«ОҚМА» АҚ студенттері халықаралық студенттер олимпиадасында жүлделі орындарға ие болды

2023 жылғы 26 қазанда Астана қаласында «Астана медицина университеті» КЕАҚ базасында күндізгі нысанда 2Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау» және «Фармация» білім беру бағдарламалары бойынша алғашқы халықаралық студенттік пәндік олимпиада өткізілді.

Іс-шара әлемнің түкпір-түкпірінен келген студенттердің, соның ішінде Уфа қаласынан келген Башқұрт мемлекеттік медицина университеті (БММУ), Ташкенттен келген Ташкент фармацевтика академиясы (ТашФарм), сондай-ақ Ташкент медицина академиясының Термез филиалы сияқты жақын шетелдердің студенттерінің назарын аударды. Сонымен қатар, жарысқа Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы (ОҚМА), Семей медицина университеті (СМУ), Батыс Қазақстан медициналық университеті (БҚМУ), Д. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университетін (ҚазҰМУ) қоса алғанда, жетекші отандық медициналық жоғары оқу орындарының студенттері қатысты.

ОҚМА атынан «Қоғамдық денсаулық сақтау» білім беру бағдарламасы бойынша В-ҚДСО-02-20 4 курс студенттері құрамында «Ақ киімді адамдар» командасы қатысты.
ОҚМА студенттері «Эпидемиология» және «Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау» секциялары бойынша қатысты. Олимпиада 2 кезеңнен және капитандар сайысынан тұрды.
Олимпиаданың бірінші кезеңінде «Эпидемиология» секциясы бойынша қатысушылардың келесі тақырыптар бойынша теориялық білімдері бағаланды: эпидемиялық процесс туралы ілім; Дезинфекция, зарарсыздандыру; медициналық қалдықтарды қауіпсіз өңдеу; Иммунопрофилактика; медициналық көмек көрсетуге байланысты инфекциялар.
Олимпиаданың екінші кезеңінде «Эпидемиология» секциясы бойынша практикалық дағдылар бағаланды, мысалы: медициналық қалдықтар; антисептик қолдану арқылы қолды гигиеналық өңдеу; төтенше жағдайлар кезіндегі шаралар; ПТР талдауын алу кезіндегі іс-қимыл алгоритмі; дезинфекциялық шаралар.
Олимпиаданың бірінші кезеңінде «Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау» секциясы бойынша қатысушылардың теориялық білімдері бағаланды: Халық денсаулығы; медициналық этика, биоэтика; медициналық статистика негіздері; халықтың медициналық көмегін ұйымдастыру; медициналық кадрлар.
Олимпиаданың екінші кезеңінде «Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау» секциясы бойынша ситуациялық міндеттерді шешу әдісімен практикалық дағдылар бағаланды.
Олимпиада жоғары деңгейде ұйымдастырылды. «Ақ киімді адамдар» командасының қатысушылары өздерін үздік жағынан көрсетті, олимпиаданың барлық конкурстарына белсенді қатысты. Әр турды төрт адамнан тұратын қазылар алқасы (сарапшылар) бағалады.

«Ақ киімді адамдар» командасы Олимпиадада сәтті өнерлерін көрсетіп, жеке сынақтарда жүлделі орындарға ие болды: 2 орын – «Эпидемиология» секциясында, 2 орын – «Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау» секциясында алды. Олимпиада қорытындысы бойынша ОҚМА студенттері жалпы командалық есепте екінші орынға ие болды болды.

02.11.2023, 17:53