«Жастар арасында денсаулықты нығайтудың өзекті мәселелері» тақырыбындағы республикалық дөңгелек үстел

2023 жылғы 22 ақпанда Әл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университетінің базасында Қожа Ахмет Ясауи атындағы Халықаралық қазақ-түрік университеті және Оңтүстік Қазақстан медицина академиясымен бірлесіп республикалық деңгейде «қоғамдық денсаулық сақтау» және «жалпы медицина» мамандықтарының студенттерімен «Жастар арасында денсаулықты нығайтудың өзекті мәселелері» тақырыбында дөңгелек үстел өтті. Дөңгелек үстелді «Эпидемиология, биостатистика және дәлелді медицина» кафедрасының доцент м.а. З. Б. Абдрахманова өткізді. Оңтүстік Қазақстан медицина академиясынан дөңгелек үстелге «Әлеуметтік медициналық сақтандыру және қоғамдық денсаулық» кафедрасының меңгерушісі Г.Ж. Сарсенбаева, профессор-оқытушылар құрамы мен білім алушылар қатысты.

Дөңгелек үстел аясында келесі мәселелер талқыланды:

- жастар арасында салауатты өмір салтын қалыптастырудың өзекті мәселелері
- өмір салты және салауатты мінез-құлық-негізгі ұғымдар мен мәселелер;
- Қоғамдық денсаулықтың әлеуметтік-экономикалық факторларының оң және теріс аспектілері.
Студенттер дөңгелек үстел тақырыбы бойынша қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде өздерінің презентациялық және бейне жұмыстарын ұсынды, өз білімдері мен пікірлерімен бөлісті, тыңдаушылар мен іс — шараның қалған қатысушыларының сұрақтарына жауап берді. Дөңгелек үстелге қатысушылар қазіргі заманның қасіретіне айналған аурулардың алдын алу жолдарымен бөлісті.
Аталған іс-шараның мақсаты: білім алушылардың салауатты өмір салтына деген ұмтылысын, ұсынылатын ақпаратты өз бетінше талдау және бағалау дағдыларын қалыптастыру; студенттердің денсаулығы мен салауатты өмір салты туралы білімдерін өзектендіру және дамыту; белсенді өмірлік ұстанымын, өз денсаулығына жауапты көзқарасын тәрбиелеу.
Бұл тәрбиелік іс-шара салауатты өмір салтын, студенттердің өзін-өзі бұзатын мінез-құлқына кедергі келтіретін жоғары функционалды мінез-құлық стратегиялары мен жеке ресурстарды қалыптастыруға арналған және жеке және қоғамдық гигиена мен санитария ережелерін орындауға, күн тәртібін, тамақтануды, дене шынықтырумен, спортпен шұғылдануды ұтымды ұйымдастыруға тұрақты мотивацияны дамытуға бағытталған.

Салауатты өмір салты-бұл арнайы тамақтану немесе спортпен шұғылдану ғана емес, сонымен қатар денсаулықты жақсартуға және ағзадағы патологиялық процестердің алдын алуға бағытталған шаралар жиынтығы. СӨС ережелерін сақтау өмір сүру ұзақтығын едәуір арттыруға және оның сапасын жақсартуға мүмкіндік береді. Денсаулық-бұл адамның жұмысқа қабілеттілігін анықтайтын және тұлғаның үйлесімді дамуын қамтамасыз ететін бірінші және маңызды қажеттілік. Бұл қоршаған әлемді танудың, өзін-өзі растаудың және адамның бақытының маңызды алғышарты.

24.02.2023, 17:28