Ташкент фармацевтикалық институты базасындағы өндірістік тәжірибе

«Дәрілік заттардың сапасын бақылау және стандарттау» өндірістік тәжірибесін Академияның фармация факультетінің 4 курс студенттері ТашФармИ фармацевтикалық химия кафедрасы және дәрілік заттарды стандарттаудың ғылыми сынақ орталығы базасында өтті.
Білім алушылар өндірістік тәжірибе бағдарламасының жоспарланған көлемін орындады, оған практиканттарды Өзбекстан Республикасында дәрілік заттардың сапасын бақылауды регламенттейтін нормативтік құжаттармен танысу, физикалық, химиялық және физика-химиялық талдаудың жалпы фармакопеялық әдістерін қолдана отырып, ӨзР МФ талаптарына сәйкес субстанцияларға, таблеткаларға, капсулаларға, инъекциялық ерітінділерге, жақпамайларға толық фармакопеялық талдау жүргізу кірді.
Дәрілік препараттардың сапа параметрлерін анықтау кезінде практиканттар еру, ыдырағыштық «Agilent DS-70S» (Жапония), үгілгіштік және беріктігін сынау «EF-155» (Германия) тестерлерінде жұмыс істеудің тәжірибелік дағдыларын игерді.
Фишер әдісімен ылғалды анықтау бойынша «MettlerToledo» V-30s Compact (Швейцария) автоматты титраторында жұмыс істеу дәл нәтижелер алуға және талдау жүргізу уақытын едәуір қысқартуға мүмкіндік берді. Білім алушылар Melting point Apparatus (Semi-Automatic), жартылай автоматты М3000 (Германия) балқу температурасын өлшегіште жұмыс істеудің тәжірибелік дағдыларын алды.

Sp-UV759CRT, Labtex (Үндістан) спектрофотометрінде дәрілік препараттарды идентификациялау, сандық талдау, тазалығын анықтау жүргізілді. Практиканттар теориялық білімдерін ультракүлгін спектрлерді интерпретациялаудың тәжірибелік дағдыларымен, сандық мөлшерін есептеулерін орындаумен және т.б. білімдерін бекітті.
Сондай-ақ, практиканттар спектрометрде, IRAffinity-1S, Shimadzu (Жапония) бойынша ИҚ-Фурье спектроскопиясы әдісімен дәрілік препараттарды идентификациялау жүргізді.

Білім алушылар «Shimadzu» (Жапония) фирмасының LC-20 Prominence жоғары эффективті сұйықтық хроматографында фармакопеялық идентификациялау талдауын, тектес қоспаларды және дәрілік препараттардың сандық мөлшерін анықтау кезінде жұмыс істеу мүмкіндіктеріне тәнті болды.
Жоғары тиімді сұйық хроматографта альбендазол SD таблеткаларын толық фармакопеялық талдау кезінде тәжірибешілер бұл әдісті дәрілік заттардың сапасын бақылауда қолдану үшін тұрақты тәжірибелік дағдылар қажет екеніне көз жеткізді.

Практиканттар жергілікті көрікті жерлермен танысып, қаланың тарихи мұражайларын аралады. Өзбекстан тарихының мемлекеттік мұражайы Ташкентте, сондай-ақ Түркістан халық мұражайынан шыққан Орта Азия мен Ташкенттің ең көне мұражайы болып табылатын Өзбекстанның мемлекеттік табиғат музейінде орналасқан. Сонымен қатар, студенттер Өзбекстанның Арт-галереясына барып, заманауи суретшілердің жұмысын тамашалады. Өзбекстан өнер галереясы Өзбекстан Республикасының тәуелсіздігі жарияланғаннан кейін Ташкент қаласында құрылды және Өзбекстандағы жергілікті тұрғындардың ең көп баратын заманауи мұражайларының біріне айналды.
Сонымен қатар, студенттер Чаткал жотасының құрамына кіретін үлкен күмбезді тау жотасында болды. Массивтің ең биік нүктесі үлкен Чимган шыңдары деп аталады және биіктігі 3309 м.

Білім алушылар тәжірибе фармакопеялық талдау жүргізу саласында жаңа білім мен тәжірибелік дағдыларды алуға, дәрілік заттардың сапасын бақылау саласында өзін сенімді сезінуге көмектескенін атап өтті.
Білім алушылар Ташкент фармацевтикалық институтының ректоры К.С. Ризаевқа және дәрілік заттарды стандарттау ғылыми сынақ орталығының директоры А.А. Жураевқа өндірістік тәжірибеден өту мүмкіндігі үшін шын жүректен алғыстарын білдіріп, академиялық ұтқырлық және семестрде оқыту шеңберінде осындай тәжірибені одан әрі жалғастыруға тілектерін білдірді.

04.07.2024, 16:15