"ФАРМАЦЕВТИКАЛЫҚ КАДРЛАРДЫ ЗАМАНАУИ ЕҢБЕК НАРЫҒЫНЫҢ ТАЛАПТАРЫНА СӘЙКЕС ДАЯРЛАУ" ДӨҢГЕЛЕК ҮСТЕЛІ

2022 жылғы 11 наурызда "Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы" АҚ-да "Қазіргі заманғы еңбек нарығының талаптарына сәйкес фармацевтикалық кадрларды даярлау" тақырыбында дөңгелек үстел өтті.
Аталған іс-шараның мақсаты - "Фармация" және "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" білім беру бағдарламаларының сапасын жетілдіру және ғылым, білім мен практиканы интеграциялау шеңберінде Қазақстанда фармацевтикалық кадрларды даярлау сапасын арттыру мақсатында түлектерді жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша проблемаларды шешу.

Дөңгелек үстел бағдарламасы

1. "ҚР жоғары оқу орындарындағы фармацевтикалық білім беру бағдарламалары (ОҚМА үлгісінде) және фармацевтикалық кадрларды даярлау бағдарламасын жаңарту жоспарлары"- Республикалық оқу-әдістемелік кеңесінің оқу-әдістемелік бірлестігі "Денсаулық сақтау" бағыты бойынша фармацевтикалық білім беру бағдарламаларының жобаларын басқару тобының төрайымы Айгүл Гаффарқызы Ибрагимова.
2. "Фармацевтика кадрларын даярлаудың білім беру бағдарламасын жетілдіру" - "Фармация" білім беру бағдарламалары комитетінің төрайымы Тоқсанбаева Жанат Сәдебекқызы
3. "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" мамандығы бойынша еңбек нарығының талаптарын ескере отырып және шешуді талап ететін мамандарды даярлаудағы жетістіктер " - "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы" білім беру бағдарламалары комитетінің төрайымы Торланова Ботагөз Оңғарқызы
4. "Магистратура мен докторантураның білім беру бағдарламалары туралы" -Ғылыми-клиникалық жұмыс, докторантура және магистратура басқармасының басшысы Жақсылық Әлихан Алтынханұлы.
5. "Фармацевтикалық қызмет саласындағы еңбек нарығындағы ағымдағы жағдай. Фармацевті тұрақты жұмысқа орналастыру туралы ұсыныс" - ОҚО "Даму" фармацевтикалық ұйымдар қауымдастығының директоры Альжанова Хадиша Дербісқызы.
6. "ОҚМА түлектерін жұмысқа орналастыру көрсеткіштері" - интернатура және түлектерді жұмысқа орналастыру деканы Кемелбеков Қанатжан Сауханбекұлы.
7. Сұрақ-жауаптар.
Дөңгелек үстелдің қорытындыларын талқылау
Қарар қабылдау
Дөңгелек үстелдің модераторы ОӘжТ жұмыстары бойынша проректор, м.ғ.д, М. У. Анартаева болды.

Дөңгелек үстелді фармация факультетінің деканы, интернатура және түлектерді жұмысқа орналастыру деканы, ғылыми-клиникалық жұмыс басқармасы, докторантура және магистратура және "ОҚМА"АҚ басшылығы ұйымдастырды.

Дөңгелек үстел жұмысына 70-тен астам адам қатысты, олардың ішінде Практикалық фармация өкілдері, атап айтқанда: Шымкент қ. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасы, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің Шымкент қ., Түркістан облысы және Тараз қ. департаментінің басшылары (онлайн), фармацевтикалық және медициналық қызметтер қауымдастығының өкілдері ОҚО" Даму " ұйымдары, "Зерде" ЖШС, "Europharma" ЖШС, "Зада-Фарм" ЖШС, "Рецепт" ЖШС, Santo Member of Polpharma Group АҚ, "Жанға шипа" ЖШС, "Медсервис плюс" ЖШС, "Europharma" ЖШС Батыс филиалы (онлайн), "Phyto-Apipharm" ЖШС, "Экофарм International" ЖШС, "Психикалық денсаулық сақтау орталығы", "Зерде фарм" ЖШС және ОҚМА "АҚ басшылығы, сондай-ақ" "Фармация", "Фармацевтикалық өндіріс технологиясы " ББ профессорлық-оқытушылық құрамы (оффлайн).

Ғылым, білім және практиканы интеграциялау мәселелерін талқылау барысында мынадай тұжырымдар мен ұсынымдар жасалды:
1. ОҚМА ғылыми-зерттеу және білім беру қызметі фармацевтика саласының дамуындағы заманауи трендтерге сай келеді.
2. ОҚМА мен фармацевтикалық қызметтің басқа субъектілері арасында нақты нәтижелер алуда неғұрлым тығыз және тиімді білім беру мен ғылыми коллаборацияны дамыту қажет.
3. Ұлттық деңгейде фармацевтикалық ұйымдар мен кәсіпорындардың технологияларды жаңғырту, отандық өндіріс препараттарын әзірлеу проблемалары бойынша университеттермен байланысын қамтамасыз ету жөніндегі талаптар қабылдансын. Осыған байланысты, ОҚМА-мен бірлесіп фармацевтикалық қызмет субъектілерінің зерттеу жобаларын, отандық дәрілік заттарды әзірлеу жөніндегі бизнес-жобаларды іске асыру бойынша белсенділігін арттыру қажет.
4. GxP сәйкес дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының барлық кезеңдерінде Менеджмент және сапаны қамтамасыз ету мәселелері бойынша кәсіби құзыреттерді дамыту, отандық дәрілік заттарды іздеу және әзірлеу қажет.
Түлектерді жұмысқа орналастыру мәселелері бойынша да ұсыныстар жасалды:
1. "Фармация" мамандығы бойынша түлектерге маман сертификатын беру рәсімін жеделдету;
2. Рейтингті есептеу кезінде "түлектерді жұмысқа орналастыру" индикаторы ағымдағы күнтізбелік жылдың аяқталуын есепке алынсын;
3. Түлектердің, әсіресе, мемлекеттік грант бойынша білім алғандардың жұмысқа орналасуы туралы ақпаратпен қамтамасыз ету мәселесі бойынша, ОҚМА мен ДЗ айналымы саласындағы мемлекеттік және жекеменшік нысандар арасында тығыз кері байланыс орнату қажет.
4. Дөңгелек үстелге қатысушылар Фармация алдында тұрған мәселелер мен міндеттерді одан әрі талқылауға жоғары қызығушылық танытты және Оңтүстік Қазақстан медициналық академиясымен ынтымақтастыққа дайын екендіктерін білдірді. Дөңгелек үстел қорытындысы бойынша Резолюция (қарар) қабылданды.

01.04.2022, 19:04