Дүниежүзілік банк жобасы аясындағы іс-сапар

2021 жылдың 18-22 қазан аралығында «Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының» (ОҚМА) жұмыс тобы Дүниежүзілік Банктің "Тәжікстан Республикасындағы фармацевтикалық білім берудің инновациялық дамуы" жобасы аясында Абуали ибни Сино атындағы «Тәжікстан мемлекеттік медицина университетіне» (ТММУ, Душанбе қ.) іс-сапармен барды.
Сапардың мақсаты: кредиттік-модульдік оқыту жүйесін ескере отырып, "Фармация" білім беру бағдарламасы бойынша оқу жоспарын әзірлеуге консультациялық-әдістемелік көмек көрсету.
ТММУ "Фармация" білім беру бағдарламасының профессорлық-оқытушылық құрамы екі топқа бөлінді. Бірінші топта ОҚМА білім беру бағдарламалары комитетінің төрайымы, «Фармакология» кафедрасының меңгеруші Токсанбаева Ж.С. жұмыс жасады.
Төрт күн барысында семинар өткізілді, онда медициналық және фармацевтикалық білім берудің халықаралық стандарттары негізінде оқу жоспарын әзірлеу және жаңарту, силлабустарды әзірлеу және жаңарту бойынша тақырыптар талқыланды, оның барысында кредиттік оқыту технологиясы кезінде силлабустарды жасауға қойылатын талаптар ұсынылды, ОҚМА "Фармация" білім беру бағдарламалары комитетінің жұмыс тәжірибесі ұсынылды. Тыңдаушылар профессор Ж.С. Тоқсанбаеваның "Фармация" кәсіби стандарты және ҚР ДСМ ҰБК" презентациясын ерекше қызығушылықпен қабылдады.

Екінші топта «Фармакогнозия» кафедрасының меңгеруші. К.К. Орынбасарова және «Дәрілер технологиясы» кафедрасының профессоры Р. М. Анарбаева белсенді оқыту әдістері бойынша тренинг өткізді.

Тренинг интерактивті форматта өткізілді, Тараптар өз тәжірибелерімен бөлісті. Тренинг жұмысы барысында келесі мәселелер талқыланды: 1) Фармацевтикалық білім берудегі инновациялық білім беру әдістері мен технологиялары; 2) "Фармакогнозия" пәнін оқытудағы рөлдік және іскерлік ойындар; 3) "дәрілер технологиясы" пәнін оқытудағы дәрілер технологиясы кафедрасының тәжірибесі мысалында оқытудың командалық әдісі (team–basedlearning); 4) "Фармакогнозия"пәні мысалында білім мен дағдыларды талдаудың негізгі құралы ретінде сыни ойлау; 5) "дәрілер технологиясы" пәні мысалында оқытудың белсенді әдістері; 6) тәжірибелер негізінде оқыту. Фармакогнозия тәжірибесінде тәжірибені қалай қолданамыз; 7) дөңгелек үстелі өткізу "Фармацевтикалық пәндерді оқытуда инновациялық білім беру технологияларын қолдану".
Өз кезегінде, біздің топқа ТММУ профессор-оқытушылар құрамының жұмыс тәжірибесі қызықты болды. ТММУ Орталық ғылыми-зерттеу зертханасының (ОҒЗЗ) жұмысына үлкен қызығушылық танытты, оның жұмыс істеу кезеңінде оның базасында 36 докторлық және 112 кандидаттық диссертация орындалды және қорғалды, 600-ден астам бірлескен жұмыс жарияланды, өнертабысқа 18 авторлық куәлік алынды. Қазіргі уақытта биохимиялық, клиникалық, морфологиялық, молекулалық-генетикалық зертханалар, эксперименттік фармакология және эксперименттік хирургия зертханасы жұмыс істейді. Эксперименттік жедел араласулар 2 операциялық блокта жүргізіледі. ОҒЗЗ-ның ғылыми бағыттары әртүрлі және университеттің ғылыми зерттеулерінің басым бағыттарымен, сондай-ақ базасында ғылыми зерттеулер жүргізілетін кафедралардың ғылыми тақырыптарының мақсаттары мен міндеттерімен негізделген.
Сапар бағдарламасы толық көлемде орындалды, тәжік әріптестері семинар мен тренинг өткізу форматына қанағаттанушылық білдірді, жоғары оқу орындары арасындағы ынтымақтастық тиімді жалғасын табатынына сенім білдірді.
ОҚМА жұмыс тобы ТММУ басшылығына және профессорлық-оқытушылық құрамға жылы қабылдағаны және шығармашылық ынтымақтастық атмосферасын құрғаны үшін алғыс білдіреді.

27.10.2021, 22:37