Волгоград мемлекеттік медицина университетінің филиалы - Пятигорск медициналық-фармацевтикалық институтының базасында «Фармакогнозия» пәнінен өткен өндірістік практикасы

«Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы» АҚ мен Волгоград мемлекеттік медицина университетінің филиалы - Пятигорск медициналық-фармацевтикалық институты (ПМФИ – ВолгММУ филиалы, Пятигорск қ., Ресей) арасындағы ынтымақтастық меморандумы негізінде «Фармация» білім беру бағдарламасының 3 курс студенттері Есенали Салтанат Гиқызы, Егешова Аида Мұхтарқызы, Райымова Қызжібек Абдурашидовна, Умбетова Сабина Маратқызы, Мақсұт Мадияр Маликұлы жетекші ретінде фармацевтика ғылымдарының кандидаты, проф.м.а., фармакогнозия кафедрасының меңгерушісі Орынбасарова Күлпан Кенжебайқызымен бірге 2023 жылдың 5 маусымы мен 16 маусымы аралығында ВолгММУ филиалы – ПМФИ фармакогнозия, ботаника және фитопрепараттар технологиясы кафедрасының базасында өндірістік тәжірибеден өтті.

2023 жылдың 5 маусымы мен 16 маусымы аралығында студенттер Кавказдың дәрілік флорасымен, оның ішінде Кавказ минералды суларымен танысты. Бұл аймақта тәжірибеден өтудің маңызды себептерінің бірі Ставрополь өлкесі, білім беру бағдарламасының бір бөлімін құрайтын, құрамында биологиялық белсенді заттар бар дәрілік өсімдіктердің алуан түрлілігімен ерекшеленеді: алкалоидтар, жүрек гликозидтері, эфир майлары, фенолдық қосылыстар.

Өндірістік практиканың мақсаты - Солтүстік Кавказ флорасының дәрілік өсімдіктерінің өсу жағдайларымен және экологиясымен, ботаникалық бақ жағдайында өсімдіктерді өсіру мүмкіндіктерімен танысу, қорлары шектеулі және өсу аймақтары тар дәрілік өсімдіктердің көптеген маңызды түрлерін қолдан өсіру тәжірибесін зерттеу.
Іс-тәжірибеден өту барысында институт жұмысымен, фармацевтика факультетінің кафедраларымен, фармацевтикалық пәндерді оқытудың ерекшеліктерімен, ғылыми-зерттеу зертханаларымен танысты. Фармакогнозия, ботаника және фитопрепараттар технологиясы кафедрасының меңгерушісі, профессор, фармацевтика ғылымдарының докторы, ПМФИ директорының ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасары Коновалов Д.А. кафедраның ғылыми жетістіктерін, қалыптасу және даму жолдарын көрсетті.
ОҚМА студенттері жұмыс жоспарына сәйкес Перкаль дендрологиялық саябағында әртүрлі фармакопеялық, дәрілік және сәндік өсімдіктерді өсіп-өндіру және қолдан өсіру жағдайларымен танысты: Қиыр Шығыс кирказоны, қызғылт Фундук, салбыраған туевик, емен түрлері, үшқалақты азимина, жіп тәрізді Юкка , кіші қабіршөп және басқалар, ақ қарлыған, Виргин құрмасы, Кавказ тау шетені, Актинидия түрлері, Амур бөріқарақаты, үлкен гүлді магнолия және т. б. Студенттер агротехнологиядан бөлек, дәрілік өсімдіктерге макроскопиялық, микроскопиялық талдаулар жүргізді.

Өндірістік практика нәтижесінде студенттер өздерінің теориялық білімдерін бекітіп, ғылыми-зерттеу жұмысы саласында дәрілік өсімдіктерді зерттеу дағдыларын қалыптастырды.

Практиканың міндетті бағдарламасынан басқа, практиканың жетекшісі профессор м.а. Орынбасарова К.К. 2023 жылғы 14 маусымда «Ресей мен Қазақстанның дәрілік өсімдіктерін зерттеу» тақырыбы бойынша халықаралық дөңгелек үстелге қатысты.
Отырыс барысында Қазақстанның фармацевтикалық білім беру ерекшеліктері бойынша сұрақтар (профессор м.а. к. Орынбасарова), «ПМФИ ботаникалық бағында және Перкал питомнигінде фармакогнозия бойынша студенттердің практикасын ұйымдастыру және өткізу» (баяндамашылар: доц. С. П. Лукашук және Перкаль питомнигінің директоры Д. С. Шильников) қарастырылды.
Сонымен қатар, әдістемелік сипаттағы мәселелер талқыланды: "Жоғары фармацевтикалық білім беру жүйесіндегі Тайм-менеджмент" (баяндамашы проф. О. И. Попова). Шымкент қаласының Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының, фармакогнозия кафедрасының меңгерушісі Орынбасарова Күлпан Кенжебаевна «Онлайн-білім беру жүйесіндегі жоғары оқу орындарында "Фармация" білім беру бағдарламасының басымдықтары мен перспективалары» атты баяндамасымен сөз сөйледі.
Сондай-ақ Шымкент қаласының Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының 3 курс студенттері: Мақсұт Мадияр Маликович, Есенали Салтанат Гиқызы, Үмбетова Сабина Маратқызы «Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының базасында оқу және өндірістік практиканы ұйымдастыру және өткізу», «Жобалық-бағдарланған оқыту, 21 ғасырдың дағдыларын қалыптастыру үшін оқытудың тиімді әдісі ретінде» баяндамалар жасады.
Дөңгелек үстелдің ұйымдастырушылары және қонақтары арасында ғылыми-зерттеу және білім беру бағдарламаларын өткізу тәжірибесімен пікір алмасты.

15 маусымда «Қазақстан Күні» атты мерекелік іс - шара өткізіліп, онда Қазақ дастарханы жайылды.
ПМФИ директоры проф. Ахвердова О. А. кездесу барысында жоғары оқу орындары арасындағы бірлескен білім беру бағдарламасы талқыланды және келісілді, одан әрі өзара іс-қимыл мәселелері талқыланды.

Екі ел арасындағы академиялық ұтқырлық аясында студенттер дәрілік өсімдіктерді зерттеу саласында өз білімдері мен дағдыларына сенімдірек сезіне бастады және ПМФИ фармакогнозия, ботаника және фитопрепараттар технологиясы кафедрасының меңгерушісі проф.Коновалов Д. А. және кафедра қызметкерлері ұйымдастырған және көрсеткен қонақжайлылыққа, студенттер қабылдаған тарапқа зор алғыстарын білдіреді.
ОҚМА студенттерінің атынан Академия басшылығына және ОҚМА ректоры М.М. Рысбековке жоғары білікті кәсіби-практикалық дағдыларды алуға мүмкіндік бергені үшін және Ресей Федерациясының үздік фармацевтикалық жоғары оқу орындарының бірінде өндірістік практикадан өту мүмкіндігі үшін шын жүректен алғыс білдіреміз.

29.06.2023, 17:21