«Дәлелді медицинаның заманауи аспектілері» тренингі

Оқу бағдарламалардағы дәлелді медицинаның қағидаларына, клиникалық хаттамаларды енгізу мониторингке,  ОҚМФА ПОҚ потенциалын жоғарылатуына негізделген заманауи ғылым мен денсаулық сақтау жетістіктерін енгізу мақсатында және «Жол картасы» бойынша  іс-шаралар мен «Медициналық білімді жаңарту» жобаны жүзеге асыруға сәйкес  2016 жылдың 11 мен 13 сәуір күндер аралығында дәлелді медицина бөлімі «Дәлелді медицинаның заманауи аспектілері» атты тренинг-семинар өткізді. Тренинг ОҚМФА клиникалық кафедраларының профессорлы-оқытушылар құрамы үшін  өткізілді, барлығы 26 адам оқыды. Тренинг жүргізушілер м.ғ.к. К. Е. Ахмадиева, м.ғ.к. Л. Т. Касаева, медиотека маманы Мамытова Д. М. болды. Тренинг ОҚМФА ақпараттық- компьютерлік-тесттік орталығының 225 аудиториясында өткізілді.

Оқыту қазіргі заманауи мультимедиялық  технологияларды және интернетті қолданылып, интерактивті түрде өтті. Тренингте кіші топпен жұмыс, дидактикалық мәліметтерді қолдана отырып, талқылау және презентация қолданылды. Оқыту бағдарламасы мына сұрақтарды қамтыды: анықтама, терминология, ДМ кезеңдері, клиникалық дәрігерлерге арналған ДМ компетенциялары, PhD, оқытушылар, зерттеу дизайны, зерттеулердің жағдайлық бағалау, мақалалар,  медициналық ақпараттарды іздену, клиникалық әдістемелік, клиникалық хаттамалар, оқу үдерісіне мониторингті енгізу, кафедрааралық бірлесу, оқу үдерісіне дәлелді медицина қағидаттарын енгізу.

Дәріс барысында алынған мәліметтер интернетте деректерді іздеу және ұсынылған ғылыми медициналық мақалалардың сапасын бағалау тәжірибелік жұмыстармен бекітілді.

PICO  әдісі бойынша клиникалық сұрақтарды тұжырымдау, ғылыми мақалалардың сапасын талдау, AGREE  сауалнамасы  мен клиникалық әдістемелік талдау,  MCQ тесттік форматта кетерде ұсынылған материалдардан тест жүргізілді.

Тренинг тиімділігін  бағалау үшін  кірерде және шығарда ПОҚ-тан  кері байланыс алынды. Қорытынды бағалау осы тренинг қатысушыларының білім деңгейінің едәуір жоғарылағанын көрсетті. Сертификаттар тапсырылды.

ДМБ ПОҚ семинар кері байланыс, 2016 сәуір:

Сұрақ:

Жауап нұсқасы

1

Сіз «Дәлелді медицина» ұғымымен таныссыз ба?

Өте жақсы

Ия

Жоқ

2

Сіз дәлелді медицинаны пайдалы білім деп санайсыз ба?

Өте пайдалы

Пайдалы

Онша емес

3

Сіз Клиникалық хаттамалардың қолданылу қажеттілігін қалай бағалайсыз,  ДМ негізгі қағидаттарын (бағалау деңгейін көрсетіңіз)

Жоғары

Орташа

Төмен

4

Сіз ғаламтордан медициналық ақпараттардың көзін пайдаланасыз ба?

Жиі

Сирек

Қолданбаймын

5

Сіз шешім қабылдау кезіндесүйенесіз:

Жеке тәжірибеммен

Ұжымның пікірімен

Оқу әдебиетімен

Журналдармен

Клиникалық хаттамалармен

Медициналық көмек стандарттарымен

Электронды базалық мәліментермен, егер ия болса, онда қандай:

БМ көрсету

Pubmed

Web of sciens

Google, РДСДО

6

Сізге «Дәлелді медицинаның  заманауи аспектілері»тақырыбындағы семинар қаншалықты өзекті:

Өте өзекті

Онша өзекті емес

Өзекті емес

Сұрақ:

Жауап нұсқасы

1

Сіз «Дәлелді медицина» ұғымымен таныссыз ба?

Өте жақсы

Ия

Жоқ

2

Сіз дәлелді медицинаны пайдалы білім деп санайсыз ба?

Өте пайдалы

Пайдалы

Онша емес

3

Жоғары

Орташа

Төмен

4

Сіз ғаламтордан медициналық ақпараттардың көзін пайдаланасыз ба?

Жиі

Сирек

Қолданбаймын

5