«ОҚМА» АҚ ЗЕРТТЕУ ОРТАСЫНДАҒЫ СЕЧЕНОВ УНИВЕРСИТЕТІ МАГИСТРАНТЫНЫҢ ЭКСКЛЮЗИВТІ ҒЫЛЫМИ ТАҒЫЛЫМДАМАСЫ

09.11.2023 ж. мен 17.11.2023 ж. аралығында Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы (Шымкент) мен Бірінші МММУ арасындағы меморандум шеңберінде Сеченова И.М. (Мәскеу) II о.ж. магистранты Маркина Екатерина (Сеченов университеті, Мәскеу) «Фармацевтикалық экология» бейіні бойынша ғылыми тағылымдамадан өтті.

Ғылыми тағылымдама жоспарына сәйкес магистрант Маркина Е. ОҚМА бөлімдерімен, фармацевтикалық және токсикологиялық химия кафедрасының ұжымымен, кафедра меңгерушісі профессор Сауле Кутымовна Ордабаеваның жетекшілігімен, сондай-ақ оқу-ғылыми зертханасының жабдықталуымен танысты.

Бекітілген ғылыми тағылымдама жоспарына сәйкес магистрант тәжірибелік сабақтардан өтті:
- фармацевттік өндіріс технологиясы кафедрасында «Фармацевтикалық кәсіпорындардағы экологиялық мониторинг» пәні бойынша кафедраның профессор м.а., фарм.ғ.к. Б.О. Торланованың жетекшілігімен;

- дәрілер технологиясы кафедрасында профессор м.а., фарм.ғ.к. Р.М. Анарбаеваның жетекшілігімен «Дәрілік заттарды әзірлеу» пәні бойынша, онда кафедра меңгерушісі Б.А. Сағындықова, фарм.ғ.д., профессормен жеке танысты;

- фармакогнозия кафедрасында «Дәрілік өсімдік шикізатын экологиялық талдау» пәні бойынша ФГЗ кафедрасының меңгерушісі профессор м.а., фарм.ғ.к. К.К. Орынбасарованың жетекшілігімен;

- фармацевтикалық және токсикологиялық химия кафедрасында профессор м.а., тех.ғ.к. А.Дж. Асильбекованың жетекшілігімен «Ғылыми зерттеулер жүргізу әдістемесі» пәні бойынша.

Сондай-ақ, тағылымдама бағдарламасы бойынша магистрант «Су ресурстары-Маркетинг» ЖШС сынақ зертханасының зерттеу қызметінің мазмұнымен, әдістемесімен және өзекті аспектілерімен танысуды сәтті жүзеге асырды.

«PHYTO-APIPHARM» ЖШС өндірістік компаниясының жұмысымен танысты, онда бас директор фарм.ғ.к. В.Коротков, өндірістік блоктар бойынша экскурсия жүргізіп, компанияның өнімі әзірленіп, өндірілетін «Бальзамы Короткова» сауда маркасы туралы айтты.

Қасқасу спорттық-сауықтыру лагерінде және Ынтымақ оқу-өндірістік кешенінде болды, онда фармакогнозия кафедрасының аға оқытушысы Ибрагимова Зәуре Ергараевна дәрілік өсімдік шикізатының өсірілетін түрлерімен және Оңтүстік Қазақстанның өсімдік флорасымен таныстырды.

Ғылыми тағылымдама іргелі құзыреттерді, ғылыми және кәсіби біліктілік деңгейін нығайтуға, сондай-ақ «Фармацевтикалық экология» білім беру бағдарламасымен байланысты тәжірибелік дағдыларды дамытуға бағытталған. Оның мақсаты – біліктілікті арттыру ғана емес, сонымен қатар магистранттың мәдени және жалпы білім деңгейін кеңейту.
Тағылымдаманың бай және қызықты мәдени бағдарламасы бірегей тарихи нысандар орналасқан Түркістан қаласының маңызды тарихи және мәдени орындарына: Қожа Ахмет Ясауи кесенесіне (Ясауи), Рабия Сұлтан Бегім кесенесіне, Гаухар Ана кесенесіне, Ежелгі Шығыс моншасына, сондай-ақ бірқатар туристік нысандарды біріктірген Керуен-сарайға, ойын-сауық кешеніне белсенді қатысуды көздеді, мысалы, саудагерлер мен қолөнершілер көшесі, Шығыс базары.

Магистрант академия басшылығына берілген мүмкіндік үшін және ОҚМА фармацевтикалық және токсикологиялық химия кафедрасының ұжымына ғылыми тағылымдаманы ұйымдастырудың жоғары деңгейі, ұжымның кәсібилігі және жұмысқа тартылған әрбір қызметкердің барлық міндеттер мен мәселелерді шешуге көмектесуге тілегі үшін шын жүректен алғысын білдіреді.

Құрметпен Маркина Екатерина,
И.М. Сеченов атындағы Бірінші МММУ