Жас ғалымдарға арналған «Каскасу ғылым мектебі» III пәнаралық мектебі

24 - 28 маусым аралығында Түркістан аймағында Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті - Елбасы қорының ғылыми кеңесі ұйымдастырған «Каскасудың ғылыми мектебі» атты жас ғалымдардың 3 пәнаралық мектебі өтті. Биылғы жылы республикалық білім беру жобасының қатысушылары ғылыми жобаларды монетизациялауға үйренді. Дәстүрлі түрде мектепке студенттік ұйымдардың көшбасшылары, жоғары оқу орындарының жас ғалымдар кеңестері мен ғылыми-зерттеу институттарының төрағалары, 30 жасқа дейінгі мұғалімдер мен зерттеушілер қатысты. Каскасу Ғылым мектебінің қатысушылары Оңтүстік Қазақстан медициналық академиясының өкілдері болды.

Қазіргі мектептің негізгі мақсаты - жас ғалымдар мен зерттеушілерге ғылыми жобаларды және технологиялық жетістіктерді монетизациялауды үйрету. Бұл міндетті іске асыру Елбасы Н.Ә.Назарбаев жариялаған «Жастар жылы» үшін өзекті болып табылады. Қордағы Ғылыми Кеңестің мүшелері жас ғалымдар әр түрлі қаржыландыру көздерін тартуға және ғылыми жобаларды қолдауды үйренуге мұқтаж деп есептейді. Бұл мектептің табысты өтуі көп жағдайда жастар ғылымының коммерцияланудың жаңа деңгейіне шығуына ықпал етуі мүмкін.

Аптаның ішінде қатысушыларға жоба менеджменті, командалық жұмыс, қақтығыстарды шешу, сөйлеу дағдылары, тиімді презентациялар негіздері, копирайттың негіздері және тағы басқалар үйретілді. Бағдарлама жас ғалымдар аталған тақырып бойынша ғылыми жобаның тұжырымдамасын жасай алуы және оны қазылар алқасына ұсыну үшін жасалды.

Мектеп басында өткізілген командалық ғимарат жоба қатысушыларына өздерінің көшбасшылық дағдыларын көрсетуге, бірлескен жұмысқа бейімделуге және зерттеу жобасын әзірлеу мен қорғауда табысқа жету үшін мақсаттарды қалыптастыруға мүмкіндік берді.

Ғылыми жобаны әзірлеу кезінде жас ғалымдар өздерінің негізгі мамандануына ғылымға, жеке жұмыс тәжірибесіне және мектепте жинақталған жаңа білімге сүйенді. Қордың ғылым кеңесі мүшелерінің және табысты ғалымдардың әр командаға көмектесу үшін тәлімгер тағайындалды. Тәлімгердің міндеті команда мүшелеріне қолдау көрсету және оларға инвесторға ғылыми идеяларды жеткізудің негізгі принциптерін түсіндіру болды.

Мектептің соңғы күнінде жас ғалымдар ғылыми жобаларды ұсынды. Командалар өз жобаларының өзектілігін ақтайды, оларды жүзеге асыру үшін бағалауды қорғап, сотқа ұсынылған ғылыми идеяларды коммерцияландыру мүмкіндігі туралы әңгімеледі. Біз мектептің басты мақсаты - жас ғалымдарға монетизацияға және кең тұтыну нарығына қол жеткізуге бағытталған жобаларды құруды үйретеді деп есептейміз.

09.07.2019, 05:05