ОҚМА алаңында алыс және жақын шетелден келген көрнекті ғалымдар жүйке жүйесінің нейродегенеративті аурулары туралы ғана талқылаған жоқ

ҚР ДСМ, мемлекеттік органдардың, Шымкент және Түркістан облысының медициналық жұртшылығының қолдауымен ұйымдастырылған "Клиникалық неврология және психиатрияның өзекті мәселелері" атты халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференцияның алғашқы күні қатысушыларды құттықтаумен атап өтілді. ҚР ДСМ атынан Ғылым және адами ресурстар департаменті медицина ғылымы және инновациялық технологиялар басқармасының басшысы Н.Е.Аукенов сөз алды, көрнекті ғалымдарға онлайн және офлайн форматтарда қарым-қатынас жасап, ғылым мен білім беру саласындағы ынтымақтастықты нығайтудағы үлесі үшін алғысын білдіре отырып, Қазақстан Үкіметі мақұлдаған көпсалалы университеттік клиниканың құрылысына байланысты ЖОО-ның даму перспективалары жайында баяндады, сондай-ақ баршаларына денсаулық пен жемісті жұмыс тіледі.
Содан кейін ҚР Парламенті Сенатының депутаты А.Құраев құттықтау сөз сөйлеп, жоғары оқу орнының даму кезеңдерін белгіледі, басшылықтың қазіргі заманғы университеттік клиниканың құрылысын бастап, орындалатын өршіл мақсаттар қойғанын айтты. Ол сондай-ақ профессор-оқытушылар құрамы мен жас ғалымдарға табыс тіледі.
Сондай-ақ, конференция қатысушыларына құттықтау сөзімен: ректор М. М.Рысбеков, Ресей Ғылым академиясының академигі, «Неврология ғылыми орталығы» ФМБҒМ ми институтының директоры С.Н. Иллариошкин, Черрахпаш университетінің (Стамбул қ.) неврология кафедрасының профессоры Оскара Джидем, ҚР ДСҰ бас неврологы С.Т. Туруспекова сөз сөйледі. Олар сондай-ақ, Пленарлық отырыста деменция, жүйке жүйесінің нейродегенеративті аурулары, эпилепсия және жүктілік туралы баяндамалар жасады.

Профессорлар - Г.А. Дущанова, Е.С. Нургужаев – диабеттік полиневропатиялардың патогенезі мен терапиясының қазіргі заманғы аспектілері және тәсілдеріне, мидың созылмалы ишемиясын емдеуге ерекше назар аударды.
Содан кейін Такеда компаниясының «Деменция. Неврология және психиатрияда қолдану нүктелері қайда?» сателлитті симпозиумы өтті, онда модератор Г.С. Қайшыбекова сөз сөйледі. Семей қаласының медицина университетінің профессоры Т.Н. Хайбуллин жалпы дәрігерлік практикадағы тамырлы деменция және диагностика мен емдеу мәселелеріне тоқталды, деменцияның тез енбейтіндігі, белсенді өмір салтын ұстану, дене шынықтыру мен спортқа көбірек көңіл бөлудің маңыздылығы туралы Алматыдағы невроздар мен Альцгеймер ауруларын емдеу орталығының директоры Ж.А. Жолдасова айтты.
Келесі симпозиум нейродегенеративті аурулардың заманауи аспектілерін қарастырды, онда сөз сөйлегендер: BSc (Hons), PhD, MD, MRCP, Professor of Neurology and Neurogenetics, UCL Institute of Neurology, Queen Square, London, Генри Холден, PhD, MD, профессор, Анкара университетінің медицина факультеті, неврология бөлімі, қозғалыс бұзылыстары бөлімі, нейрофизиология кафедрасы, Анкара қ., Түркия, М. Дженк Акбостанджи, BSc (Hons), MSc, MD, PhD fellow Department of Neuromuscular disorders, Institute of Neurology, University College London, Queen Square (Ұлыбритания) Р.Б. Қайыржанов.
«Эпилепсияның таңдалған мәселелері» сессиясы конференция қатысушыларының арасында кең пікір тудырды, ондағы спикерлер: Черрахпаша университетінің (Стамбул қ.) неврология кафедрасының профессоры Оскара Джидем, «Эпилепсияға қарсы Қазақстан Ұлттық лигасы» ҚБ президенті, неврология, эпилептология және оңалту ғылыми-клиникалық орталығының директоры, Алматы қ., Л.О. Даирбаева, "Shashkinclinic" клиникасының директоры, Алматы қ., Ч.С. Шашкин.
Сонымен қатар, «Қажымұқан» интерактивті залында неврологтар мен нейрохирургтар өзара іс-қимыл жасайтын ангионеврологияның негізгі аспектілері бойынша симпозиум өтті, онда модераторлар Е.Б. Адильбеков пен Е.Ж. Медетов болды. Қызықты баяндамалармен бөліскендер: M.D. Gazi University Faculty of Medicine Dept., Ankara, Turkey - Burak Karaaslan, профессор, НҰО функционалды және тамырлы нейрохирургия бөлімінің меңгерушісі, Астана қ. – Е.Т. Маханбетов, МВА, Нейрохирургия орталығының жетекшісі ПІБ, Алматы қ. - М. Бердіходжаев, профессор, "ҚМУ" КЕАҚ, "Нейрон" кәсіби қауымдастығының президенті, Қарағанды қ. – Т. Т. Киспаева, ОҚМА неврология, психиатрия және психология, оңалту және нейрохирургия кафедрасының доценті, Шымкент қ. – Г.А. Мустапаева және басқалар.
ОҚМА алаңында Қазан қ. мен Шымкент қ. арасында телекөпір өтті, онда ауырсыну синдромы бар пациенттерге назар аударылды, зерттеу нәтижелерімен Э.З. Якупов (Қазан), Е.С. Нұрғожаев және А.И. Байдаулетова (Алматы) бөлісті. Сондай - ақ: М.А. Григолашвили – «ҚМУ» КЕАҚ неврология, психиатрия және оңалту кафедрасының меңгерушісі, Қарағанды қ.; Б.Р. Абдильманова- ПІБ ауруханасының неврология бөлімінің меңгерушісі, Алматы қ.; А.С. Каримова - Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті, биомедицина, биофизика және нейроғылым бөлімінің жоғары дәрежелі неврологы, Алматы қ.; Э. Ю. Соловьева - профессор, Н.И. Пирогов атындағы қосымша көпсалалы факультеті Ресей Ұлттық зерттеу медицина университетінің неврология кафедрасының меңгерушісі, Мәскеу қ.

Халықаралық конференция қатысушыларының пікірінше, бағдарлама Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының кафедра меңгерушісі, профессор Назира Асанқызы Жарқынбекованың арқасында қарқынды өтті. Rixos Khadisha Shymkent интерактивті залдарына қатысқан көптеген қазақстандық және шетелдік қонақтардың ғылыми қызметінің нәтижелері әсер қалдырды. Соңғы 10 жылда республикада мұндай ауқымды неврологиялық жағдай болған жоқ. Дегенмен мұнымен тоқтамаймыз, ОҚМА сайтында ғылыми-практикалық конференция туралы материалдарды орналастыруды жалғастырамыз. Конференцияның екінші күні, сондай-ақ Қазақстанның медициналық жоғары оқу орындарының жас ғалымдары арасында қорытынды шығару бар.

14.11.2022, 16:43