ОҚМА невролог-ғалымдары Нижний Новгородта "Шашыраңқы склероз, басқа демиелинизирлеуші және басқа да аурулар" тақырыбында баяндама жасады

2021 жылдың күзінде Нижний Новгород қаласында (Ресей) склероз және басқа да демиелинизирлеуші аурулары бойынша Халықаралық қатысумен 4-ші Бүкілресейлік Конгресс өтті (РОКИРСТІҢ 4-ші конгресі). Конгресс жұмысына неврология, психиатрия және психология кафедрасының меңгерушісі, профессор Н.А.Жаркинбекова қатысты, "Невропатология, соның ішінде балалар невропатологиясы" мамандығы бойынша резидентура кафедрасының түлегі ЮКМА Б.Б.Рүстемова "Қазақстанның Оңтүстік өңіріндегі жүйке жүйесінің демиелинизирлеуші ауруларының клинико-эпидемиологиялық сипаттамасы" тақырыбында стендтік баяндама жасады.

Үш күн бойы Ресейдің, ТМД елдерінің және шет мемлекеттердің медициналық клиникаларының жетекші дәрігерлері ғылыми бағдарламаның бағыттарын талқылады:
- Демиелинизирлеуші ауруларының эпидемиологиясы, 21 ғасырдың этникалық және аймақтық ерекшеліктері, тенденциялары мен перспективалары.
- Демиелинизирлеуші аурулардың даму қаупінің сыртқы және тұқым қуалайтын (генетикалық және эпигенетикалық) факторлары, олардың өзара әрекеттесуі және түзету жолдары.
- Патогенетикалық нұсқалар, әртүрлі демиелинизация ауруларында ерте анықтау және болжау, қабыну-иммунопатологиялық және нейродегенеративті өзгерістердің дамуының молекулалық және жасушалық механизмдері.
- Шашыраңқы склерозды, оптиконевромиелит спектрінің ауруларын және басқа да демиелинизирлеуші ауруларды диагностикалаудың заманауи ерекшеліктері, жаңа әдістері мен биомаркерлерді енгізу.
- Жүйке жүйесі мен нейроинфекциялардың қабынуы, демиелинизация, аутоиммундық ауруларының сирек және аралас патологиясының күрделі жағдайлары, коморбидтік жай-күйлер, жас және жыныстық ерекшеліктері.
- Бірнеше склерозды, оптиконевромиелит спектрінің ауруларын және басқа да демиелинизирлеуші ауруларды емдеу: тиімділік пен қауіпсіздік, ұйымдастырушылық талаптар және фармакологиялық қадағалау, жас ерекшелігі және отбасылық өмірді жоспарлау.
- Науқас пен оның отбасы мүшелерінің шашыраңқы склерозы бар өмірге көзқарасы, аурудың және оны емдеудің пациенттің өз ауруын қабылдауына әсері, мамандандырылған медициналық-әлеуметтік көмекті оңтайлы ұйымдастыру мәселелері.

Алғаш рет осы жоба аясында үлкен стендтік отырыс өткізілді, оның негізін РОКИРС пен Еуропалық Шарко Қорының қолдауымен конкурсқа қатысу құқығын алған жас неврологтар мен ғалымдардың жұмыстары құрайды. Бұл оқиға 2021 жылы өткізілетін ең маңызды ғылыми-практикалық іс-шаралардың бірі болып табылады. Сонымен қатар, Еуропалық Шарко қорының симпозиумы және шашыраңқы склерозы бар науқастар қоғамымен (Ресей, ВОИБРС) бірлескен симпозиум, нейроиммунология бойынша Ресей-Грек симпозиумы, ParadigMS, MS Alliance және басқа да Халықаралық жұмыс топтарымен бірлескен симпозиум, сондай-ақ ШС мектептері, шеберлік сыныптары және басқа да іс-шаралар өткізілді. Осы конгресті өткізу ДК бар пациенттердің үлкен тобына мамандандырылған медициналық көмек көрсету сапасын арттыруға мүмкіндік береді.

Ғылыми форумның спикерлері: ұйымдастыру комитетінің төрағасы Гусев Евгений Иванович, РҒА академигі; РФ ДСМ Н. И.Пирогов атындағы Ресей ғылыми-зерттеу медициналық университеті (РНИМУ) емдеу факультетінің неврология, нейрохирургия және медициналық генетика кафедрасының меңгерушісі, Ресей Федерациясы Денсаулық сақтау министрлігінің штаттан тыс бас маман-неврологы, Бүкілресейлік неврологтар қоғамының Басқарма Президиумының төрағасы, профессор Бойко А. Н. болды.
Конгресс жұмысына Ресей Федерациясының барлық аймақтарынан 500-ден астам делегаттар мен қонақтар, Еуропа, Солтүстік Америка және Азиядан келген шетелдік ғалымдар мен мамандар қатысты.

08.11.2021, 16:59