"COVID-19 емдеу кезіндегі антикоагулянттық терапия" тақырыбына арналған вебинар

2020 жылдың 29 қазанында "COVID-19 емдеу кезіндегі антикоагулянттық терапия" тақырыбына арналған ОҚМА фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология, жалпы тәжірибелі дәрігер-2 (ЖТД - 2) кафедраларының және ТМА фармакология кафедрасының қатысуымен халықаралық вебинар өтті.

ТМА фармакология кафедрасының меңгерушісі және ОҚМА фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология кафедрасының меңгерушісі вебинар қатысушыларына құттықтау сөз сөйледі. КВИ кезінде антикоагулянттық терапия маңызды рөл атқаратынын, әртүрлі факторларды ескеруді және үнемі мониторинг жүргізуді талап ететінін атап өтті.

Вебинарда Ташкент медицина академиясының профессоры, м.ғ.д. З.З. Хакимов өз баяндамасында атап өткен CОVID-19 емдеудегі патогенетикалық тәсілдің өзекті мәселелері талқыланды. CОVID-19 емдеудегі антикоагулянттардың маңызы туралы ТМА фармакология кафедрасының доценті , м.ғ.к. Ш.М. Махсумов егжей-тегжейлі айтып берді.

ОҚМА фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология кафедрасының меңгерушісі М.ғ. к. Ахмадиева К. Е. COVID-19 кезіндегі антикоагулянттық терапия стратегияларының өзгерістеріне талдау жасады. Еуропалық, американдық тромбоздарды емдеу мектебінің ұсынымдарын талдауды, әлемдегі соңғы зерттеулердің нәтижелері негізінде емдеудегі тактикалық қадамдарды қорытындылауды қамтиды. ТМА фармакология кафедрасының меңгерушісі проф.Аллаева м. ж. атқарылған аналитикалық жұмыстың құндылығын және осы ұсыныстарды тәжірибеге енгізу қажеттілігін атап өтті.

ОҚМА ЖТД-2 кафедрасының меңгерушісі м.ғ.д. Г.Н.Досыбаева "2019-ncov коронавирустық инфекция кезінде антикоагулянттармен емдеу принциптері" атты баяндамасында амбулаториялық кезеңде антикоагулянттық терапиямен ауыратын науқастарды емдеу және емдеу ерекшеліктеріне назар аударды. Тамырлы эндотелийдің коронавирустық инфекциясының зақымдану ерекшеліктерін және микро-және макротромбоздардың даму қаупін ескере отырып, дәрігерлер антикоагулянттардың ықтимал рөлі және олардың covid-19 пациенттерінің алдын-алу мен емдеудегі оңтайлы мөлшері туралы білуі керек.

Фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология кафедрасының аға оқытушысы медицина магистрі Икласова Ф.Б. "ҚР-да COVID-19 емдеу хаттамасының эволюциясын талдау"баяндамасымен сөз сөйледі. Халықаралық қонақтарды 3 ақпандағы алғашқы редакциясынан бастап емдеу хаттамасындағы көптеген өзгерістермен таныстыра отырып. Халықаралық тәжірибе мен ҚР тәжірибесімен қатар. Профессор М.Ж. Aллаева Өзбекстанда COVID-19 емдеу ұсынымдарын өзгертудің ұқсас жолын атап өтті.

Талқылау барысында фармакология, фармакотерапия және клиникалық фармакология кафедрасының меңгерушісі Акмадиева К.Е. Өзбекстан Республикасында COVID-19 емдеу кезіндегі антикоагулянттық терапия тактикасы туралы сұрақ қойды, ТМА фармакология кафедрасының профессоры Аллаева М.Ж. қазақстандық және халықаралық ұсыныстармен ұқсастық жасады.

17.11.2020, 11:21