Санкт-Петербург мемлекеттік химия-фармацевтика университетінде "Фармакогнозия" пәні бойынша өндірістік практика

Жоғары білікті фармацевт-маман даярлаудың маңызды бөлігі студенттердің өндірістік тәжірибесі болып табылады. Осыны ескере отырып, біздің академия басшылығы жетекші фармацевтикалық жоғары оқу орындары мен ұйымдар орналасқан әлемнің түрлі қалаларында тәжірибеден өтуге мүмкіндік береді. Бұл студенттерге теориялық білімдерін тереңдетуге және оларды іс жүзінде қолдануға мүмкіндік береді.
«Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы» АҚ мен Санкт-Петербург мемлекеттік химия-фармацевтика университеті арасындағы ынтымақтастық меморандум негізінде «Фармация» білім беру бағдарламасының 3 курс студенттері Керімқұл Жансая Айтбекқызы, Нұрғалиқызы Анель, Нұралы Рахат Нұрғалиұлы, Баймырзайева Әйгерім Ғалымқызы, Мансұров Ахмат Болысбекұлы фармакогнозия кафедрасының жетекшісімен бірге фармацевтика ғылымдарының кандидаты, профессордың м.а. Күлпан Кенжебайқызы Орынбасарова 2024 жылдың 3 маусым мен 14 маусымы аралығында Санкт-Петербург мемлекеттік химия-фармацевтикалық университетінің «Фармакогнозия» кафедрасының базасында өндірістік тәжірибеден өтті.

Бұл аймақ білім беру бағдарламасының бір бөлігін алып тұратын алкалоидты, жүрек гликозидті, эфир майлы, флавоноидты дәрілік өсімдіктердің алуан түрлілігімен ерекше көзге түседі. Өндірістік тәжірибенің мақсаты - Солтүстік-Батыс федералды округінің флорасының дәрілік өсімдіктерінің өсу жағдайларымен және экологиясымен, ботаникалық бақта өсімдіктерді тәжірибелі өсіру мүмкіндіктерімен танысу, қорлары шектеулі және сирек кездесетін дәрілік өсімдіктердің көптеген маңызды түрлерін мәдениетке енгізу тәжірибесін зерттеу.

Сонымен қатар, ОҚМА фармакогнозия кафедрасының гербарий және шикізат қорын толықтыру үшін студенттер Қазақстанда өспейтін дәрілік өсімдіктердің гербарийлері мен шикізатын дайындау мүмкіндігіне ие болды. Тәжірибеден өту аясында университеттің жұмысымен, фармацевтика факультетінің кафедраларымен, фармацевтикалық пәндерді оқытудың ерекшеліктерімен, ғылыми-зерттеу зертханаларымен танысты.

Жұмыс жоспарына сәйкес студенттер Ұлы Петр атындағы ботаникалық бақта және дәрілік өсімдіктер тәлімбағында жұмыс істеді, онда әртүрлі фармакопеялық, дәрілік және сәндік өсімдіктерді өсіру және күту шарттарымен танысты: каринолия скополиясы, қызғылт семізот, үлкен сүйелшөп, ат талшын және т. б. студенттер ботаникалық бақта және тәлімбақта агротехнологиядан бөлек, макроскопиялық және дәрілік өсімдіктердің микроскопиялық талдауларын меңгерді.

Студенттер жергілікті өсімдіктермен танысып қана қоймай, қаланың тарихи орындарымен танысты. Бұл жерлердің бірі-әлемдегі ең ірі мұражайлардың бірі болып табылатын Эрмитаж, онда 300 жылдық зергерлік бұйымдардың тарихи суреттері бар. Сонымен қатар, олар императордың отбасылық зергерлік бұйымдар коллекциясы бар мұражайдың және 2014 жылы құрылған Карл Фаберженің шығармаларымен танысты. Олар Фаберженің ерекше жұмыртқаларымен танысып, ХХ ғасырдың ұлы зергерлерінің жұмысын тамашалады.

Сонымен қатар, олар қаланың архитектуралық құрылыстарымен де танысты: Қазан соборы, Исаак соборы, Петергоф мемлекеттік мұражай-қорығы және, әрине, бұл қаланың басты көрікті жерлерінің бірі – қозғалмалы көпір.

Ұлттық тағамдармен дастархан жайылды және жергілікті тұрғындарды осы тағамдардың маңыздылығымен «Қазақстан күні» атты іс-шарада таныстырды. Қонақтар қазақ тағамдарының дәстүрлері мен тарихы туралы біліп, елге тән түрлі тағамдардың дәмін татып көрді.

Санкт-Петербург мемлекеттік химия-фармацевтика университетінің ректоры Игорь Анатольевич Наркевичпен кездесу барысында біздің жоғары оқу орындары арасында ынтымақтастық туралы Меморандумға қол қойылды, бірлескен білім беру бағдарламалары талқыланды және келісілді, сондай-ақ одан әрі өзара іс-қимыл мәселелері қаралды.

ЖОО-мен серіктестік негізінде дамыту және нығайту, фармацевтика саласы үшін жоғары білікті мамандарды даярлау саласындағы ынтымақтастықтың жаңа бағыттары мен нысандарын іздеу өзара тиімді нәтижелерге қол жеткізуге ықпал ететін болады.
Қабылдаушы тарап жағынан, Санкт-Петербург мемлекеттік химия-фармацевтика университетінің фармакогнозия кафедрасының меңгерушісі м. Н.Повидыш, биология ғылымдарының докторы және кафедра қызметкерлеріне алмасу бағдарламасын ұйымдастырғаны және жылы қабылдағаны үшін Алғыс білдіреміз. Студенттер бұл тәжірибе олардың дәрілік өсімдіктерді зерттеудегі білімдері мен дағдыларына сенімдірек сезінуге көмектескенін атап өтеді.
Жастар Академия басшылығына және ОҚМА ректоры М.М. Рысбековке жаңа білім алу мүмкіндігі үшін және Ресейдің жетекші фармацевтикалық жоғары оқу орындарының бірінде өндірістік практикадан өту мүмкіндігі үшін шын жүректен алғыс білдірді.

25.06.2024, 11:18