Trello тақтасын пайдаланып оқу үрдісінде жобаға бағытталған оқытуды қалай жақсартуға болады: шебер-сынып тәжірибесі

Академияда жобаға бығытталған оқытуды жүзеге асыру шеңберінде академияның профессор-оқытушы құрамы мен білім алушылары арасында 2022 жылдың қарашасы мен 2023 жылдың ақпан айлары аралығында Қашықтан білім беру технологиялары бөлімі «Трелло – командалық жұмысты ұйымдастыру» тақырыбында шебер-сынып сериясын өткізді. Оның мақсаты – академияның профессор-оқытушы құрамының ақпараттық хабардарлығын арттыру, сонымен қатар білім алушыларды жұмыс процесі мен оқуды тиімді ұйымдастыру құралының артықшылықтары мен мүмкіндіктерімен таныстыру.
Trello тақтасы жобаға бағытталған оқытуды (ЖБО) жүзеге асыру үшін оқу процесінде тиімді пайдалануға болатын қуатты жобаларды басқару құралы болып табылады.
Trello тақтасын пайдаланудың артықшылықтары:
1. Жұмысты ұйымдастыру: Студенттер өз жұмысын ұйымдастыру және үлкен жобаны кішірек тапсырмаларға бөлу үшін Trello тақтасын пайдалана алады. Бұл оларға жұмысты жақсырақ шарлауға және прогресті бақылауға көмектеседі.
2. Бірге жасайтын жұмыс: Trello тақтасы студенттерге топ болып жұмыс істеуге, тапсырмаларды орындауға және бір-бірінің үлгерімін бақылауға мүмкіндік береді. Бұл жұмыстың тиімділігін арттырады және оқытушыға жұмыс процесін бақылауға, өз бетінше түзетулер енгізуге көмектеседі, ал білім алушылар ұжымда жұмыс істеуге үйренеді.
3. Уақытты басқару: Trello тақтасы тапсырмалар үшін мерзімдерді орнатуға және олардың орындалу барысын бақылауға мүмкіндік береді. Бұл студенттерге уақытты тиімді басқаруға және кейінге қалдырудан аулақ болуға көмектеседі.
4. Өнімділікті арттыру: Trello тақтасы білім алушыларға тапсырмаларды орындауда ұйымшыл болуға, жұмысын ұйымдасқан және өнімдірек сақтауға көмектеседі.
5. Қолданудың қарапайымдылығы: Trello тақтасының қарапайым интерфейсі бар және белгілі бір жоба үшін оңай теңшеуге болады.
6. Көрнекілігі: Trello тақтасы білім алушылар жобадағы жұмысын визуализациялауға мүмкіндік береді. Олар не жасалғанын және не істеу керек екенін жақсырақ көрсету үшін әртүрлі белгілерді, түстерді және белгішелерді пайдалана алады.
7. Ақпаратқа оңай қол жеткізу: Оқытушылар мен білім алушылар Trello тақтасына интернет қосылымы бар кез келген құрылғыдан оңай қол жеткізе алады, бұл оларға жобада ыңғайлы уақытта жұмыс істеуге мүмкіндік береді.
8. Жауапкершілікті арттыру: Trello тақтасы студенттерге тапсырмаларды орындау және белгіленген мерзімдерді орындау үшін жауапкершілікті сезінуге көмектеседі.

Шебер-сынып барысында оқытушылар мен білім алушылар тақтаны жұмыс ұйымдастыру, тапсырмаларды басқару, белгіленген мерзімдерді орындау және топта бірлесіп жұмыс істеу үшін пайдалануды үйренді.
Жалпы, оқу үдерісінде тақтаны пайдалану бойынша шебер-сынып өткізу оқытушылармен білім алушыларға оқуда және жобалық жұмыста жақсы нәтижелерге қол жеткізуге көмектеседі.
Trello кез келген жұмыс процесіне оңай біріктіріледі, ұзақ теңшеуді және қызметкерлерді оқытуды қажет етпейді. Сондықтан бұл онлайн тақтасының қазіргі таңда зор қолданысқа еніп, танымал болды.

02.03.2023, 14:29