Іх халықаралық конференцияның «xxi Ғасырдағы қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау» секциялық отырысының жұмысы

2022 жылдың 8-9 желтоқсан күндері Оңтүстік Қазақстан медицина академиясында "Биология, медицина және фармацияны дамыту перспективалары" атты жас ғалымдар мен студенттердің IX Халықаралық ғылыми конференциясы офлайн және онлайн форматтарда өтті. Конференцияны Нұрсұлтан Назарбаев Қоры жанындағы Ғылыми кеңесі және Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы, Абуали Ибни Сино атындағы Тәжік мемлекеттік медицина университетімен бірлесіп ұйымдастырады.. Конференция ТМД елдері мен жақын шет елдердің университеттері мен жоғары оқу орындарынан көптеген оң пікірлер жинады.

"Әлеуметтік медициналық денсаулық сақтау және қоғамдық денсаулық" кафедрасының қызметкерлерімен "ХХІ ғасырдағы қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау" секциялық отырысының жұмысын жүргізді. Секцияға Қазақстан, Ресей және Өзбекстанның жетекші жоғары оқу орындары ұсынған 68 ғылыми мақалалар мен тезистер келіп түсті..
Конференцияға ғылымға қызығушылық танытқан, үлкен үміт білдіретін әр түрлі елдердің жас ғалымдары қатысты. Бұл ҚР ЖОО-ның және біздің серіктес ЖОО– ның жас ғалымдары-Башқұрт мемлекеттік медицина университеті (Уфа, РФ), Самарқанд мемлекеттік медицина университеті (Самарқанд, Өзбекстан), "Семей медицина университеті" КЕАҚ (Семей, Қазақстан), "Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті" КЕАҚ (Ақтөбе,Қазақстан), "Ш. Уәлиханов атындағы Көкшетау университеті" (Көкшетау, Қазақстан) және т. б.
Секциялық отырыста қазіргі ғылымның өзекті мәселелері бойынша серіктес жоғары оқу орындарының студенттері, магистранттары, докторанттары сөз сөйледі. Сондай-ақ, жобаға бағытталған оқыту бойынша студенттер өз жобалары бойынша мақалалар жариялап, секциялық отырыста баяндамалар жасады.

Студенттердің, жас ғалымдардың және шетелдік студенттердің баяндамалары жоғары деңгейде жасалды. Олардың тақырыптар бойынша баяндамасының мазмұны соншалықты қызықты және жан-жақты болды, бұл тыңдаушылар арасында қызу пікірталас тудырды. Жоғары деңгейдегі спикерлер ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерін ұсына отырып, қойылған барлық сұрақтарға жауап беріп, қазіргі ғылым саласындағы маңызды сұрақтар мен күрделі мәселелерді қозғады. Онлайн форматта шетелдік серіктес жоғары оқу орындарының студенттері жоғары деңгейде баяндама жасады. Олар аудиториямен сапалы қарым-қатынас орната алды.
Сондай-ақ, секцияда басқа өңірлер бойынша қонақ ретінде Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медициналық университетінің және Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау университетінің студенттері өздерінің ғылыми жұмыстары бойынша жоғары деңгейде баяндамалар жасады, олардың ғылыми жұмыстары секциялық отырыста төрағалар мен тыңдаушылардың қызығушылығын тудырды.
Өткізілген конференция қорытындысы бойынша конференцияның барлық қатысушылары сертификаттармен марапатталды.
Студенттер, магистранттар мен докторанттар арасында жастар байқауы бойынша үздік баяндамашылар анықталды. Оларға құрметті дипломдар мен естелік сыйлықтар табыс етілді:
1) жас ғалымдардың үздік жұмысы - Айдарханова Анар Интықбайқызы, 1 жылғы оқу магистранты, Астана қ., "Астана медицина университеті" КЕАҚ,
2) жас ғалымдардың үздік жұмысы-Оразаева Баян Болатқалиқызы, 1 жылғы оқу магистранты, Семей қ., "Семей медицина университеті"КЕАҚ,
3) студенттік үздік жұмыс – Жетес Ақгүл Алдабергенқызы, 2 курс студенті, Ақтөбе, "Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медициналық университеті"КЕАҚ.

Конференцияға қатысушылар риза болып, қоғамдық денсаулық сақтаудың маңызды тақырыптары бойынша өз пікірлерін білдіруге тамаша мүмкіндік бергені үшін ұйымдастырушыларға алғыстарын білдірді. Академияда жыл сайынғы халықаралық Конференция жоғары деңгейде өтті және қатысушыларға ғылыми-зерттеу әлеміне енуге көмектесті деп айтуға болады.

13.12.2022, 15:13