МӘМС: БІЗ НЕ БІЛЕМІЗ, НЕ БІЛМЕЙМІЗ?!

23.04.2024 ж «ОҚМА» АҚ тәжірибелік дағдылар орталығында «МӘМС: біз не білеміз, не білмейміз»тақырыбында пікірталас (іскерлік ойын) өткізілді
Жұқпалы емес аурулардың өсуі, жаңа технологияларды енгізу есебінен жүйенің ресурс сыйымдылығы, егде жастағы халық санының артуы сияқты денсаулық сақтау жүйесі үшін жаһандық сын-тегеуріндердің орын алуына байланысты 2015 жылы МӘМС туралы Заң туралы шешім қабылданды, 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап ол күшіне енді.
Пікірсайысты «Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы» АҚ «жалпы практика дәрігері – 2» кафедрасы кафедра меңгерушісі м.ғ. д., профессор Досыбаева Гүлжан Нұрбекқызының жетекшілігімен ұйымдастырды. Пікірсайысқа ЖТД интерндері 609, 612, 617, 626, 628, 604, 601 «жалпы тәжірибелік дәрігер-2» кафедрасының топтары, ассистенттері қатысты.
Модераторлар ретінде ЖТД-2 кафедрасының интерндері М.К. Кумаров пен А. А. Жұмаханова сөз сөйледі. Жауапты ассистент – М. А. Таскынова. Рөлдерге былайша бөлінді – «ӘМСҚ өкілдері мен медицина қызметкерлері», «халық өкілдері».
Пікірсайыс қонақтары ғылыми-клиникалық жұмыс, докторантура және магистратура басқармасы басшысының міндетін атқарушы Сейіл Біржан Сейтұлы болды., Шымкент қ. ӘМСҚ филиалы директорының орынбасары – Ізбасарова А.У., түлектерді интернатура және жұмысқа орналастыру деканы – Кемелбеков К. С., «Оңтүстік Қазақстан» газетінің журналисті – Казорина Н. О.
Пікірталастың мақсаты: Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі туралы дәрігер-интерндердің білімін арттыру және нығайту, оның артықшылықтарын ашу.
МӘМС және ТМККК деген не? Оларға қанша қызмет кіреді? МӘМС бойынша азаматтардың жеңілдетілген санаттары. Сақтандыру мәртебесін тексеру. Сақтандырылмауына байланысты туындайтын проблемалар.
Талқылау барысында халықтың денсаулығын қамтамасыз етудің қажетті және маңызды құралы ретінде сақтандыру жүйесі туралы пікірлер талқыланды. Халық өкілдері өз проблемаларына байланысты осы жүйеге қарсы өз пікірлерін білдірді. Медицина қызметкерлері мен ӘМСҚ өкілдері осы сұрақтарға сауатты және ұйымшылдықпен жауап беріп, олардың проблемаларын жақсы бағытта аша алды. МӘМС-пен туындайтын барлық қиындықтардың жалпы себебі-халықтың хабардар болмауы.
Шымкент қ. ӘМСҚ филиалы директорының орынбасары Ізбасарова Арапкүл Өскенбайқызы осы тақырыпты талқылаудың маңыздылығын атап өтті, осы жүйені қаржыландыру туралы сандық фактілерді келтірді және біздің дәрігер-интерндерге қолдау көрсетті. Пікірталастың кейбір қате сәттері де айтылды, содан кейін олар бөлшектеліп, түзетілді. Көп жылдық тәжірибесі бар «Оңтүстік Қазақстан» газетінің журналисі Казорина Нина Олеговна медициналық сақтандыру қызметтерін алудағы өзінің жеке тәжірибесі туралы мазмұнды сөз сөйледі, сондай-ақ осы жүйеге қатысты өз көзқарасымен бөлісті. Пікірсайыс қонақтары барлық айтылған тақырыптарға және дәрігер-интерндердің дайындығына риза болды.
Осы мәселе бойынша пікірталас барысында әртүрлі тараптардан халық өкілдерінің мәселелерінде айтылған түрлі клиникалық жағдайлар мен жағдайлар талқыланды. Жалпы, қатысушылар МӘМС қызметтерін алуға байланысты көптеген проблемаларды міндетті және ерікті балдың ерекшелігімен атады.сақтандыру, ұсыныстар мен ұсыныстар айтылды.
Дөңгелек үстелде интерндер сақтандыру мәселесін практикалық денсаулық сақтау мамандарымен талқылауға мүмкіндік алды , болашақта өз тәжірибесінде қолданатын сендіру және халықпен қарым-қатынас дағдыларын дамыту бойынша мамандардың белгілі бір интеграциясына қол жеткізілді.
Дөңгелек үстелдің қорытындысы мәселенің кілті жағдайды терең зерттеуде, келісімге келуде, МӘМС жүйесінің пайдасы туралы халықты кеңінен хабардар етуде және интерндердің қарым-қатынас пен сендіру әдістерін арттыруда жатыр деген қорытындыға келді.

13.05.2024, 16:03