«Жұмысшылар денсаулығының профилактикалық негіздері. Кезеңді медициналық қарау» семинар-кеңесі

2023 жылдың 18 мамырда Оңтүстік Қазақстан медициналық академиясында «Жұмысшылар денсаулығының профилактикалық негіздері. Кезеңді медициналық қарау» семинар-кеңес өтті. Семинар республиканың профпатологиялық қызметіне жетекшілік ететін медициналық ұйым – «Қарағанды медицина университеті» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік Денсаулық институтымен ұйымдастырылды. Семинар-кеңес профпатологтар мен медициналық тексерулерге қатысатын, зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін дәрігерлеріне, сондай-ақ Қазақстанның оңтүстік өңірінің санитарлық-эпидемиологиялық бақылау департаменті мен басқармасының (СЭБД, СЭББ) қызметкерлеріне арналды.
Семинардың мақсаты: халыққа профпатология бойынша медициналық көмек көрсетуді, зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін кезеңді медициналық тексерулерді жүргізу бойынша ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсетуді жетілдіру.
Семинарға барлығы 100-ден астам қатысушы қатысты, оның ішінде 20 СЭБД маманы, 95 профпатологтар мен медициналық тексерулерге қатысатын дәрігерлер.
ОҚМА-ның бірінші проректоры Марлен Махмудұлы Есіркепов құттықтау сөз сөйлеп, жұмысшылардың денсаулығы қоғам денсаулығының маңызды индикаторы болып табылатынын атап өтті. Бұл өз кезегінде еңбек ресурсының сапасы мен елдегі демографиялық жағдайды, еңбек өнімділігін, жалпы ішкі өнімнің шамасын айқындайды.
Семинардың модераторлары: ҚР ДСМ штаттан тыс бас профпатологы, «ҚМУ» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институтының бас профпатологы, «профпатологтар ассоцияциясы» республикалық қоғамдық бірлестігінің төрайымы, м.ғ.д., профессор – А.У.Аманбекова, «ҚМУ» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институтының ғылыми-зерттеу санитарлық зертханасының бас ғылыми қызметкері, м.ғ.д. - Е.Ж.Отаров, Шымкент қаласының штаттан тыс бас профпатологы, «жалпы тәжірибелік дәрігер-2» кафедрасының меңгерушісі ОҚМА, м.ғ.д., профессор Г.Н.Досыбаева.
Семинарда келесі баяндамалар тыңдалды: «Қазақстандағы профпатология қызметінің жағдайы» - ҚР штаттан тыс бас профпатологы, «ҚМУ» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институтының бас профпатологы, м.ғ.д., профессор А.У.Аманбекова.
«Еңбек гигиенасының өзекті мәселелері және даму перспективалары» - «ҚМУ» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институтының ғылыми-зерттеу санитарлық зертханасының ғылыми қызметкері, м.ғ.д. Е.Ж.Отаров.
«Жұмыскерлердің еңбек жағдайларының санитарлық-эпидемиологиялық сипаттамаларын сұрату және ресімдеу ережесі» - «ҚМУ» КеАҚ кәсіптік Денсаулық клиникасының кәсіптік неврология бөлімшесінің меңгерушісі, м.ғ.к. М.А.Фазылова.
«Кезеңді медициналық тексерулер жүргізу. Кәсіби жарамдылық сараптамасы» - «ҚМУ» КеАҚ кәсіптік денсаулық клиникасының консультативтік-диагностикалық бөлімшесінің меңгерушісі, м.ғ.к. С.А.Ақынжанова.

Міндетті медициналық тексерулерді жүргізуді санитарлық-эпидемиологиялық бақылау мәселелері кеңінен талқыланды, оған: А.Б. Ысқақов - Түркістан облысы бойынша СЭБ департаменті басшысының орынбасары; А.М.Абдыкаимова – Қызылорда облысы бойынша СЭБ департаменті басшысының орынбасары, А. Р. Ахметов - Шымкент қаласы санитарлық-эпидемиологиялық бақылау департаменті басшысының орынбасары қатысты.
Кеңес талқылауына «Гигиена және эпидемиология» кафедра меңгерушісі ОҚМА, м.ғ.к., доцент П.Д.Өтепов қатысты, Аманбаева Б.Қ. – м.ғ.к., доцент, терапия кафедрасының меңгерушісі ХҚТУ, Г.К.Садыкова – Қызылорда облысының денсаулық сақтау басқармасы, штаттан тыс бас профпатологы қатысты.
Семинар соңында кеңеске қатысушылар арасында сұрақ-жауап талқылауы өтті.
Семинар-кеңес «Шымкентмай» АҚ, Уран өндіру өндірісі, цемент зауыты, «Химфарм» АҚ және т.б. зиянды өндірістік ұйымдардың болуына байланысты Шымкент қаласы үшін ғана емес, бүкіл оңтүстік өңір үшін де өзекті болып отыр.
Кәсіптік аурулардың алдын алуға болады, бірақ толық емделуге келмейтіндіктен, кәсіптік аурулардың алдын алу және ерте анықтау мәселесін қарастыру қажет.
Профпатологияның және басқа да аурулардың даму қаупі бар топтарды ерте анықтау үшін жұмыс орындарында алғашқы медициналық профилактикалық іс-шаралар мәселелерін шешу, кезеңді медициналық тексерулер жүргізуді бақылау қажет. Бұл кәсіби жұмысқа жарамдылық мәселелеріне қатысты.
Семинардың барлық қатысушыларына 16 сағат қатысқаны үшін сертификат табысталды.
19 мамырда ҚР ДСМ штаттан тыс бас профпатологы А.У.Аманбекова, Шымкент қаласының штаттан тыс бас профпатологы Г.Н.Досыбаева және «ҚМУ» КеАҚ Қоғамдық денсаулық сақтау және кәсіптік денсаулық институтының ғылыми-зерттеу санитарлық зертханасының бас ғылыми қызметкері Е.Ж.Отаров Жамбыл облысы Денсаулық сақтау басқармасы мен СЭБД және Тараз қаласы емханалары басшыларының орынбасарларымен кездесті.
Сапардың мақсаты-өңірде міндетті кезеңді медициналық тексерулер жүргізу сапасын арттыру, зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтіндерді сауықтыру бойынша оңалту шараларын уақтылы анықтау және жүргізу. Кезеңді медициналық тексерулерге қатысатын профпатологтар мен дәрігерлердің оқуын қадағалау.
ҚР ДСМ профпатологтарының Оңтүстік Қазақстанға сапары профпатологиялық қызмет бойынша мәселелерді шешумен, өңірдің профпатологтары, санитарлық-эпидемиологиялық бақылау мамандары мен медициналық ЖОО-ның одан әрі тығыз ынтымақтастығын жалғастырумен аяқталды.

24.05.2023, 17:10