Инсульттің алдын алу

2022 жылдың 28 қазанында Шымкент қаласындағы облыстық клиникалық ауруханасының базасында «Инсульттің алдын алу» бойынша ашық есік күні ұйымдастырылды. «Неврология, психиатрия, реабилитология және нейрохирургия» кафедрасының профессоры Жаркинбекова Н.А., кафедра доценті Туксанбаева Г.У., сонымен қатар ассистенттер Сулейменова З.С., Рустем Т.Ы. және резидент невропатологтар әртүрлі патологиясы бар науқастарға кеңес берді. Пациенттерге келесі ұсыныстар берілді: гипертония кезінде қан қысымын тұрақты деңгейде ұстау, қант диабетін емдеу, салмақ жоғалту, қанның ұюын үнемі бақылау, қандағы холестеринді үнемі бақылау, темекі шегу және алкоголь сияқты жаман әдеттерден арылу, диетаны сақтау. және физикалық белсенділік, стресстен аулақ болу. Үйде инсультті диагностикалау үшін FAST тесті бар (Face-Arm-Speech-Test), яғни «Бет-Қол-Сөйлеу-Тест» дегенді білдіреді, егер науқаста бет асимметриясы, қолдың әлсіздігі, сөйлеу қабілетінің бұзылуы болса, тез арада жедел жәрдем шақыру керек. Инсультпен ауыратын науқасқа алғашқы сағаттарда жоғары білікті көмек көрсету өте маңызды. Сондай-ақ, инсульттің біріншілік және қайталама профилактикасы, науқастарды оңалту мәселелері және қайталанатын инсульттің алдын алу бойынша әңгіме жүргізілді.

03.11.2022, 15:43