"Беларусь Республикасында академиялық ұтқырлық шеңберінде фармацевтикалық қызметті ұйымдастыру бойынша практикадан өту туралы"

Академиялық ұтқырлық бағдарламасы аясында 12.01-25.01.2023 ж. бастап төменде аталған студенттер Витебск мемлекеттік медицина университетінің базасында "фармацевтикалық қызметті ұйымдастыру" бойынша өндірістік практикадан өтті, практика жетекшісі Г. И. Өтегеновамен, ФІҰБ кафедрасының доцентімен бірге
1. Қыдыралиева Аида Мұхтарқызы в-ФКА-02-21
2. Қален Тимур Рахматуллаұлы В-ФКА-01-21
3. Усманова Рано Мұхаммедиқызы ФО-03-21

Өндірістік практикадан өту үшін Витебск қаласының үздік дәріханалары мен дәріхана қоймалары ұсынылды. Практика базалары: "Фармация" ЖББМ№49 дәріхана, №79 2 санатты мемлекеттік дәріхана, "Вит-Вар" дәріхана қоймасы, "Рубикон"ЖШҚ дәрілік препараттар шығаратын зауыт болды.
Тәжірибе әзірленген кестеге сәйкес өтті. Тәжірибенің мазмұны "Фармацевтикалық қызметті ұйымдастыру" бойынша тәжірибе бойынша бірлескен бағдарламаға сәйкес келеді.
Практикадан өту барысында студенттер дәрі-дәрмектерді рецепт бойынша беру бойынша практикалық дағдылармен танысты және алды, студенттер екі елдегі дәрі-дәрмектерге қызмет көрсетуді, бұйрықтардың қолданылуын салыстырды. Заттық-сандық есепте тұрған дәрілік заттарды босату, улы және есірткі дәрілік заттарды сақтау ережелерімен танысты.

"Вит-Вар" ірі дәріхана қоймасында студенттер тауарларды қабылдаудың, тауарларды сөрелерге қоюдың практикалық дағдыларын алды, қойма үй-жайларында температуралық режимді сақтау және бақылау тәртібімен танысты, дәріханалардың жүкқұжаттары бойынша тауарлар жинаумен айналысты. Біз термолабильді препараттарды қоймада және карантиндік аймақта сақтаумен таныстық.

Аккредиттелген бақылау-талдау зертханасына барып, вгму жасушалық технологиялар зертханасымен танысты.

Беларусь Республикасында Беларусь фармацевтикалық кәсіпорындары 1300-ден астам дәрілік заттар шығарады. Беларуссиядағы дәрі-дәрмектердің негізгі өндірушілері: "Белмедпрепараттар", "Рубикон", "Боримед", "Фармленд", "Лекфарм" және басқалар. Беларусь фармацевтикалық нарығы импортты алмастырудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру шеңберінде препараттарды игеру және шығару есебінен үнемі қаныққан. Беларусь Республикасында жан басына шаққандағы дәрілік заттарды тұтыну ТМД елдерімен салыстырғанда ең жоғары және Ресей Федерациясынан кейінгі екінші орында.
Білім алушылар "Рубикон" ЖШҚ дәрі-дәрмек шығаратын зауытқа барып, кәсіпорынның құрылымымен, дәрі-дәрмектерді стерильді дайындау жабдықтарымен, жақпа, суппозиторийлер мен спрейлер жасаудың технологиялық процесімен танысты. Өнімді орау және таңбалау процесін қарастырды.

Сапар барысында мәдени-ағарту іс-шаралары аясында қаламен танысып, өнер мұражайын, ВММУ мұражайын, М. шағал АРТ-орталығын және т. б. аралады.

Тәуелсіздік алаңы Минск қ.

Марк Шағал Мұражайы

Әйгілі суретші Марк Шагалдың мұражайында

Практика аяқталғаннан кейін білім алушылар дифф сынақты ФІҰБ кафедрасының комиссиясына тапсырды.

01.02.2024, 17:08