Жүйке байланыстары жаңа нейрондардың пайда болуымен қалыптасады

«Инсульт: пәнаралық мәселе» атты халықаралық конференцияның екінші күні де қызықты өтті.
Ballroom Rixos Khadisha Shymkent интерактивті залында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің бас невропатологы, Асфендияров атындағы ҚазҰМУ жүйке аурулары кафедрасының меңгерушісі, медицина ғылымдарының докторы, профессор С.Туруспекова модератор болды.

Ясауи атындағы ХҚТУ неврология кафедрасының профессоры Г.Душанова, Астана қаласы Жедел медициналық көмек көрсету жөніндегі ұлттық үйлестіру орталығы басқарма төрағасының орынбасары А.Жұмаділов, медицина ғылымдарының докторы, профессор Е.Әділбеков – кафедра төрағасының орынбасары «Апаттар медицинасы жөніндегі ұлттық үйлестіру орталығы» басқармасы, А.Құдайбергенова – «Қазақстан-Ресей медициналық университетінің неврология және нейрооңалту» біліктілігін арттыру циклдерінің меңгерушісі, м.ғ.к. Б.Сыздықова – Астана қаласы Денсаулық сақтау басқармасының бас штаттан тыс невропатологы, медициналық көмек көрсету орталығының басшысы. шашыраңқы склероз және жүйке жүйесінің аутоиммунды аурулары ҚА №1.
Келесі баяндамалар баяндалды:
Г.Душанова – өтпелі ишемиялық ұстамалар, терапия тәсілдері туралы;
Д.Хасанова, Татарстан Денсаулық сақтау министрлігінің ангионеврология бойынша бас штаттан тыс маманы, м.ғ.д., Қазан мемлекеттік медицина университетінің неврология және нейрохирургия кафедрасының профессоры, Қазан қ., Ресей – жедел инсультті емдеудің заманауи тәсілдері туралы;
С.Туруспекова – инсульттан кейінгі когнитивті бұзылулар және түзету мүмкіндіктері туралы;
А.Жұмаділов – церебральды ісіну және заманауи терапия әдістері туралы;
К.Мешкова, Ресей ұлттық ғылыми-зерттеу медицина университетінің неврология кафедрасының доценті. Пирогова, м.ғ.д., Мәскеу, Ресей, жедел инсультпен ауыратын науқасты басқару технологияларын, сондай-ақ инсульттан кейінгі науқастарды оңалту процесіне дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді ұсынды.
Асфендияров атындағы ҚазҰМУ пропедевтика курсымен ішкі аурулар кафедрасының меңгерушісі, медицина ғылымдарының кандидаты, Еуропалық кардиология қоғамының мүшесі, Алматы қ., А.Сугралиев қайталанатын кардиоэмболиялық инсульттің алдын алудағы DOAC рөлі және инсульттан кейін ACT бастау уақыты.
А.Құдайбергенова – инсультті емдеуде нейропротекцияның рөлі қаншалықты маңызды екенін түсіндірді.
Келесі баяндамалар шақырылған қатысушылардың қызығушылығын тудырды:
Ж.Жолдасова, невроздар мен Альцгеймер ауруларын емдеу орталығының директоры, медицина ғылымдарының кандидаты, Алматы қаласы, инсульттан кейінгі деменция туралы. Дүние жүзінің ғалымдары дабыл қағуда. Жыл сайын деменция пайда болады және бұл тенденция әсіресе коронавирустан кейін байқалады, 2050 жылға қарай ауру бірнеше есе артады. Ал процесті бәсеңдету үшін дені сау адамдар мен инсульт алған науқастар дене шынықтырумен айналысып, күнделікті белгілі бір дене жаттығуларын жасап тұруы қажет. Ж.Жолдасова «Жаңа нейрондар жасөспірімде 14 жаста болса, ересек адам 70-тен асқанда бірдей мөлшерде түзіледі. Синапстардың түзілуінде ғана шамалы айырмашылық бар – бұл жүйке жасушаларының түйіскен жерлері. Бұл егде жастағы адамдардың денесінде ақуыздың болмауына байланысты болады. Бұл жаңалық тек егде жастағы адамдардың ақыл-ой әрекеті жастардан төмен болмау керектігін, тәжірибенің арқасында одан да жақсы болатынын дәлелдейді. Сондықтан, телебағдарламаларды көруді және диванға жатуды доғарыңыз, аяғыңызды қолыңызға алып, жаттығу залына барыңыз», - деп баса айтты спикер.
Түркістан облысының бас штаттан тыс невропатологы, ОҚМА неврология бөлімінің меңгерушісі Н.Жарқынбекова жиналғандардың назарын ЖҚА әртүрлі кезеңдеріндегі нейрогенез бен нейротрансмиссияның бұзылуына аударды.
Б.Сыздықова – инсульттан кейінгі ауырсыну синдромдары мен терапиялық стратегияларға тоқталды.
Астана қаласындағы №1 ҚА инсульт орталығының меңгерушісі А.Қайсарбекова инсульттан кейінгі депрессия қалай өтетіні және оны қалай түзетуге болатыны туралы айтып берді.
Т.Иванов, невропатолог, реабилитолог, Федералдық ми және нейротехнологиялар орталығының ғылыми қызметкері, Мәскеу, Ресей, қарқынды ерте реабилитацияның оң және теріс жақтарына жауап берді, сонымен қатар инсультпен ауыратын науқастарды оңалтудағы жүйелі тәсілдің маңыздылығын атап өтті. әртүрлі кезеңдері.
Шымкент қаласындағы No1 қалалық аурухананың нейроинсульт қызметінің меңгерушісі, Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының неврология, психиатрия, реабилитология және нейрохирургия кафедрасының ассистенті Е.Медетов ишемиялық инсультті нейрохирургиялық емдеу әдістерімен таныстырды.
«Сұңқар Премиум» клиникасының радиациялық диагностика (МРТ) кабинетінің нейрорадиологы, Шымкент қаласы, жоғары санатты дәрігер В.Навесова ми қан айналымының жедел аурулары кезіндегі МРТ диагностикасы туралы айтып берді.
Халықаралық конференцияға қатысушылар спикерлерге өз сауалдарын қойып, жауаптар алды.
«Инсульт: пәнаралық мәселе» халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясының екінші күнінің соңында барлық қатысушылар сертификаттарға ие болды.
«Апаттар медицинасы жөніндегі ұлттық үйлестіру орталығы» АҚ басқарма төрағасының орынбасары Е.Әділбеков ағымдағы жылдың шілде айында инсульт мектебі болатынын жария етті.

05.05.2023, 09:02