Ғылым күніне арналған отбасылы медицина кафедрасының ғылыми-тәжірибелік конференциясы

Оңтүстік Қазақстан медицина академиясында жыл сайын өткізілетін Ғылым күніне арналған іс-шаралар шеңберінде, 2024 жылдың 10 сәуірінде, отбасы медицинасы кафедрасы ЖТД 1 және ЖТД 3 кафедраларымен бірлесіп, Шымкент № 8 қалалық емханасының базасында жалпы практика дәрігерлерінің қатысуымен "ЖТД /Отбасылық дәрігер практикасындағы педиатрияның өзекті мәселелері"тақырыбында ғылыми-практикалық конференция өткізді.
Конференцияның мақсаты мен негізгі міндеттері интерндер мен профессор-оқытушылар құрамы және жалпы практика дәрігерлері арасында медицинаның өзекті мәселелері бойынша ғылыми зерттеулер саласында теориялық және практикалық тәжірибе алмасу; білім алушылардың ғылыми-зерттеу жұмысының білімі мен дағдыларын жетілдіру, педагогтар мен практикалық денсаулық сақтау дәрігерлерінің жалпы ғылыми және арнайы ой-өрісін кеңейту; дәрігерлер ұрпақтары арасындағы сабақтастықты сақтау болды.
Конференция модераторы, отбасы медицинасы кафедрасының меңгерушісі, м. ғ. к., қауымдастырылған профессор Ж. А. Кауызбай қысқаша кіріспе сөзден кейін конференцияның құрметті қонақтарына: ОҚМА ғылыми-клиникалық бөлімі басқармасы басшысының м. а. Б. С. Сейіт,қалалық № 8 Шымкент қалалық емханасының бас дәрігері С. Т. Альменовке, сондай-ақ түлектерді интернатура және жұмысқа орналастыру бөлімі деканының орынбасары А.Р. Сабуровқа құттықтау сөз берді. Сондай-ақ, ЖТД 1 кафедрасы меңгеруші доц. Г.М. Даткаева және ЖТД 3 кафедрасының оқу ісі меңгерушісі Г. Ш. Баймақова қатысушыларға қолдау білдіріп сөз сөйледі.
Конференция ашылғаннан кейін № 8 қалалық емхананың бас дәрігерінің орынбасары А. А. Ізбасарова "жалпы дәрігерлік практикадағы педиатрия мәселелері"тақырыбында ауқымды баяндама жасады.
Отбасы медицинасы кафедрасының ассистенті, денсаулық сақтау магистрі Л.В. Ахметова "Сәбилер өлімінің медициналық-әлеуметтік және демографиялық аспектілері" тақырыбындағы конференцияның негізгі баяндамасымен ана мен бала денсаулығына болашақ дәрігерлердің назарын аударды. Баяндамада ДДҰ мәліметтері бойынша нәресте өлімінің бірінші себебі перинаталдық даму ақаулары болып табылатыны атап өтілді.
Конференцияның бекітілген регламентіне сәйкес 16 баяндама тыңдалды.Баяндамаларда Қазақстанда биылғы жылы қызылша мен көкжөтелдің өршуі сияқты ауқымды және өзекті тақырыптар ұсынылды, Өңірлер бойынша себептерге талдау жүргізілді; аутизмі бар балаларды диагностикалау мен әлеуметтендірудің таралуы мен проблемалары; Дауна ауруының ерте пренатальды диагностикасы; жасөспірімдер арасындағы суицид, семіздік, йод тапшылығы, бронх демікпесі,балалардағы тума жүрек ақаулары; жаңа туылған нәресте проблемалары қозғалды. Интерндер өз жұмыстарында ғылыми зерттеулердің әртүрлі әдістері мен түрлерінің нәтижелерін, негізгі статистикалық көрсеткіштерді білуді, зерттеу нәтижелеріне талдау жасай білуді, ғылыми әдебиеттермен жұмыс істей білуді көрсетті. Конференцияға қатысушылар өз зерттеулерінің тақырыбын кеңінен ашып, Дәрігерлермен маңызды мәселелерді талқылауға мүмкіндік алды. Материалдарды талқылау секциясына барлық қатысушылар белсенді қатысты. Кафедралардың ПОҚ, интерн дәрігерлері және емхананың жалпы практика дәрігерлері өз пікірлерімен, білімдерімен, жетістіктерімен, ғылыми жаңалықтарымен, сондай-ақ қандай да бір медициналық бағыттың даму перспективаларымен бөлісті. Баяндамалар аяқталғаннан кейін интерндер өз еңбектеріне өзін-өзі бағалау жүргізді және спикерлердің сөйлеген сөздеріне талдау жүргізілді, тәлімгерлер ең қызықты жұмыстарды атап өтті, кейбір күрделі мәселелер бойынша, атап айтқанда, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу бойынша өз идеялары мен ұсыныстарын айтты.
Соңында модератор, профессор Ж. А. Кауызбай және конференция қонақтары конференцияға қатысушыларға алғыстарын білдіріп, жас ғалымдарға алдағы жұмыста өзектендіру қажет мәселелерді атап өтті, содан кейін конференцияға белсенді қатысқан дәрігер-интерндерді алғыс хаттармен салтанатты марапаттау рәсімін өткізді.

16.04.2024, 15:47