Литвада PhD докторанттардың ғылыми тағылымдамасы

Erasmus+ "AccelEd" жобасы аясында 03.10.2022 ж.бастап 18.11.2022 ж. дейін Шымкент қаласы Оңтүстік Қазақстан медицина академиясының "Медицина" білім беру бағдарламасының PhD докторанты, “Жедел медициналық көмек және мейіргер ісі ” кафедрасының ассистенттері Ходжакулова Умида Абдывалыевна және Дана Әуезханқызы Литваның LSMU денсаулық туралы ғылымдар университетінде, Литва, Каунас қаласында ғылыми тағылымдамадан өтті. Ғылыми тағылымдаманың мақсаты: PhD докторанттардың докторантурада одан әрі оқу үшін құзыреттерін дамытуға қызығушылығын арттыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасында мейіргер ісін оқыту және зерттеу үшін құзыреттерін дамыту.
PhD докторанттары АҚШ - тың профессорлары, Нью - Йорк қаласы-Джеймс А.және Элизабет Капезучидің CAPSTONE жобасы бойынша дәрістерін, клиникалық жағдайларды сапалы зерттеу мен талдауға арналған дәрістерді тыңдады.

Докторанттар университет клиникаларына еркін қол жеткізе алды және құжаттаманы ұйымдастырумен, жұмысымен және жүргізумен танысты. Тағылымдаманың барлық кезеңінде докторанттардың эндокринология, кардиология, онкология және паллиативтік көмек ауруханасы бөлімдерінің жұмысына тұрақты практикалық қатысуы болды.
Тағылымдаманың бүкіл аптасы медицина қызметкерлерінің жұмысын жақсарта алатын озық технологиялар бойынша "I-Days" іс-шарасына арналды. Тренингтің міндеті технологиялық факультетпен бірлесіп, мейіргерлік қызметтерді жаңғыртуға ықпал ететін инновациялық, практикалық және тұрақты шешім құру болды. Іс-шара барысында әртүрлі академиялық салалардың студенттері Денсаулық сақтау жүйесінің өзекті мәселелері туралы білді, дизайнерлік ойлау әдісін қолдана отырып, жұртшылықты қызықтыра отырып, жетістік тарихын тыңдап, өз идеясын бағалау комитетіне ұсынуды үйренді. Тренинг соңында докторанттар сертификаттар алды.
Бакалавриат студенттерінің сабақтарына жаңа педагогикалық әдістерді сынау және үйрену, сондай-ақ докторлық дәрежеге жақсы дайындалуға мүмкіндік беретін ағылшын тілін меңгеру дағдыларын бір уақытта жақсарту үшін қатысу міндетті болды.
Оқу және супервизиялық сессияларға, зерттеу жобасының кеңестеріне, PhD семинарларына, университеттен тыс желілік кездесулерге қатысты, сондай-ақ зерттеушілерге университетте де, сыртқы серіктестермен де ғылыми-зерттеу жобаларында көмек көрсетілді. Докторанттар басылымдарды, диссертациялар мен мақалаларды зерттеу үшін LSMU кітапханасындағы мәліметтер базасына қол жеткізді. Литвадағы тағылымдама соңында Ходжакулова Умида Абдывалыевна мен Дана Әуезханқызы университет өміріне белсенді қатысқаны үшін алғыс білдіріп, дипломдармен және естелік кәдесыйлармен марапатталды.

01.12.2022, 10:44