«МАМАНДЫҒЫМ-ФАРМАЦЕВТ» БІЛІМ ОЛИМПИАДАСЫ

ҚР Тұңғыш Президенті Н.Ә. Назарбаев өз сөздерінде елге Қазақстанды алға жетелейтін заманауи ойлайтын адамдар қажет екенін бірнеше рет атап өтті,өйткені 21 ғасыр-білім бәсекелестігінің ғасыры. Осыған байланысты 29 қараша күні Фармация ісін ұйымдастыру және басқару кафедрасының профессор-оқытушылар құрамымен "Мамандығым-фармацевт"білім беру олимпиадасы ұйымдастырылды және өткізілді. Олимпиаданың демеушісі - ЖШС "Бірлік-фарм" фармацевтикалық компаниясы.

Олимпиаданың мақсаты-ең ақылды, қабілетті, талантты студенттерді анықтау. Олимпиадаға қатысу үшін алдын ала тестілеу арқылы фармацевтика факультетінің 4 курс 15 студенті іріктеліп алынды, оның ішінде 3 команда құрылды. Қатысушылар құрамына ОҚМА студенттері кірді. Қатысушылардың жауаптарын бағалау үшін қазылар алқасы құрылды, оның құрамына кафедраның жетекші мамандары, практикалық фармация қызметкерлері кірді: Шанас Нұрбол Төлегенұлы - ЖШС "Бірлік-Фарм" атқарушы директоры, Алматова Райхан Серікқызы – "Даму" медициналық және фармацевтикалық қызметті қолдау ассоциациясының Түркістан облысы бойынша менеджері, Блинова О. В. - қаум.профессор, Фармация ісін ұйымдастыру және басқару кафедрасының профессоры м.а., Өтегенова Г. И. – PhD докторы, Фармация ісін ұйымдастыру және басқару кафедрасының доценті м. а. Есеп комиссиясының төрайымы-Мамытбаева К. Ж., фармация магистрі, аға оқытушы, ББК мүшесі.

Олимпиадаға ғылыми бөлім, «Фармация »факультет деканатының, ақпараттық орталықтың өкілдері, профильді кафедра қызметкерлері қатысты: Шаймерденова Райхан Әнуарбекқызы - "Вестник" ғылыми журналының редакторы, КСРО және Қазақстан Журналистер Одағының мүшесі, Өмірәлі Мұрат Адиханұлы - "Фармакогнозия" кафедрасының меңгерушісі, фарм.ғ.к., Анарбаева Рабиға Муталиевна - "Дәрілер технологиясы" кафедрасының профессоры м.а., фарм.ғ.к., Сапақбай Мәлік Мырзаханұлы "Фармация" факультеттің деканының орынбасары, фарм.ғ.к.

Олимпиада 3 кезеңнен тұрды. Бірінші кезең - "Ситуациялық есептерді шешу". Әр команда "Фармация тарихы", "Фармацевтикалық қызметті ұйымдастыру", "Фармацияның басқарылуы және экономикасы", "Медициналық және фармацевтикалық тауартану" пәндері бойынша 5 тапсырмадан тұратын жиынтықты алды. Екінші кезең "Блиц-тур" – команда капитандары 1 минут ішінде сұрақтардың ең көп санына жауап беруге тиіс болды. Екі тур нәтижесі бойынша ең көп ұпай жинаған 2 команда анықталды – "Pharmaki" командасы (19 ұпай) және "Сұңқар" командасы (18 ұпай). "VITA" командасы жарыстан шықты. Үшінші турда финалистер өздерінің тәжірибелік дағдыларын көрсетті. Әрбір команда дайындық барысында демонстрациялық үстелге келіп, тапсырманы орындау үшін қажетті құралдарды таңдап алуы тиіс.

Олимпиада сәтті өтті. Командалар жақсы теориялық білімдерін, қажетті практикалық дағдыларын және жеңіске деген ерік-жігерін көрсетті. Жарыс нәтижесінде екі команда финалға жетті. ЖШС "Бірлік-Фарм" олимпиада демеушілерінен 1 дәрежелі дипломдар мен естелік сыйлықтар "Сұңқар" командасының қатысушыларына (капитан– Керімбекова Айза, команда мүшелері - Кобен Айнур, Сақбаев Исабек, Кучкарова Қарлығаш, Бақтыбек Ақниет) табыс етілді. Олимпиаданың демеушісі ЖШС "Бірлік-Фарм" атынан 2 дәрежелі дипломдар мен естелік сыйлықтар "Pharmaki" командасының қатысушыларына (команда капитаны Сапархан Диана ,команда мүшелері - Сәтбек Бақытжан, Абенова Дана, Абдибек Клара, Раджапова Зульфия) табыс етілді. Олимпиаданың қалған қатысушыларына - "VITA" командасы (команда капитаны - Кочкарова Диана,команда мүшелері - Дудаева Хэда, Лайнпуло Алина, Алдашбек Ақбота, Сламкулова Диера) ЖШС "Бірлік-Фарм" сертификаттар мен естелік сыйлықтарға ие болды. Қазылар алқасы барлық қатысушыларды құттықтады. Студенттердің олимпиада кезінде алған тәжірибесі кәсіби құзыреттіліктері мен практикалық дағдыларын бекітуге мүмкіндік берді. Олимпиада қонақтары жоғары дайындық деңгейін атап өтті, олимпиада қатысушыларына алдағы уақытта осындай олимпиадалар өткізуді ұсынды.

09.12.2019, 11:33