ӘБУ ӘЛИ ИБН СИНА АТЫНДАҒЫ "ТӘЖІК МЕМЛЕКЕТТІК МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ" БАЗАСЫНДА ФАРМАКОГНОЗИЯ БОЙЫНША ӨНДІРІСТІК ПРАКТИКА

03.06.2024-14.06.2024 аралығында Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының "Фармация"факультетінің 3 курс студенттері Әбу Әли Ибн Сино атындағы"Тәжік мемлекеттік медицина университеті" базасында өндірістік практикадан өтті.
1.Алиханова Умида Айбекқызы В-ФКА-01-21
2.Шымкентбай Аяжан Аманкелдіқызы В-ФКА-02-21
3.Ақбердиева Ұлжан Ержанқызы В-ФКБ-02-21
4.Мырзабек Айдана Дәулетқызы в-ФКБ-02-21
5.Юлдашбеков Шахзод Айбекұлы В-ФО-03-21
Фармакогнозия кафедрасының аға оқытушысы Ибрагимова З.Е, сондай-ақ фармакогнозия және фармация ісін ұйымдастыру және басқару кафедрасының меңгерушісі б.ғ.к, доцент Рачабов Г.О. мен аға оқытушы Борониев Н. С. басшылығымен болды.

Фармакогнозия бойынша өндірістік практиканы жүргізу үшін фармакогнозия және фармация ісін ұйымдастыру және басқару кафедрасы, (ТММУ) оқу, ғылыми және өндірістік орталықтары негіз болды.
Фармакогнозия мен фармация ісін ұйымдастыру және басқару кафедрасы "Фармация" ОҒЗӨО жанынан жаңадан жиналған дәрілік шикізатты сақтауға және кептіруге, кесуге және майдалауға, сондай-ақ Душанбе қаласының ЕПҰ мен халқын одан әрі пайдалану және қамтамасыз ету үшін стандартты күйге келтірілген шикізатты буып-түюге арналған қажетті жабдықтары бар. Бірінші күні біз кафедра және оқу кафедраларының оқытушыларымен таныстық, Тәжікстанда өсетін өсімдіктер мен осы жердің флорасы туралы қысқаша ақпарат алдық.
Практиканың мақсаты жабайы және мәдени дәрілік өсімдіктер туралы теориялық білімді бекіту және тереңдету, дәрілік өсімдіктерден алынған өнімді қолдану және олардың ресурстарын қорғау негіздемесімен дәрілік өсімдік шикізатын дайындау, сақтау және өңдеу мәселелері бойынша білімді қалыптастыру және практикалық дағдыларды жетілдіру болып табылады.
ТГМУ ректорымен кездесу барысында м.ғ.д., проф. М.К.Гулзода студенттермен өндірістік практика, оқытушылармен тәжірибе алмасу, магистранттарды тағылымдамадан өткізу, бірлескен ғылыми жобаларға қатысу бойынша одан әрі ынтымақтастық мәселелері туралы талқыланды.

Ғылыми және баспа қызметі жөніндегі проректор м.ғ.д., Мухаббатзода Д.К., фармацевтика факультетінің деканы м.ғ.к., У.П. Юлдашовамен екі елдің кездесуі өтті. Бұдан әрі тараптар тәжірибе және ғылым саласындағы екіжақты ынтымақтастықты одан әрі дамыту мүмкіндіктерін талқылады. Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының студенттері мен Самарқанд мемлекеттік медицина университетінің студенттері ТММУ «Емдік диагностикалық симуляциялық орталығына» барды.

Фармакогнозия және фармакология бойынша жазғы мектеп шеңберінде жас ғалымдар мен студенттердің II-Халықаралық конференциясы өткізілді. Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының "Фармация" білім беру бағдарламасы бойынша 3-курс студенттері конференцияда «Кәдімгі шашыратқы тамырындағы полисахаридтердің фитохимиялық талдауы (cichorium intybus )» -Мырзабек Айдана тақырыптары бойынша жобалық-бағдарланған оқыту нәтижелерін ұсынды және «Бүлдіргеннің морфологиялық- ботаникалық сипаттамасы» - Алиханова Умида, «Allium cepae өсімдігінің ерекшеліктері химиялық құрамы және пайдалану әдістері» -Шымкентбай Аяжан . Қазақстан мен Тәжікстанның дәрілік өсімдіктерді зерттеу саласындағы студенттік ғылыми жұмыстарымен таныстырды.

ОҚМА студенттері ТММУ Абу али Ибни Сино атындағы халықаралық жазғы мектебінің жұмысына белсенді қатысқаны үшін «Тәжікстан Республикасының жабайы дәрілік өсімдіктерінің ботаникалық-фармакогностикалық сипаттамасы және оларды дәстүрлі медицинада қолдану» тақырыбында сертификаттармен марапатталды.

Сондай-ақ, студенттер Варзоб (шығыс бөлігі), Озноб (солтүстік бөлігі), Ромит (оңтүстік бөлігі) тауларында жабайы, улы және мәдени дәрілік өсімдіктермен танысып өндірістік практика өтті.

Студенттер келесі дағдыларға игерді : өсімдік шикізатын бастапқы өңдеу, кептіру және таңбалау, дәрілік өсімдік шикізатына фармакогностикалық талдау жүргізу, дәрілік өсімдік шикізатын дұрыс сақтау, дәрілік өсімдік шикізатын орау, таңбалау, тасымалдау.

Студенттер Қазақстан күнін өткізді. ПОҚ кафедрасы мен студенттерге арнап дастархан жайылды.

Мәдени бағдарлама аясында студенттер Душанбенің көрікті жерлерімен және Тәжікстанның ұлттық тағамдары мен дәстүрлерімен танысты.

ОҚМА ректоры – м.ғ.д., профессор Рысбеков Мырзабек Мырзашұлына, фармацевтика факультетінің деканаты, фармакогнозия кафедрасының меңгерушісі профессор м.а. Орынбасарова Кульпан Кенжебаевнаға, ТММУ ректоры Гулзода Махмадшох Курбонали, фармакогнозия және фармация ісін ұйымдастыру және басқару кафедрасының меңгерушісі б.ғ.к., доцент Гадомад Одинаевич Рачабовқа алғысымызды білдіреміз.

25.06.2024, 11:46