"Клиникалық фармация, эксперименттік және клиникалық фармакология: жаңа тәсілдер және өзекті зерттеулер" секциясының жұмысы туралы

2022 жылғы 8-9 желтоқсанда Оңтүстік Қазақстан медицина академиясында дәстүрге айналған жас ғалымдар мен студенттердің "Биология, медицина және фармацияны дамыту перспективалары" атты IX Халықаралық ғылыми конференциясы гибридті форматта өтті. Конференция Н.Назарбаев Қоры мен "Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы" АҚ-ның Ғылым жөніндегі кеңестің қолдауымен өтті. Конференцияға Қазақстан мен жақын шетелдегі университеттер мен жоғары оқу орындарының студенттері мен жас ғалымдары қатысты.

Фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология кафедрасының қызметкерлері "Клиникалық фармация, эксперименттік және клиникалық фармакология: жаңа тәсілдер және өзекті зерттеулер"секциялық отырысының жұмысын ұйымдастырып, өткізді. Секцияға Қазақстан, Ресей, Өзбекстан және Қырғызстанның жетекші жоғары оқу орындары ұсынған 40-тан астам ғылыми мақалалар мен тезистер келіп түсті. Бұл ҚР жоғары оқу орындары мен серіктес жоғары оқу орындарының жас ғалымдары – ТашФармИ (Ташкент, РУз), Сеченов медицина университеті (Мәскеу, РФ), фармацевтикалық білім беру және зерттеу институты (Ташкент, РУз), МУК (Қарағанды), БҚМУ (Ақтөбе), МУС (Семей), ХҚТУ.Қожа Ахмет Яссауи (Түркістан) және т.б.

Серіктес жоғары оқу орындарының магистранттары, докторанттары мен студенттері баяндамалары секциялық отырыстың тақырыбы клиникалық фармация мен жалпы фармакологиялық ғылымның өзекті мәселелеріне қатысты болды.
Спикерлердің баяндамалары соншалықты мазмұнды және жан-жақты болғандықтан, тыңдаушылар арасында қызу пікірталас тудырды. ТашФармИ клиникалық фармация және фармакология кафедрасында өткізілген фитопрепараттарды фармакологиялық зерттеу, жобаға бағытталған оқыту шеңберінде зерттеумен айналысатын ОҚМА фармация факультетінің 3 курс студенттерінің зерттеулері ерекше қызығушылық тудырды. Барлық баяндамашылар жоғары деңгейде ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін ұсынды, фармация саласындағы маңызды сұрақтарды көтерді және барлық қойылған сұрақтарға жауап бере отырып, аудиториямен сапалы қарым-қатынасты қолдады. Мұндай конференциялар, сөзсіз, жаңа идеяларды дамытуға түрткі болады.

Секция модераторы, кафедра меңгерушісі Ж.С. Тоқсанбаева өзінің қорытынды сөзінде жас ғалымдар мен студенттердің зерттеу белсенділігінің жоғары деңгейін атап өтіп, секциялық отырыста сөз сөйлеген қонақтарға алғысын білдірді. Өткізілген конференция қорытындысы бойынша барлық қатысушылар сертификаттармен марапатталды. Студенттер, магистранттар, докторанттар арасындағы Жастар байқауының жеңімпаздары келесі номинациялар бойынша бірауыздан танылды:
1) Жас ғалымдардың үздік жұмысы - Қасымбекова Дамира Аманалиқызы, Фармация ББ-ң 2-ші жылғы магистранты, Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы, Шымкент қ., Қазақстан Республикасы.
2) Студенттің Үздік жұмысы-Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының Жалпы медицина факультетінің 6 курс студент-интерні Еркінбек Ұлзада Мұхтарқызы. Бұл үміткерлерге конференцияның жабылуында құрметті дипломдар мен естелік сыйлықтар табыс етілді.

15.12.2022, 16:23