ОҚМА Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ынтымақтастық орталықтарының кездесуінде

2023 жылдың 1-2 ақпанында Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының Еуропалық аймақтық бюросы Копенгаген қаласында (Дания) ынтымақтастық орталықтарының кездесуін өткізді. Кездесуге өзара іс-қимыл шеңберінде Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы шақырылды. "Жедел медициналық көмек және мейіргер ісі" кафедрасының меңгерушісі А.А.Сейдахметова "Мейіргер ісін нығайту жөніндегі Орталық Азия жол картасы" секциясында "Мейіргер ісіндегі білім беру реформалары, ғылыми зерттеу жұмысы" атты баяндама жасады, ОҚМА, университеттің көпсалалы клиникасы, білім беруде жүргізіліп жатқан реформалар, мейіргер ісіндегі зерттеулер туралы ақпарат берді.
Қатысушылар Қазақстанда жүргізіліп жатқан реформалар, мейіргер ісінің қазіргі жағдайы, мейіргер ісі мамандарын оқыту бағдарламаларына ғылыми зерттеулер әдіснамасы бойынша пәндерді енгізу туралы көптеген сұрақтар қойды.

Кездесудің модераторы Мэгги Лэнгинс ДДҰ-ның мейіргер және акушерлік іс саласындағы ынтымақтастығының маңыздылығын, ДДҰ-ның ынтымақтастық орталықтарының желілерін кеңейту қажеттілігін атап өтті. Ынтымақтастықты кеңейту үшін үміткерлер туралы мәселе қаралды. Екі күн бойы кездесуге қатысушылар психикалық денсаулық, психикалық денсаулық саласындағы кадрларды нығайту, созылмалы аурулары бар науқастарды күту, науқастарды оңалту, мейіргер ісін нығайту жөніндегі стратегиялық бағыт, шешілмеген мәселелер және келесі қадамдар мәселелерін талқылады.

Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы - Біріккен Ұлттар Ұйымының 194 мүше мемлекеттен тұратын арнайы мекемесі, оның негізгі қызметі халық денсаулығының халықаралық мәселелерін шешу. Ол 1948 жылы штаб-пәтері Швейцариядағы Женева қаласында құрылды. ДДҰ мейіргерлердің алдына маңызды шығармашылық міндеттер қояды, олар мейіргерлердің тәуелсіз шешім қабылдауға құқығы жоқ қарапайым орындаушы ретіндегі рөлі туралы бұрынғы идеялармен шектелмейді.

"Мейіргер ісі" Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының жұмыс істеуіндегі басым мәселелердің бірі болды және болып қала береді. ДДҰ штаб-пәтерінің қызметі аясында рөлі мен қызметі ДДҰ-ның Атқарушы Комитеті мен Дүниежүзілік денсаулық сақтау ассамблеясының жоғары басшы органдарының сессияларында шамамен 20 рет қаралды.
Қазақстан Республикасы 53 елден тұратын ДДҰ Еуропалық аймағының құрамына кіреді. ДДҰ-ның аймақтағы қызметкерлеріне денсаулық сақтау саласындағы сарапшылар, ғалымдар мен техниктер кіреді, олар Данияның Копенгаген қаласындағы аймақтық кеңседе, 30 қатысушы елдегі бес техникалық орталық пен елдік кеңселерде орналасқан. ДДҰ елдік кеңсесі ашылған, 1994 жылдан бастап Қазақстан Республикасының Үкіметімен ынтымақтасады.

06.02.2023, 12:42