Студенттердің V халықаралық кәсіби шеберлік байқауы “MEDICA MENTE 2021”

Байқаудың ұйымдастырушысы Псков облысының "Великолук медициналық колледжі"

мемлекеттік бюджеттік кәсіптік білім беру мекемесі ("ВМК"ӨБ МППОУ).

Байқаудың мақсаты мен міндеттері:

- студенттердің өзіндік кәсіби қызметке қабілеттілігін тексеру.;

- кәсіби міндеттерді, оның ішінде түрлі мемлекеттердің медициналық көмектің үйлестірілген стандарттары жағдайында тиімді шешу іскерлігін жетілдіру;

- студенттерді одан әрі кәсіби және жеке дамуына ынталандыру, болашақ кәсіби қызметке деген қызығушылықты арттыру;

- орта буын мамандарын даярлау сапасын қамтамасыз етуде жұмыс берушілердің рөлін арттыру;

- медициналық білім беру мекемелері арасындағы әріптестік және ынтымақтастық қатынастарын дамыту

Конкурстың негізгі қағидаттары ақпараттық ашықтық болып табылады, қол жетімділік, әділеттілік, серіктестік және инновациялар.

Байқау бағдарламасына мыналар кіреді:

* "ВМК" ӨБАББМ сайтында орналастырылатын "Medica mente 2021" презентациялық ролигі https://vmedook.ru/ және өзінің кәсіби білім беру мекемесінің сайтында жариялануы тиіс.

* қатысушы командалардан он-лайн режимінде жіберілген он конкурстық тапсырма-тестке командалық жауап;

* конкурстық тапсырманы орындау-он-лайн режимінде қашықтықтан манипуляциялар. Манипуляцияға дайындалу үшін 10 минут беріледі. Манипуляцияны орындау 10 минутқа дейін.

Конкурсқа "емдеу ісі" мамандығы бойынша орта буын мамандарын даярлау бағдарламасы бойынша кәсіптік білім беру мекемелерінде оқитын бітіруші курс студенттері қатысады»

Кәсіптік білім беру мекемелері өтінім нысанына (1 – қосымша) сәйкес өтінім беру арқылы екі (2) және бір (1) қосалқы адамнан-өз білім беру мекемесінің бітіру топтарының студенттерінен тұратын қатысушылар тобын айқындайды. 3.3. Конкурстың қосалқы қатысушысын ауыстыру жарыс басталғанға дейін 27 Мамырда және жарыс басталғанға дейін 28 мамырда жүргізілуі мүмкін. Жарыс барысында ауыстыру жүргізілмейді.

Біздің тарихи, өлкетану жерлеріміз және кәсіби ұйымымыздың қызметі көрсетілетін конкурстық презентациялық ролик. Бейнеролик соңында біздің медициналық колледждің "Емдеу ісі" мамандығы бойынша 4 курс студенттері, топ мүшелері ұсынылады. ЕІО 9-02-17 тобының студенттері Абдурахманова Диана, Сулейманова Диана, Хагани Анзор.

ЗАРДАП ШЕККЕН АДАМ ЖӨТЕЛІП, БЕТІ ҚЫЗАРЫП, ТЫНЫСЫ ҚИЫНДАП, ДІРІЛДЕП КЕТТІ

Тыныс алу жолдарының ішінара кедергісі

1. Зардап шеккен адамның жағында және артында тұрыңыз

2. Зардап шеккен адамды бір қолымен кеудесінен ұстап, екінші қолымен алға қарай еңкейтіңіз, сонда басы зардап шеккен адамның жамбасынан төмен болады

3. Иық  арасына алақанның негізімен 5-ке дейін өткір соққыларды соғыңыз. Әр соққыдан кейін тыныс алу жолдарының босатылғанын тексеріңіз

4. Егер артқы жағындағы 5 соққы тиімсіз болса, Геймлих әдісін қолданыңыз

Геймлих тәсілі:

1. Зардап шеккен адамның артында тұрып, оны қолдарыңызбен жоғарғы  ұстаңыз

2. Зардап шегушіні алға қарай еңкейтіңіз

3. Қолыңызды жұдырыққа қысып, оны кіндіктің үстіне

4 қабырға доғасының астына қойыңыз. Екінші қолыңызды жұдырыққа қойып, ішке және жоғарыға қарай күрт басыңыз

5. Тыныс алу жолдары босатылғанша 5 рет қайталаңыз

Назар аударыңыз: егер жүкті әйел зардап шеккен болса, кеуде қуысының төменгі бөлігін қысыңыз.

ЗАРДАП ШЕККЕН АДАМ ДЫБЫС ШЫҒАРМАЙДЫ, МОЙНЫН ҚОЛЫМЕН ҰСТАП,

ЕСІН ЖОҒАЛТАДЫ

Зардап шеккенадам ес-түссіз жатыр.

Геймлих тәсілін қолданыңыз.

Іс-қимыл тәртібі:

1.Жәбірленушіні арқасымен жатқызыңыз.

2.Зардап шеккен адамның жамбасына, басына қарап отырыңыз.

3. Бір қолыңызды екінші қолыңызға қойыңыз,жамбастан жоғары қабырға астына .

4. Зардап шегушінің ішін диафрагмаға жоғары бағытта қатты басыңыз.

5.Тыныс алу жолдары босағанша басыңыз.

6. Оң қолы бен аяғынбүгіп, зардап шегушіні сол жағына бұрыңыз

7. Майлыққа немесе таңғышқа оралған саусақтарыңызбен бөтен затты алыңыз

Назар аударыңыз: егер зардап шегуші өзіне келмесе-басқалардан жедел жәрдем шақырыңыз немесе ешкім болмаса, өзіңізді шақырыңыз (нөмірі: 103) және жүрек-өкпе реанимациясын бастаңыз

Манипуляциялық алгоритм және тексеру парағы. Байқаудың екінші кезеңіндегі бағалау-манипуляцияны орындау жүреді. Лот бойынша команда (екі қатысушы) онлайн режимінде қашықтықтан таратылатын конкурстық тапсырма-манипуляцияны орындайды. Дайындалуға 10 минут беріледі. Манипуляцияны орындау 10 минутқа дейін.

Әрбір кәсіби білім беру мекемесінен қазылар алқасының екі мүшесі белгіленген чек-параққа сәйкес балмен баға қояды. Онда бағалаудың 10 негізгі критерийлері көрсетілген. Манипуляцияны орындау команда мүшелері әр қазылар алқасының әр мүшесімен жеке бағаланады кәсіптік білім беру мекемесінің әрбір кәсіби қазылар алқасының мүшелерінен 20 (жиырма) балл алу керек.

14.05.2021, 05:00