Дөңгелек үстелтің тақырыбы: «Рухани жанғырудың ізігі жолы-Абай ұлағаты»

Фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология кафедрасында 2020 жылдың 11 наурызында Абай Құнанбаевтың мерейтойына арналған дөңгелек үстел өтті. Биыл ақынның 175 жылдығы тойлануда. Ауқымды шаралар бүкіл республика бойынша ұлттық және халықаралық деңгейде өткізіледі.

Абай жылы – отан сүйгіштікке, еңбек сүйгіштікке, білімге, әділеттілікке және өзіне тұрақты жұмыс жасауға негізделген қоғамдағы дұрыс құндылықтар жүйесін қалыптастыру уақыт мәдениеті мен ұлттық болмысының ажырамас бөлігіне айналды. Ол өз заманынан озып, қиын кезеңдерде адамдарды ана тілі мен мәдениетінің ұлттық құндылықтары төңірегінде біріктіретін көзқарастар жүйесін қалыптастырды. Қазақстанның Тұңғыш Президенті Абайдың терең ойлары мен аяндары күнделікті істеріміздің негізін құрайтынын бірнеше рет атап өткен. Бұл парасатты келісімдерге адалдық пен ұлт ұстазының жадындағы парызды түсінудің дәлелі болады. Бүгінде Қазақстан ақынның идеяларына толығымен сәйкес келетін өзіндік модернизациялау бағдарламасын жүзеге асыруда.

Осы мақсатта «Рухани жанғырудың ізігі жолы-Абай ұлағаты» тақырыбында дөңгелек үстел өткізілді. Дөңгелек үстелге шақырылған қонақтар: Қабылбек Төретай - Қазақстан Республикасының жазушылар мен журналистер қауымдастығының мүшесі, «Құрмет» орденінің иегері Ысқақ Бегман, Халықаралық гуманитарлық-техникалық университетінің профессоры, жазушы, журналист, Физули халықаралық сыйлығының лауреаты Құрал Көмек және фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология кафедрасының оқытушылары, студенттері мен магистранттары қатысты.

Қонақтармен бірге студенттер поэзияның шексіз биіктігі ғана емес, философиялық ойлаудың керемет үлгісі болып табылатын Абай әлемін де талқылады. Оның өнері мен тәлімі болашақ ұрпақ үшін керемет мұра.

Соңында студенттер Абайдың ағартушылық сөздері, оның өміріндегі қызықты деректер туралы ой бөлісті, болашақ ұрпақтарда дұрыс адамгершілік құндылықтарды қалыптастыру қажеттілігі туралы айтты. Абайдың өлеңдері мен әндері орындалды.

Қонақтар ұлы мұрамызды, Абай Құнанбаев мұрасын ұрпақтан-ұрпаққа жеткізу қажеттілігі туралы тілектер мен ұсыныстар айтты.

13.03.2020, 14:30