конференцияны ректор, медицина ғылымдарының докторы, профессор М.М. Рысбеков ашты, онлайн форматта құрмет сөздермен Нұрлан Ерденұлы Аукенов – медицина ғылымдарының кандидаты, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Ғылым және адами ресурстар департаментінің Медицина ғылымы және инновациялық технологиялар басқармасының басшысы және Ақпарат департаментінің директоры Джусупова Гүл Габдуалитовна ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің қауіпсіздік және мемлекеттік құпияларды қорғау директоры сөз сөйледі. Конференция қатысушыларына құрмет сөздермен келесі қонақтар сөз сөйледі - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің штаттан тыс бас невропатологы С.Тұруспекова – Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университетінің жүйке аурулары кафедрасының меңгерушісі, В.Белопасов – м.ғ.д., неврология, нейрохирургия кафедрасының профессоры, Астрахань мемлекеттік медицина университетінің жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру курсымен, А.Гаспарян – Бирмингем университетінің ғылыми-зерттеу және даму департаментінің профессоры, Дадли, Ұлыбритания, А.Романова –Якутск қаласындағы «Якутиялық комплексті медицина проблемалары» ғылыми орталығының университет директоры Саха (Якутия) Республикасы. Келесі кезекте «Пәнаралық неврологияның заманауи аспектілері» атты пленарлық отырыс өтті, онда профессорлар С.Туруспекова, В.Белопасов, Г.Дущанова, А.Гаспарян, кафедраның метаболикалық зерттеулер бөлімінің жетекші ғылыми қызметкері Е.Павлова сөз сөйледі. Ұлыбританиядан келген Кембридж университетінің Валентина Эсконт-Прайс – Кардифф университетінің медицина факультетінің психиатриялық генетика орталығының биостатистика, биоинформатика кафедрасының профессоры, Т.Попова – м.ғ.д., доцент, орынбасар. Кешенді медициналық проблемалардың Якут ғылыми орталығының ғылыми жұмыстар жөніндегі директоры, профессор А.Зуев – медицина ғылымдарының докторы, Пирогов атындағы Ұлттық медициналық-хирургиялық орталық нейрохирургия орталығының меңгерушісі, Мәскеу қ. «Жүйке жүйесінің орфандық аурулары: жетістіктер, проблемалар, перспективалар» симпозиумында сөз сөйлегендер: Угур Уйкуноглу, Стамбул Cerrahpasa университетінің профессоры, Түркия, Р.Қайыржанов - Лондон университеттік колледжі неврология институтының ғылыми қызметкері, Ж.М. Цоцонава, Астрахань қ., АММУ неврология кафедрасының меңгерушісі, С.А.Курбатов – Воронеж мемлекеттік медицина университетінің Эксперименттік биология және медицина ғылыми-зерттеу институтының неврология бөлімінің аға ғылыми қызметкері, доцент, Воронеж қ., Т.Тумуров – Мәскеу миастения орталығының аға ғылыми қызметкері, атындағы қалалық клиникалық ауруханасы, В.М.Буянова денсаулық сақтау басқармасы, Мәскеу.

Бұл конференция іс-шаралардың ауқымдылығымен ғана емес, сонымен қатар жеке саладағы мамандарға ауруларды диагностикалаудағы көзқарасты өзгертетін, шетелдік серіктестермен байланыс мүмкіндіктерін кеңейтетін және болашақта халықаралық ынтымақтастықты тереңдететін ақпаратпен қамтамасыз ету мүмкіндігімен ерекшеленеді. Неврология ғылым ретінде бір орнында тұрмайтындықтан, ол қарқынды дамып, жаңалықтар ілгерілеуде, жаңа білімді тек жас ғалымдар ғана емес, сонымен қатар әртүрлі мамандықтағы тәжірибелік дәрігерлер де бөлісуі керек. «Нейрореабилитация, тәжірибе және жетістіктер», «Неврологиялық көмек көрсету стандарты – іс-қимыл нұсқаулығы», «Шашыраңқы склерозбен ауыратын науқастарды емдеу тактикасын таңдау: теориядан практикаға», «Паркинсон ауруы» атты симпозиумдарды тізбелеу қажет. Невропатологтың клиникалық тәжірибесінде», «Практикалық неврология: сұрақ-жауап», «Эпилептологияның өзекті мәселелері. Эпилепсия хирургиясы». Конференция аясында «Эпилепсияны хирургиялық диагностикалау шеңберінде сарапшылық класты құрылғылармен ЭЭГ бейне мониторингі» шеберлік сыныбы өтеді.
Конференция жас ғалымдар арасындағы байқаумен, екі күнге созылған ғылыми форумның қорытындысын талқылаумен және сертификат табыстау рәсімімен аяқталады. Жас ғалымдардың секцияларын Астана медицина университеті, Алматы қ. ҚРМУ, Қарағанды мемлекеттік медицина университетінің, Алматыдағы Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университетінің резиденттері мен докторанттары және неврология кафедрасының студенттері жүлделі орындарға ие болды. Психиатрия, реабилитация және нейрохирургия, госпитальдық терапия және ОҚMA радиациялық диагностика кафедрасы. Конференция Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі, Түркістан облысы және Шымкент қаласы денсаулық сақтау басқармаларының қолдауымен өтті.

20.11.2023, 18:04