ОҚМА да жас ғалымдар форумы Нобель онкүндігінде өтуде

8-9 желтоқсанда Оңтүстік Қазақстан медицина академиясында Қазақстан, Ресей, Иран, Чехия, Тәжікстан, Қырғызстан, Өзбекстанның дарынды жастарын біріктіретін «Биология, медицина және фармацияның даму болашағы» атты жас ғалымдар мен студенттердің халықаралық конференциясы өтуде. Қатысушылардың әрқайсысы ғылыми мектептің табалдырығын аттап, ондағы өз орнын табу жолында. Форумда жаңадан бастағандар мен ғылыми нәтижелерді ілгерілетуде айтарлықтай жетістіктерге жеткендер құрметке ие.
Алғашқы баяндама жасалмас бұрын конференция қатысушыларына құттықтау сөз сөйлегендер: Нұрлан Есенұлы Әукенов - ҚР ДСМ Ғылым және адам ресурстары департаменті медицина ғылымы және жаңа технологиялар басқармасының басшысы, Гүлзода Махмадшох Курбонали - м.ғ. д., профессор, Әбу әли Ибни Сино атындағы Тәжік мемлекеттік медицина университетінің ректоры, Душанбе қ., Тәжікстан Республикасы, Едигеева Роза Мақашқызы - Нұрсұлтан Назарбаев Қоры жобаларының аға үйлестірушісі, Алматы қ., Рысбеков Мырзабек Мырзашұлы- м.ғ.д., профессор, Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының ректоры, көптеген жылдар бойы Қазақстанда, сондай-ақ ТМД елдерінде және алыс шетелдерде осы ғылыми форумға қызығушылық байқалғанын атап өтті. Бұл, ең алдымен, талантты және ынталы зерттеушілердің жаңа буынынның қалыптасқандығын көрсетеді. Бакалавриат студенттерінің, магистранттар мен докторанттардың ғылымның ең қызықты және серпінді дамып келе жатқан салаларын дамытуға мүмкіндіктері ашылуда.

Ғылым түсініксіз, күрделі және үлкен риясыздықты қажет етеді деген пікір бар. Бүгін ЖОО алаңында пленарлық отырыста сөз сөйлегендер барлық дәлелдерді жоққа шығарып, қызықты материалдарды ұсынды.
Олар, Медетов Еркин Жумагулович -PhD доктор, доцент, Инсульт орталығының жетекшісі, № 1 қалалық ауруханасы – «Қазақ популяциясындағы аневризмалар»;
Болатбеков Берік Алмабекұлы - PhD доктор, доцент, «Клиника Кардиомед» ЖШС бас дәрігері – «Ашық жүрек операциясынан кейінгі кардиореабилитацияның орындалған операция түріне және EUROSCORE II шкаласына байланысты физикалық белсенділіктің қарқындылығына әсері»;
Курамыс Сержан - Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ-дың 2 жылдық докторанты – «Миниторакотомдық түзетулерді салыстырмалы бағалау стандартты стернотомиялық қол жетімділігі бар ҚАПД: ретроспективті талдау»;
Туренко Владимир Николаевич - И. М. Сеченов атындағы Бірінші Мәскеу мемлекеттік медицина университеті – «Жаңа коронавирустық инфекцияны емдеуге арналған құрамында миРНҚ бар препараттың сапасын стандарттау және бақылау»;
Тахере Машхадизаде - Студенттік зерттеу комитеті, Фармация факультеті, Шахид Бехешти медициналық ғылымдар университеті, Тегеран, Иран – «Май қышқылының амидгидролаза ингибиторлары ретінде жаңа 4-оксо-4-(2-стеароилгидразинил) бут-2-РИФ қышқылын әзірлеу, синтездеу және биологиялық бағалау»;
Ахиярова Карина Эриковна-Башқұрт мемлекеттік медицина университеті, Уфа қ., Ресей Федерациясы- «Бірлескен гипермобилділіктің молекулалық-генетикалық маркерлері»;
Сұлтанов Қасымхан Уәлиханұлы-2 оқу жылы докторанты, Оңтүстік Қазақстан медицина академиясы – «Гастроэзофагеальді рефлюкс ауруы кезіндегі бейнеэндоскопиялық хирургия нәтижелері»;
Отари Окроадзе-7 курс интерн-дәрігері, Оңтүстік Қазақстан медициналық академиясы- «Би және хореография жеңіл және орташа психогендік депрессияны емдеудің психотерапиялық әдісі ретінде».
Екінші күннің жартысында секциялар отырысында онлайн және офлайн форматтағы баяндамалар тыңдалды.
Ертең «Биология, медицина және фармацияның даму болашағы» атты халықаралық ғылыми конференциясының қорытындысы шығарылады.

08.12.2022, 19:36