ҒЫЛЫМ ПРОГРЕСС ҚОЗҒАЛТҚЫШЫ РЕТІНДЕ

12 сәуірде Қазақстанда өзінің кәсіби мерекесі – ғылым қызметкерлері күні - ғылыми орта өкілдері атап өтеді. Мереке күні кездейсоқ таңдалмаған. Бұл күн Қазақстанда ғылыми қызметті ұйымдастырудың бастауында тұрған адамның туған күнімен байланысты. Әңгіме 1946 жылы Қазақ КСР Ғылым Академиясының тұңғыш президенті – академик Қ.И. Сәтбаев туралы болып отыр. Бұл күні құттықтаулар Академиядағы, институттардағы, университеттердегі немесе ҒЗИ-дағы әріптестер арасында ғана емес, сонымен қатар шетелден келеді. Өйткені, ғылым тек мемлекеттік мүдделерді қорғауда ғана емес, сонымен қатар қазіргі әлемнің көптеген жаһандық мәселелерін шешуге көмектеседі.

Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы мен "ДДСҰ" қазақстандық медицина университетінің бірлескен күш-жігерімен ұйымдастырылған Ғылым күні аясында жас ғалымдардың "Ғылым және жастар: медициналық көмектің сапасы және медициналық сауаттылық жөніндегі конференция" атты II Халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы өтті. Бұл оқиға медицина саласындағы жас зерттеушілер арасында білім мен тәжірибе алмасудың маңызды платформасына айналды.
Кафедра магистранты Нұрсұлтанқызы Мөлдір "Шымкент қаласының сарқынды және жер үсті суларында сульфаметоксазолды анықтау"тақырыбында өз баяндамасын ұсынды. Баяндаманың мазмұнын мұқият зерделеп, қазылар алқасының мүшелері зерттеудің тереңдігі мен оның практикалық маңыздылығын бағалап, Нұрсұлтанқызы М. секциялық отырыста құрметті I орын берді.
Награда ретінде М.Нұрсұлтанқызы Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының ректоры М. М. Рысбековтың жеке өзі тапсырған дипломы мен сертификатын алды.
12-17 сәуір аралығында өткен "Спектр: зерттеулер мен жаңалықтар апталығы" ауқымды іс-шарасы аясында Академия қабырғасында "Менің кафедрам ғылыми белсенділігі"байқауы ұйымдастырылды. Іс-шараның мақсаты қызметкерлер мен білім алушылардың ғылыми-зерттеу қызметін ынталандыру, сондай-ақ әртүрлі кафедралардың ғылыми жетістіктерін насихаттау болды.

Байқауға Академия қызметкерлерінен, докторанттардан, магистранттардан және студенттік ғылыми үйірме мүшелерінен құрылған 15 команда қатысты. Байқау форматы екі кезеңнен тұрды: кафедраның жетістіктерін бейне форматта ұсыну қажет болатын бейнероликтер байқауы және қатысушылардың кафедраның тарихы, құрылымы және ғылыми қызметі саласындағы білімдерін тексеретін викторина.
Фармацевтикалық және токсикологиялық химия кафедрасын "Meta-Pharm" командасы ұсынды, оның құрамына:
• бірінші оқу жылының докторанты, оқытушы Ж. Т. Мұсабеков
• Фармация" мамандығының 4-5 курс студенттері: Незванова Е., Рахманова Д., Ян К. және Шалтаева Д.
Үйлесімді жұмыс пен терең білімді көрсете отырып, "Meta-Pharm" командасы жалпы командалық есепте құрметті үшінші орынға ие болды. Марапат ретінде команда диплом, қатысқаны үшін сертификаттар және бағалы сыйлықтар алды.

Бұл жетістік фармацевтикалық және токсикологиялық химия кафедрасының белсенді ғылыми қызметінің, сондай-ақ оқытушылар мен білім алушылар арасындағы жемісті ынтымақтастықтың айғағы болды.

Сондай-ақ кафедрада фармацевтикалық талдау орталығының (Мәскеу қ., Ресей Федерациясы) әріптестерімен бірлесіп Қазақстан Республикасындағы ғылым күніне арналған форум өткізілді. Бұл форум дәрілік заттарды әзірлеу және тіркеу процесінде биоаналитикалық зерттеулердің өзекті мәселелерін атап өтті.

ЦФА әріптестері баяндама жасап, теориялық және практикалық компоненттерді атап өтті, сондай-ақ орталықтың ғылыми-зерттеу қызметінің тәжірибесімен бөлісті.

Өткізілген форум қатысушылардың үлкен қызығушылығын тудырды, бұған көптеген сұрақтар мен "Фармация" және "фармацевтикалық өндіріс технологиясы" ББ студенттерінің белсенді қатысуы дәлел болды.

ЦФА бас директоры, профессор И. Е. Шохинге, зерттеу орталығының директоры Т. Н. Комаровқа, сондай – ақ форумның барлық қатысушылары-орталық қызметкерлеріне: Н.С. Багаеваға, О.А. Арчаковаға, П.К. Карнаковаға, П.А. Карповаға, М.О. Половаға, Е.А. Булахқа, сондай-ақ және Санкт-Петербург Химия-фармацевтикалық университеті эксперименттік фармакология орталығының бастығына, профессор Д.Ю. Ивкин мырзаға бірлескен жұмысы үшін шын жүректен алғысымызды білдіреміз.

25.04.2024, 13:10