Көпұлтты Қазақстан үшін көптілділікті дамытудың маңыздылығы

2017 жылдың 29 қыркүйегінде ОҚМФА-ның кіші залында Қазақстан Республикасы халқының Тілдер күні мерекесіне орай «Қазақстанның көптілдік кеңістігі: қазақ, орыс және латын тілдерін дамытудың басымдықтары» тақырыбында онлайн-семинар өтті.

Қыркүйектің үшінші жексенбісінде атап өтілетін Қазақстан халқының тілдері күні Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен 1998 жылғы 20 қаңтарында өткізіледі, оның мақсаты – туған тілге, елге сүйіспеншілік пен құрмет көрсету және әртүрлі ұлттардың тілдері мен дәстүрлері туралы білімдерін кеңейту.

Қазақстан тарихы және әлеуметтік-қоғамдық пәндер кафедрасы, әлеуметтік-гуманитарлық пәндер кафедрасы, қазақ, орыс және латын тілдері кафедрасы, шет тілдері кафедрасы, Оңтүстік Қазақстан педагогикалық университетінің қазақ тілі мен әдебиеті кафедрасымен бірлесе ұйымдастырылған онлайн-семинардың мазмұны айрықша, себебі бүгінде жан-жақты дамыған, бәсекеге қабілетті тұлға үшін үш тілде тілдесу өзекті болып табылады.

Онлайн-семинарда алғы сөзбен әлеуметтік және гуманитарлық пәндер кафедрасының меңгерушісі К.Б.Кемелбеков шығып, Қазақстан халқы үшін тілдердің үштұғырлылық идеясы маңызды екенін, оны Мемлекет басшысы уақыттың қиындықтарына жауап ретінде тұжырымдағанын, жаһандық әлемге белсенді араласып келе жатқан қоғамның өмірлік қажеттіліктерін шешуге ықпал болушы күш екенін атап өтті.

Қатысушылар назарына қазақ, орыс және латын тілдері кафедрасының қазақ тілі курсының меңгерушісі Е.Қ.Сәлім «Латын әліпбиіне көшудегі негізгі мәселелер» тақырыбында, жоғарыда аталған кафедраның аға оқытушылары А.Н.Қасымбекова «Көптілділік қалыптасуындағы грек-латинизмдер» тақырыбында, Н.А.Адырбекова ««Оқу және жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» технологиясының элементтері» тақырыбында, Р.М.Абдугаппарова «Орыс тілін оқытудағы заманауи технологияларды қолдану» тақырыбында, шетел тілдері кафедрасының аға оқытушысы Ф.Т.Ыбырай «Көптілділік денсаулық сақтау саласындағы болашақты дамуға ықпал ететін фактор ретінде», Қазақстан тарихы және әлеуметтік-қоғамдық пәндер кафедрасының доцент м.а. Г.С. Айдарбекова «Қазақстанның көптілдік кеңістігі: даму басымдықтары» тақырыбында баяндама ұсынды.

Семинар барысында біздің әліпбиімізді латын әліпбиіне көшіру тақырыбы қызу талқыланды. Қатысушылар латын әліпбиінің ұлттық код және ел өздігін сақтап қалудың бірде-бір жолы екенін атап өтті, және бұл кезеңде алға қойылған мақсаттардың сапалы орындалуы өте маңызды.

123DSC 1017

04.10.2017, 00:35