Жасөспірімдердің денсаулығын сақтау және нығайту – қоғам мен мемлекеттің тұрақты дамуының кепілі

542 1 1

«Терапия бакалавриат» кафедрасы 27-ші cәуірде «Жасөспірім қыздардың гигиенасы» тақырыбына дөңгелек үстел мен интерактивті дәріс өткізді. Іс-шара М.Әуезов атындағы ОҚМУ №6 жатақханасында орын алды. Тыңдаушыларды аталған ЖОО 17-21 жас аралығындағы студент-жасөспірім қыздары құрады. «Сұрақ-жауап» түрінде жүргізілген дәрісте тыңдаушылар жоғары белсенділік танытып, көптеген сұрақтарына жауап алды.

542 2 2

Заманауи қоғамда әйелдердің алатын орнын асыра айту қиын. Тұрғындардың басым бөлігі бола тұрып, олар жоғары және орта білімі бар мамандардың жартысынан көбін құрайды, денсаулықсақтау, білім беру, қызмет көрсету және өндірістік-өнеркәсіптің бірқатар салаларында доминантқа ие. Бірақ, дегенмен әйелдердің ең басты мақсаты өмірге сәби әкелу болып табылады.

542 3 3

Әйелдердің репродуктивті денсаулығы балалық және жасөспірім кезеңдерінде қалыптасып қояды. Өсіп келе жатқан ұрпақтың аурушаңдығы ерекше дабыл қағады, жасөспірім-қыздардың 60%  астамында денсаулық жағдайының әр-түрлі ауытқулары бар. Іс-шараның негізгі мақсаты – ол өсіп келе жатқан буынның денсаулығын қорғау, болашақ ұрпақтың денсаулығына қамқор болу. Тыңдаушылардың пікірінше, осындай іс-шаралар шын мәнінде ересек өмірге қадам басуға көмегін тигізеді. Ағзада гормональді фонға байланысты өзгерістер орын алады. Жасөспірімдердің санасында ата-анасынан қысылып, сұрай алмайтын сұрақтар пайда болады. Сол себепті қыздарға өмір өзгерістеріне дайындалуға көмектесетін, белгілі бір гигиеналық дағдыларды қалыптастыратын, дәрігерлік қарануға жүйелі түрде барудың қажеттілігін дәрігер-педагогтардың араласуы өте маңызды.

08.05.2015, 05:35