Іх халықаралық конференцияныңт «табиғи дәрілік заттар және оларды қолдану перспективалары» секциялық отырысының жұмысы

2022 жылдың 8-9 желтоқсан күндері Оңтүстік Қазақстан медицина академиясында "Биология, медицина және фармацияны дамыту перспективалары" атты жас ғалымдар мен студенттердің IX Халықаралық ғылыми конференциясы офлайн және онлайн форматтарда өтті. Конференцияны Нұрсұлтан Назарбаев Қоры жанындағы Ғылыми кеңесі және Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы, Абуали Ибни Сино атындағы Тәжік мемлекеттік медицина университетімен бірлесіп ұйымдастырады.. Конференция ТМД елдері мен жақын шет елдердің университеттері мен жоғары оқу орындарынан көптеген оң пікірлер жинады.

Фармакогнозия кафедрасының қызметкерлері "Табиғи дәрілік заттар және оларды қолдану перспективалары" секциялық отырысының жұмысын жүргізді. Секцияға Қазақстан, Ресей, Украина, Қырғызстан және Өзбекстанның жетекші жоғары оқу орындары ұсынған 85 ғылыми мақалалар мен тезистер келіп түсті.

Конференцияға ғылымға қызығушылық танытқан, үлкен үміт білдіретін әр түрлі елдердің жас ғалымдары қатысты. Бұл ҚР жоғары оқу орындарының және біздің серіктес жоғары оқу орындарының жас ғалымдары-Пятигорск медициналық-фармацевтикалық институты (Пятигорск, РФ), Башқұрт мемлекеттік медицина университеті (Уфа, РФ), Ташкент фармацевтикалық институты (Ташкент, РУз), А. А. Богомольц атындағы ұлттық медицина университеті (Киев, Украина), Новосибирск мемлекеттік медицина университеті (Новосибирск, РФ), И. К. Ахунбаева атындағы Қырғыз мемлекеттік медицина академиясы (Бішкек, Қырғыз Республикасы), И.М. Сеченов атындағы Бірінші Мәскеу мемлекеттік медицина университеті (Мәскеу, РФ), А. П. Нелюбина атындағы Фармация институты (Мәскеу, РФ), Курск мемлекеттік медицина университеті (Курск, РФ), мемлекеттік гуманитарлық-технологиялық университеті (Мәскеу облысы, Орехово-Зуево, РФ) және т. б.

Секциялық отырыста кафедраның "Фитохимик" ғылыми үйірмесінің магистранттар, докторанттар мен студенттер, фармацевтика ғылымының өзекті мәселелері бойынша серіктес жоғары оқу орындарының аспиранттары сөз сөйледі. Сондай-ақ, жобаға бағытталған оқыту бойынша студенттер өз жобалары бойынша мақалалар жариялап, секциялық отырыста баяндамалар жасады.

Студенттердің, жас ғалымдардың және шетелдік аспиранттардың баяндамалары жоғары деңгейде жасалды. Олардың жасаған баяндамаларының тақырыптары мазмұнымен сәйкес , қызықты және жан-жақты болды, бұл тыңдаушылар арасында қызу пікірталас тудырды. Спикерлер ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін ұсына отырып, қазіргі заманғы фармация саласындағы маңызды сұрақтар мен күрделі мәселелерді қозғай отырып, қойылған барлық сұрақтарға жауап берді. Онлайн форматта шетелдік серіктес жоғары оқу орындарының студенттері, аспиранттары жоғары деңгейде баяндама жасады. Олар аудиториямен сапалы қарым-қатынас орната алды.

Сондай-ақ, секцияда басқа өңірден қонақ ретінде Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университетінің студенттері және Назарбаев Зияткерлік мектебінің 11 сынып оқушылары өздерінің жобалық жұмыстары бойынша жоғары деңгейде баяндамалар жасады, олардың ғылыми жұмыстары секциялық отырыста төрағалар мен тыңдаушылардың қызығушылығын тудырды.

Конференцияның қорытындысы бойынша барлық қатысушылар сертификаттармен марапатталды.
Студенттер, магистранттар, аспиранттар мен докторанттар арасында жастар байқауы бойынша үздік баяндамашылар анықталды. Оларға құрметті дипломдар мен естелік сыйлықтар табыс етілді:
1) жас ғалымдардың үздік жұмысы-Нұрғалеев Ришат Салаватұлы, 1 жылдық магистрант, Ресей, Уфа қ.,"Башқұрт мемлекеттік медицина университеті"
2) үздік жұмыс студенті – Райымова Қызжибек Абдурашидовна, Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының "Фармация" білім беру бағдарламасы бойынша 3 курс студенті.

Конференцияға қатысушылар риза болып, Фармацияның маңызды тақырыптары бойынша өз пікірлерін білдіруге тамаша мүмкіндік бергені үшін ұйымдастырушыларға алғыстарын білдірді. Академияда жыл сайын халықаралық конференция жоғары деңгейде өтті және қатысушыларға ғылыми-зерттеу әлеміне енуге көмектесті деп айта аламын.

13.12.2022, 11:18