«ОҚМА» АҚ электронды кітапханасы

Заманауи техникалық құралдардың енгізілуіне байланысты білім беру ортасы түбегейлі өзгереді, бұл білім беруді дамытудың сапалы өзгеруіне әкелуде.
Қазіргі уақытта құжаттарды электрондық түрде сақтауды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе болып табылатын электронды кітапханаларды құру өзекті болып табылады.
Қашықтан білім беру технологиялары бөлімінің жетекші инженері Е.Н.Жанатов «Электрондық кітапхана» жобасын әзірледі.
Бұл жобаны құрудың негізгі мақсаты біріңғай электрондық кітапхана базасын құру, сақтауды ұйымдастыру, сондай-ақ пайдаланушыларға ақпараттық ресурстарға қол жеткізуді қамтамасыз ету болып табылады.
Электрондық кітапханаларды пайдаланудың бірқатар артықшылықтары бар:
− орналасқан жеріне қарамастан, желіге қол жеткізу кезінде қажетті ақпаратты алу;
− қағаз карточкаларды пайдаланбай, авторландырылған іздеу есебінен деректерді ұсыну жеделдігі;
− қандай да бір ақпаратты бірлесіп пайдалану мүмкіндігін береді, бұл аз пайдаланылатын материалдарды физикалық қайталаудың қымбат міндетін айтарлықтай жеңілдетеді, сондай-ақ жұмыс істеу үшін бұрын ол орналасқан кітапханаға келу талап етілетін бірегей құжатқа қол жеткізуді қамтамасыз етеді.

Кафедраларда әзірленген, әдістемелік және ғылыми кеңесте қаралған, бекітілген оқу-әдістемелік құралдар, оқулықтар Қашықтан білім беру технологиялары бөлімі мамандарының көмегімен электронды-интерактивті форматқа ауыстырылады. Ауыстырылған басылым кітапхана-ақпарат орталығына беріледі және академияның әзірленген электрондық кітапханасына жүктеледі.
Оқу материалдарының электронды нұсқалары оқу тәжірибесінде кеңінен қолданылады. Білім беру үдерісінде академияның «Электронды кітапханасын» белсенді пайдалану білім беру сапасының айтарлықтай өсуіне алып келетініне сенімді.
Аяқталған «Электронды кітапхана» жобасы академияның ресми сайтында қашықтан оқыту бөлімінде орналастырылған https://e-lib.skma.edu.kz/genres. Пайдаланушыларға ыңғайлы болу үшін Play market және App store-да орналастырылған қосымшаның компьютерлік және мобильді нұсқасы жасалды.

20.04.2022, 09:53