2023 жылдың 15 қарашада сағат 12.00-де Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы акционерлік қоғамының қазақ, орыс және латын тілдері кафедрасының ұйымдастыруымен «Жастар мен жасөспірімдер арасында суицидтің алдын-алу және отбасылық қатынастарды, моральдік-этникалық және рухани адамгершілік құндылықтарды нығайту және түсіндіру» мақсатында өзекті тақырыпқа өткізілетін кездесуге Шымкент қаласының денсаулық сақтау басқармасының «Психикалық денсаулық орталығы»-ның білімді жетекші маман Одаман Меруерт Салимбайқызымен кездесу өткізілді. Маман түсіндірме дәрісінде суицид қаупін арттыратын факторлардың маңызды белгілері мен алдын-алу туралы егжей-тегжейлі айтып берді.

Қазіргі әлеуметтік-экономикалық жағдайда суицид деңгейінің өсуі қоғамның өзекті әлеуметтік-психологиялық проблемасын білдіреді. Бала мен қоғам арасындағы өзара түсіністіктің болмауы үлкен проблемалар мен келіспеушіліктерге айналады, оларды шешу мүмкін емес болып көрінеді.
Жастар арасындағы суицид мәселесін зерттеу өтпелі кезеңнің қиындықтарын көрсетеді. Бұл эндогендік және экзогендік шығу тегінің бірқатар патологиялық факторлары: генетикалық ауытқулар, ауыр тұқым қуалаушылық, жарақаттар, аурулар, қоғам мен жеке отбасылардың тұрақсыздығы, тәрбие, баланың психикасына деструктивті әсер ету БАҚ, эмоционалды тұрақсыздықтың дамуы, өзін-өзі бақылау деңгейінің төмендеуі, жүйке-психикалық стресс, стресске төзімділіктің төмендігі, импульсивтілік, ұсыныстың жоғарылауы, өзін-өзі бағалаудың жеткіліксіздігі, агрессивтіліктің жоғарылауы және т. б. д.

Одаман М.С. бұл жерде балалардың дөрекі қылықтарына жауап ретінде отбасының қолдауы мен өзара түсіністігі, шыдамдылық пен эмоционалды ұстамдылық маңызды екенін атап өтті. Ересектер үшін ұсақ-түйек болып көрінетін көп нәрсе бала үшін жаһандық проблема болып табылады.
Жетекші маман Меруерт Салимбаевна студенттерге оқып, келешекте жақсы маман болуын үгіттеді.

23.11.2023, 10:48