Пресс-релиз "Клиникалық, эксперименттік неврологияның, нейрохирургияның, нейрофизиологияның өзекті мәселелері" Халықаралық ғылыми-практикалық конференциясы

Алматы қаласында 24-25 мамырда жүйке аурулары кафедрасының 90 жылдығына арналған "Клиникалық, эксперименттік неврологияның, нейрохирургияның, нейрофизиологияның өзекті мәселелері" атты XXV Халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті. Қазақстандағы неврологиялық аурулармен байланысты жағдайды ескере отырып, Конференция өте өзекті. Елде әртүрлі неврологиялық аурулары бар шамамен 363 754 бала және 440 254 ересек пациент тіркелген, олардың ішінде 6,5 мыңнан астам склерозбен, 2,5 мыңнан астам миастениямен және 92 000-нан астам эпилепсиямен ауыратын науқастар бар. Сонымен қатар, жыл сайын 40 мыңнан астам қазақстандық инсультпен ауырады, бұл ауруды сырқаттанушылық, өлім-жітім және мүгедектік деңгейі бойынша көшбасшы етеді. Сондықтан алғашқы медициналық-санитарлық көмек (МСАК) деңгейінде медициналық көмектің алдын алу және жақсарту мәселелері Қазақстанның денсаулық сақтау саласының басты назарында. 25 жылдан бері өткізіліп келе жатқан Конференция невропатологтар, нейрохирургтар, жалпы практика дәрігерлері, реабилитологтар мен терапевттер арасында тәжірибе алмасу және салааралық шешімдерді талқылау үшін беделді алаң болды. Конференцияға Қазақстан, Өзбекстан, Ресей, Беларусь, Украина, Молдова, Германия, АҚШ, Австралия және Жаңа Зеландияның жетекші мамандары қатысты. Конференция аясында заманауи неврологияның негізгі мәселелерін көтеретін 90-ға жуық баяндама жасалды. Сарапшылар неврологиялық бұзылулардың соңғы әзірлемелерімен және емдеу әдістерімен бөлісті. Біздің ОҚМА Неврология кафедрасы осы конференция жұмысына белсенді қатысты, кафедра меңгерушісі, профессор Жаркинбекова Н. А. "Эпилепсия және жүктілік" және "Паркинсон ауруы бар науқастарды оңалту" атты баяндамаларымен сөз сөйледі. Сондай-ақ дәстүрлі Жас ғалымдар мектебі өтті. Байқауда 1 курс резидент-неврологтары Бекболатова Салтанат пен Жарқынбек Айдана "Жас ғалымдар"байқауында 56 қатысушының ішінен 2-ші орынды иеленді. ОҚМА басшылығына қолдау көрсеткені үшін алғыс айтамыз!

28.05.2024, 14:37