Халықаралық онлайн конференция "МЕДИЦИНАЛЫҚ БІЛІМ БЕРУДІҢ ҚАЗІРГІ ЖАҒДАЙЫ: МӘСЕЛЕЛЕРІ МЕН БОЛАШАҒЫ"

2020 жылғы 12 мамырда Әбу Әли ибн Сино атындағы Бұхара мемлекеттік медицина институтында "медициналық білімнің қазіргі жағдайы: мәселелері мен болашағы" атты халықаралық үшінші онлайн-конференция өтті.

Конференция жұмысына Қазақстан, Өзбекстан, Ресей, Түркия университеттерінің 70-тен астам оқытушылары қатысты. Бұхар мемлекеттік медицина институтының ректоры, профессор Иноятов А. Ш. құттықтау сөзінде Медициналық білім беруде инновацияларды енгізудің өзектілігін атап өтіп, спикерлерге алғысын білдірді.

"Қашықтықтан білім беру технологияларын жүзеге асыру кезіндегі ынтымақтастық" тақырыбында жедел медициналық көмек және мейірбике ісі кафедрасының меңгерушісі, м.ғ. к., доцент А. А. Сейдахметова баяндама жасады және де оқу-әдістемелік орталығының басшысы ф. ғ. к., доцент м. а. А. Г. Ибрагимова "заманауи жаһандық сын-қатерлер жағдайындағы медициналық және фармацевтикалық білім беру" тақырыбында баяндама жасады.

Сондай-ақ, Қарағанды медицина университеті, Курск мемлекеттік медицина университеті, Дағыстан мемлекеттік медицина университеті, Түркия Республикасының Медицина ғылымдары университеті спикерлері сөз сөйледі.

Сөз сөйлеушілер симуляциялық технологияларды пайдалана отырып, денсаулық сақтау жүйесі үшін кадрлар даярлау тәжірибесін ұсынды, студенттердің оқуға деген уәждемесін арттыратын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді интернационализациялауды дамыту технологияларын енгізу және жетілдіру қажеттігін атап өтті.

СОVID-19 пандемиясы медициналық білім берудің алдына студенттерді орталықтандырып оқытуды дамыту, ақпараттық және сандық технологиялар саласындағы оқытушылардың әлеуетін арттыру, практикалық дағдыларды терең меңгеруге, студенттердің өз бетінше білім алу қабілетін дамытуға мүмкіндік беретін әдістер мен технологияларды әзірлеу бойынша жаңа мақсаттар мен міндеттерді қойғаны атап өтілді.

Әрине, дәрігер кадрларын даярлау ерекшеліктері, қашықтықтан оқыту және дағдыларды игеру мүмкін емес, науқаспен міндетті байланыс қажет және оны заманауи тренажерлер мен роботтар алмастырмайды. Алайда, симуляциялық оқыту студенттерді медициналық білім берудің дипломға дейінгі деңгейінде оқытудың маңызды технологияларының бірі болып қала береді.

Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді интернационалдандыру, білім беру қызметтерін экспорттау бірлескен білім беру бағдарламаларын әзірлеу үшін, оның ішінде серіктес жоғары оқу орындарының екі дипломын беру үшін қуатты түрткі болып табылады. Қашықтықтан білім беру технологияларын кеңінен енгізумен "шекаралар жойылуда" және оқытушылар, студенттер алмасуға кедергі келтіруде.

Онлайн конференцияның модераторы, Бұхар мемлекеттік медицина институтының хирургиялық аурулар және реанимация кафедрасының профессоры, м.ғ. д. М. М. Абдурахманов қашықтықтан оқыту, медицина кадрларын даярлау, симуляциялық оқытуды енгізу және дамыту, жаһандық сын-қатерлер жағдайындағы жоғары білімнің қазіргі заманғы үрдістері және оларды жүзеге асыру, бірлескен білім беру бағдарламаларын әзірлеу принциптерін көрсеткен мазмұнды баяндамаларды атап өтті.

Конференция материалдары екі томдық жинақ түрінде шығарылды. Конференция қорытындысы бойынша білім беру ұйымдарының қызметінде қолдану үшін шешімдер мен ұсыныстар қабылданды.

12.05.2020, 23:41